Nie jest dla nikogo tajemnicą, że nowe mieszkania w Tomaszowie osiągają gigantyczne ceny. Ich cena zakupu przekracza 4 tysiące złotych za metr kwadratowy. Koszt ich nabycia bywa większy niż pieniądze, jakie można wydać na budowę w systemie gospodarczym niedużego domku jednorodzinnego. Przygotowany przez Rząd program, do którego przystępuje Tomaszów ma więc pomóc przede wszystkim miastom i gminom na budowę mieszkań przeznaczonych na wynajem.
List intencyjny w sprawie uczestnictwa w programie zostanie podpisany dzisiaj przez Marcina Witko oraz przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego.
- To bardzo dobra informacja dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Rozpoczniemy budowę w naszym mieście ponad 60 mieszkań przeznaczonych na wynajem. Program ukierunkowany jest na ludzi młodych, którzy chcą poprawić sobie warunki bytowe. Ma też zachęcać do tego, by nie bali się powiększania swoich rodzin - mówił Prezydent.
List intencyjny, podpisany 26 października 2016 roku, zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Porozumienie dotyczy nieruchomości wytypowanej przez miasto i wstępnie zaakceptowanej do dalszej analizy pod kątem możliwości realizacji inwestycji przez BGK Nieruchomości S.A. – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie Plus.
Dzisiejsze porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.
- Mamy nadzieję, że do realizacji programu przystąpimy jak najszybciej. Średnie ogólnopolskie szacunki mówią o koszcie budowy mieszkań na poziomie ok. 3 tysięcy złotych. Im więcej mieszkań, tym koszt jednostkowy mniejszy. Dla nas ważne jest to, że nie będziemy musieli na ten cel wykładać własnych budżetowych pieniędzy, tak jak miało to miejsce w przypadku budownictwa realizowanego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Dodatkowa różnica jest taka, że mieszkania z programu będzie można w perspektywie czasu nabyć na własność - odpowiadał na pytania portalu NaszTomaszow.pl, Marcin Witko.
Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze