Wakat na stanowisko Prezesa pojawił się w czerwcu, kiedy to odszedł po niespełna 2 latach pracy Konrad Łukaszewski. Poszukiwania nowego kandydata trwały 3 miesiące. W tym czasie spółką zarządzał Krzysztof Zarychta. Z nowym prezesem zawarto kontrakt menedżerski .
Nowy Prezes jest z wykształcenia prawnikiem. Ma 28 lat. Za rok będzie już podwójnym magistrem, ponieważ kończy obecnie studia z zakresu zarządzania oraz podyplomowo zarządzanie służbą zdrowia. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe to praca w spółkach prawa handlowego, głównie w stolicy województwa.
Od półtora roku pracuje w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Do objęcia prokury był kierownikiem działu organizacyjno-prawnego. Jak sam podkreśla, był to czas na poznanie szpitala, zna zarówno bolączki białego personelu, jak i pacjentów, bo to przez jego ręce przechodziły wszystkie skargi na działalność TCZ.
Zarówno Krzysztof Zarychta, jak i dr Sebastian Słomka nakreślają kierunki swoich działań w najbliższym okresie czasu. To, co spędza sen z powiek, to konieczność dosprzętowienia placówki. Wiele urządzeń (w tym np. respiratory) już dawno się zamortyzowało. Najstarsze pamiętają lata 80te ubiegłego wieku. W tym czasie dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna.
Na początek jednak kontynuacja działań podejmowanych przez poprzedników, czyli Konrada Łukaszewskiego i Kamila Szyszowa. Już trwają prace budowlane nad adaptacją części pomieszczeń w głównym budynku szpitala, z przeznaczeniem na przychodnię POZ.
Kolejnym będzie remont dawnego oddziału rehabilitacji. Tutaj powstanie nowoczesny oddział urologii. Nowoczesny nie tylko z uwagi na to, że pomieszczenia zostaną przebudowane i odnowione, ale przede wszystkim dlatego, że zostanie on wreszcie doposażony w nowoczesny sprzęt, o jaki już od dłuższego czasu dopomina się, kierujacy nim dr Winiarski.
W planach jest remont SOR wraz z budową lądowiska dla śmigłowców. Remont czeka także inne oddziały, w tym neurologię. Najbardziej palącym problemem jest jednak brak centralnego bloku operacyjnego. Koszt jego budowy szacowany jest na 15-20 milionów złotych. O ile drobniejszy sprzęt spółka może wyleasingować, to w tym przypadku nie obędzie się bez zasilenia przez środki zewnętrzne.
Na cele ochrony zdrowia zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego 190 milionów złotych. Wskazano przy tym, że skorzystać z pomocy będzie mogło 9 szpitali. Jest to dokładnie tyle, ile w swoim władaniu ma właśnie samorząd województwa. Uzyskanie dotacji będzie więc niezwykle trudne.
Sebastian Słomka oraz Krzysztof Zarychta przekonują, że ich celem jest dalsza poprawa jakości świadczonych usług. Najprawdopodobniej więc w Tomaszowskim Centrum Zdrowia pojawią się kolejne konsorcja, które będą zarządzać oddziałami ortopedycznym oraz neurologicznym.
Zapytany o aktualną kondycję finansową szpitala Prezes odpowiada, że tegoroczny zysk powinien być co najmniej taki, jaki zanotowano w ubiegłym roku. Za samo pierwsze półrocze TCZ ma 4 miliony tzw. nadwykonań.
Napisz komentarz
Komentarze