Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Co dalej z Włókniarzem?

W najbliższy weekend będziemy mogli już wybrać się do nowiutkiego kina Helios w centrum handlowym przy ulicy Barlickiego. Śledząc komentarze internetowe wydaje się, że mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego z kina cieszą się bardziej niż z samej galerii i możliwości robienia w niej zakupów.

Czy cztery sale kinowe przyciągną aż tylu widzów aby się utrzymać? Ci, którzy bywają w Piotrkowie wiedzą, że niektóre ujęte w programie seanse nie dochodzą do skutku, ponieważ nie ma na nich wystarczają liczby widzów. Dużym powodzeniem cieszą się natomiast cykliczne eventy, takie jak: Kino Kobiet, Kultura Dostępna, poranki filmowe dla dzieci i nocne maratony filmowe. Tymczasem zaczęły się również pojawiać nieco sentymentalne głosy i pytania dotyczące kina "Włókniarz". Wiele osób twierdzi, że to ostatnie kino z "klimatem".

 

Niestety zmiany są nieuniknione. Czas biegnie do przodu i zmieniają się zwyczaje konsumentów, także tych, którzy konsumują szeroko rozumiane dobra kulturalne. Przez kilkanaście ostatnich lat przyzwyczailiśmy się do wygodnych multipleksów, z pop cornem i coca colą. Czy to znaczy, że kino Włókniarz musi czekać upadek? Na ten temat dyskusja trwa od kilku lat. Wszyscy wiedzieli, że jest tylko kwestią czasu, kiedy i do Tomaszowa wejdą sieciówki.

 

Między innymi z tego powodu już w 2009 roku przygotowano koncepcję renowacji całego obiektu przy ulicy Mościckiego oraz zmiana jego funkcjonalności. Przetarg na wykonanie projektu przyszłego kinoteatru wygrała firma „Projektowanie Architektoniczne – Michał Otomański” z Łodzi. Przygotowano dwie koncepcje i obie poddano konsultacjom społecznym. Stanowiły one część dużego programu rewitalizacji centrum miasta, obejmującego pierwotnie 14 zadań częściowych, wartego na tamte czasy prawie 100 milionów złotych.

 

Kinoteatr Włókniarz, po wyprowadzeniu z budynku biblioteki miał być częścią MOK i być przez tę jednostkę zarządzanym. Po rewitalizacji obiekt stanowić miał faktyczne Miejskie Centrum Kultury i nawet był tak już nazywanym.  

 

Według opracowanej koncepcji miały się tu odbywać najważniejsze w naszym mieście wydarzenia kulturalne i społeczne. Miało się znaleźć kilka większych i mniejszych sal wyposażonych w odpowiedni sprzęt dla organizacji wielu różnych imprez estradowych, filmowych czy teatralnych. 
Częścią całości miało zostać też kilka dobrze wyposażonych, specjalistycznych pracowni takich, jak studio muzyczne, studio multimedialne, sala baletowa i duża pracownia plastyczna.
 

Planowano zmodernizowanie sali kina i wyposażona jej w profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, także scena uzyskać miała pełną automatykę. Przebudowana miała zostać widownia, w tym wymienione fotele. Dzięki temu nastąpiłaby całkowita zmiana standardu tego miejsca. Przewidziano też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.  

 

W budynku miała się znaleźć też druga, mniejsza sala widowiskowa, która powstać miała w obecnej czytelni. Przewidziano dla niej bardziej kameralny ale wielofunkcyjny charakter.

 

[reklama2]


Przy tym założono, że Włókniarz nie będzie miejscem dużych koncertów, czy imprez o charakterze masowym. Zarówno scena jak i widownia nie mogą predysponować do roli dużej sali koncertowej.  Historycznie scena Włókniarza ma raczej charakter kameralny.   

 

Projekt przebudowy upadł wraz z pierwotnym programem rewitalizacji. Miasto przygotowało wniosek z dużą ilością błędów formalnych i został on odrzucony, mimo że pieniądze w programie zostały zarezerwowane specjalnie dla Tomaszowa. Miasto musiało więc brać udział w  kolejnych konkursach z zadaniami częściowymi (m.in. Plac Kościuszki). Wciąż nie zrealizowano koncepcji "Miasto Otwarte", w skład której wchodził zarówno włókniarz jak i Mediateka. Jej wartość szacuje się a około 40 milionów złotych.

 

Powstaje więc pytanie: co dalej z Włókniarzem? Koniecznym jest szybkie znalezienie pomysłu na to miejsce. Czy władze miasta sięgną jeszcze raz po pomysły z poprzednich kadencji? Czy przygotowują nowe autorskie projekty? Być może odpowiedzi na te pytania poznamy już wkrótce. 

 

Póki co zachęcamy Was do aktywnej dyskusji w tym temacie. Jak Wy widziecie przyszłość tego miejsca, polożnego w Centrum Miasta? Jakie mielibyście pomysły, z których miejskie władze mogłyby skorzystać?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kiki 26.10.2016 04:43
Kino w Falerii nie wypali. Nie w Tomaszowie.

25.10.2016 17:19
A może by tam stworzyć Centrum Kultury dla Seniorów, których w naszym mieście wciąż przybywa. Na dole jakieś wieczorki taneczne dla 60+, kawiarenka, gdzie można wypić jakąś kawę, poczytać prasę, wysłuchać jakiejś prelekcji, zagrać z kimś w Chińczyka, pójść na plotki itp. i co najważniejsze, aby to miejsce było tylko i wyłącznie dla seniorów. Wstęp tylko dla osób za okazaniem legitymacji ZUS. Niestety co do piętra, to nie mam pomysłu. Ewentualnie piętro wynająć jakimś instytucjom. Pytanie. A gdzie będzie przeniesiona Biblioteka Miejska, czy zniknie z naszego miasta?

kiep 25.10.2016 09:47
Jak rewitalizacja kina i budynku będzie przebiegała tak jak Pl. Kościuszki to lepiej ten budynek od razu wyburzyć i sprzedać działkę pod nową galeryjkę. Miasto będzie miało kasę i pozbędzie się kolejnego kłopotu remontowego. Nam potrzeba " igrzysk"i kolejnych galerii , a nie pracy

24.10.2016 17:18
Romciu, czyżbyś się ze swoim małym na rozum pomijał? Ty MNIE wysyłasz do pracy w Chipicie, a sam sobie idź. Dla osób z moim wykształceniem i doświadczeniem w Chipicie pracy nie znajdę. A co do moich komentarzy, to popatrz jakie ja ładne literki stawiam i mam się czym pochwalić, a Ty masz ogromne kłopoty z interpunkcją.

Tom 24.10.2016 16:22
To świetne miejsce na Teatr Miejski jak też i ten ,,obwożny", no i oczywiście kabarety. O widzów nie ma co się martwić miasto jest duże.

wesoły romek 24.10.2016 16:17
To do pracy trzeba iść. Chipita się ciągle ogłasza a Ty czas tracisz na pisanie komentarzy. W Tomaszowie to nikt pinindzy ni ma ale jak będzie otwarcie galerii to z pełnymi torbiszczami będą wychodzić.

Ng 24.10.2016 15:34
Pomysł z salą teatralno-koncertową wydaje mi się doskonały. Klimat miejsca jest wręcz idealny dla takiego przedsięwzięcia a i warunki chyba też odpowiednie. Potrzebny jest jednak pomysł, nakłady i...chcenie. Szkoda byłoby, żeby ten obiekt uległ zniszczeniu lub został przerobiony na jakiś Rossman. Tam pachnie historią i kulturą. Trzeba to wykorzystać

Tymoteuszka 24.10.2016 15:03
Po odpowiedniej modernizacji budynku, remoncie widzę w nim spektakle teatralne, nie tylko Trzciny, Festiwale teatralne, koncerty akustyczne, pokazy filmów biograficznych, dokumentalnych, filmowe gry miejskie...Mogą być wejściówki za np. 1 zł :)

Piotr 24.10.2016 14:47
Co ma otwarcie kina do Pana pustego portfela bo nie rozumiem? Jeśli uważa Pan ze kino będzie za drogie (co swoja droga jest śmiesznym stwierdzeniem) to nikt nie zmusza żeby tam chodzić.

K2222 23.10.2016 21:45
No właśnie o tym mówię, czytaj ze zrozumieniem, jeśli jak to napisałeś "w domu puste gary...", to nie będziesz miał komfortu psychicznego, chyba nikt nie będzie go miał.

23.10.2016 21:17
Tutaj mi nie chodzi o teorię psychiczną, tylko o zawartość portfela. Co mi da komfort psychiczny, jeżeli w domu puste gary, a na śniadanie chleb z margaryną.

K2222 23.10.2016 21:01
No to kup sobie tych ćwiartek z kurczaka, w końcu to Twoje pieniądze i masz prawo wydać je w dowolny sposób, ale pamiętaj "nie samym mięsem człowiek żyje", kultura też jest potrzebna, ale jeśli człek ma niezaspokojony głód, to on będzie ważniejszy i o kulturze nie będzie myślał, hierarchia potrzeb według Maslowa się kłania :)

23.10.2016 20:53
Chłopie, za 10 zł (nie licząc ceny biletu) to ja wolę kupić prawie 3,5 kg ćwiartek z kurczaka i cała rodzina będzie miała co jeść przez tydzień. Zresztą dla mnie to nie nowość, bo w roku, nie pamiętam dokładnie, ale chyba w 1985 r. oglądałem panoramiczny film przyrodniczy w Gdańsku. Dawano nam do dyspozycji tekturowe okulary z jednym "szkiełkiem" czerwonym, a drugim niebieskim. Efekt wspaniały. Po zakończonym seansie widzowie okulary zwracali przy wyjściu.

Krzysztof Chmielewski 23.10.2016 16:37
W Warszawie poza sieciowymi multipleksami zlokalizowanymi w galeriach handlowych, funkcjonują także tradycyjne kina w ramach programu 'Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych'. Oczywiście z punktu widzenia Tomaszowa Mazowieckiego nie ma co się porównywać do stolicy (nie ta skala). Niemniej jednak analogiczną sytuację mamy choćby w Bełchatowie: Tam równolegle działają 2 kina, w tym jedno w ramach SKSIL: http://www.kinastudyjne.pl/rep...hat%C3%B3w

Moherek77 23.10.2016 15:31
Wszyscy mowia o kameralnosci miejsca i wykorzystaniu jako niekonwencjonalne kino Tylko że Tomaszow nie jest miastem gdzie taki obiekt będzie w stanie sie utrzymać Nie jesteśmy Łodzią Warszawa czy Wrocławiem Tu ludzie w większej ilości przyjdą tylko na masowke Czy warto utrzymywać obiekt który będzie generowal koszty a na niekonwencjonalne wydarzenia przyjdzie kilka lub kilknascie osób? Ja rozumiem sentyment ludzi do tego miejsca ale najprawdopodobnie skończy tak jak kino "Mazowsze" Przejmie osoba prywatna i to chyba będzie najlepsze rozwiazanie

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama