Profesor Wiesław Nowiński przedstawił prezentację na temat swojego autorskiego projektu „Polska++”, w której poruszył koncepcję budowy Polski innowacyjnej. Zakłada on stworzenie „Technopolish” – innowacyjnej wizytówki Polski, zalążka i przyszłego centrum Polskiej Doliny Krzemowej, w którym powinny być organizowane centra doskonałości w wybranych niszach technologicznych prowadzonych przez wybitnych Polaków.
- Ja podchodzę do tematu z pozycji technologicznej innowacyjności. Wiemy, że Tomaszów ma wspaniałe możliwości jeśli chodzi o turystykę i sport. Ja jednak patrzę z punktu widzenia technologii. To wynika z mojego doświadczenia, gdyż ja pracuje jako naukowiec, innowator i przedsiębiorca. W każdej z tych dziedzin próbuję robić nowe rzeczy - mówił Wiesław Nowiński.
Profesor podkreślał, że chce przenieść na polski grunt swoje doświadczenia, jakie pozyskał pracując na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, w Chinach i w Singapurze. Zwracał uwagę na fakt, że kraje te przodują w innowacyjności technologicznej.
- Polska powinna być potęgą naukową, bo Polacy to naród twórczy. Tymczasem nadchodzi czwarta rewolucja przemysłowa a my nie jesteśmy gotowi. Skoncentrujmy się na kilku tematach, ale zróbmy je na światowym poziomie - tłumaczył, dodając, że polska młodzież pozbawiona jest mentorów, którzy wspieraliby jej kreatywność i aktywność. .
W celu wspierania utalentowanej polskiej młodzieży koncepcja profesora proponuje utworzenie Inkubatora Akademickiego. Ponadto, wokół „Technopolish” powinna być budowana Polska Dolina Krzemowa z przestrzenią dla krajowych firm technologicznych, inwestorów, filii krajowych i wybranych zagranicznych szkół wyższych lub ich programów oraz czołowych światowych firm technologicznych. Wiesław Nowiński wskazywał na konieczność utworzenia formuły narodowej własności intelektualnej, nazywając ją Narodowym Generatorem Własności Intelektualnej.
- Mamy wspaniałe mózgi, wspaniałe talenty. To, co nasze mózgi wygenerują, powinniśmy chronić. Produkty tej własności intelektualnej powinno się sprzedawać. Natomiast samą własność intelektualną powinniśmy chronić. Dzisiaj młode talenty nie pracują dla nas - podkreślał profesor.
Realizacja projektu opiera się także na powielaniu doświadczenia w budowie, organizacji i funkcjonowaniu „Technopolis” i Polskiej Doliny Krzemowej na cały kraj tworząc skoordynowaną sieć regionalnych Dolin Krzemowych, specjalizujących się w technologiach adekwatnych do danego regionu i wykorzystujących istniejącą lokalnie infrastrukturę.
Profesor Wiesław Nowiński przedstawił osiem kroków wdrożenia projektu. To dyskusja ekspercka i społeczna, rozpoczęcie procesu zmiany prawa innowacyjnego, włączenie projektu do Planu premiera Morawieckiego, odezwa prezydenta i premiera skierowana do kraju i świata o budowie Polski Innowacyjnej, spotkanie wybitnych Polaków, przygotowanie planu biznesowego, powołanie zespołów roboczych, planowanie i szybkie wykonanie.
- Zobaczcie co się w tej chwili dzieje. Młodzi ludzie uczą się i studiują od szkoły podstawowej po doktorat. Opłacamy koszty tej nauki z podatków płaconych przez społeczeństwo, a potem oni wyjeżdżają i wspierają gospodarki konkurencyjne. 40% zarządów w firmach w Dolnie Krzemowej to Polacy - dodaje Nowiński
[reklama2]
W drugiej części prezentacji, profesor Wiesław Nowiński przedstawił projekt Tomaszowskiej Doliny Krzemowej, w ramach której mogłoby powstać centrum doskonałości (badawczo-rozwojowe) i firma technologiczna, ze wsparciem w zakresie infrastruktury od miasta.
- Jeśli zrobimy w Tomaszowie naszą Dolinkę Krzemową, będziemy wzorem dla innych miast - zachęcał do swojego pomysłu profesor. Zaproponował powołanie Centrum Doskonałości Oczyszczania Akwenów Wodnych, którego celem byłoby najpierw oczyszczenie Zalewu Sulejowskiego, a później zastosowanie technologii do oczyszczenia Bałtyku, a w przyszłości również licencjonowanie jej na cały świat.
Profesor Wiesław Nowiński zaproponował również stworzenie nowatorskich gier komputerowych, które zmieniłyby paradygmat tj. życie zamiast śmierci czy tworzenie zamiast niszczenia.
Po prezentacji, w dyskusji nad projektem „Polska ++” wziął udział m.in. prezydent Marcin Witko oraz przybyli mieszkańcy.
- Szanse Tomaszowa Mazowieckiego za chwilę mocno wzrosną, ponieważ za chwilę pan profesor będzie razem ze mną zasiadał w Narodowej Radzie Rozwoju. Nie mogę zdradzać więcej ale zrobiliśmy już bardzo duży krok w kierunku rozwoju naszego miasta. Innowacyjność to na pewno element tworzenia przyszłości - mówił Prezydent Marcin Witko.
***
Profesor Wiesław Nowiński pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego i po wielu latach pracy w Singapurze wrócił do Polski. Jest dyrektorem Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej przy Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stworzył komputerową mapę mózgu i jest laureatem wielu prestiżowych światowych nagród, w tym III edycji konkursu „Wybitny Polak”, na swoim koncie ma również wiele patentów.
Napisz komentarz
Komentarze