- Jeśli lekarz pomaga tysiącom pacjentów, a naukowiec może pomóc tysiącom lekarzy, to prowadzenie medycznych badań naukowych jest najbardziej satysfakcjonujacym zajęciem - zaczął swój wykład prof. Wiesław Nowiński, mówiąc o możliwościach, jakie daje współczesna technika cyfrowa.
To, co naszego naukowca fascynuje najbardziej to budowa modeli ludzkiego ciała. Przy ich tworzeniu wykorzystuje się źródła drukowane, skany radiologiczne, sekcje histologiczne, Visible Human Data, opis parametryczny, dane elektrofizjologiczne.
Zdaniem Wiesława Nowwińskiego, XXI wiek jest wiekiem umysłu, czy jak sam mówi mózgu. Jako jeden z kierunków rozwoju polskiej nauki wskazuje neurotechnologie. Podkreśla, że 1/3 populacji choruje na schorzenia o podłou neurologicznym.
Profesor jest autorem wirtualnego atlasu mózgu. Jego zasługą jest wprowadzenie elektronicznych atlasów mózgu do neurochirurgii; są one stosowane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych/szpitalach na całym świecie przez wiele firm, w tym czołowych (Medtronic/USA, Brainlab/Niemcy, Elekta/Szwecja). 9 atlasów zostało wydanych przez czołowego amerykańsko-niemieckiego wydawcę medycznego Thieme. Najnowsza wersja na iPadzie jest wprowadzana do amerykańskich uniwersytetów medycznych.
Wybitny naukowiec, twórca i tomaszowianin
W. Nowiński opowiadał też o metodach interpretacji skanów mózgu, pomocnych m.in. przy diagnozowaniu nowotworów oraz o przyszłych kierunkch w modelowaniu mózgu. - Mając dostęp do obecnych pacjentów możemy zbudować technologię, która pomoże leczyć przyszłych pacjentów - przekonywał.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze