Wyjątkowo bogatą i urozmaiconą oprawę otrzymały trwające od piątku do niedzieli nad- i na Zalewie Sulejowskim obchody przypadającego w tym roku podwójnego jubileuszu: 40-lecia Piotrkowskiego Związku Żeglarskiego i 20-lecia Klubu Żeglarskiego Horyzont. Przyciągnęły one do „Przystani u Sołtysa” w Treście liczną rzeszę sympatyków żeglarstwa z całego kraju. Czekały tu na nich wyjątkowe atrakcje kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Za sprawą dużej inwencji organizatorów, a także sprzyjającej pogody i niepowtarzalnej, żeglarskiej atmosfery te trzy dni z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.
Inicjatorem całej imprezy był Jerzy Gluźniewicz – komandor K. Ż. Horyzont, który od 20 lat szkoli kandydatów na żeglarzy i propaguje Zalew Sulejowski, organizując różne imprezy żeglarskie. Obecnie Klub Żeglarski Horyzont ma swoją siedzibę na przystani w Treście. Komandor Gluźniewicz jest również członkiem zarządu Piotrkowskiego OZŻ oraz wchodzi w skład Rady Sołeckiej Tresta i cały czas promuje skutecznie wspaniałe okolice regionu.
Już w piątek 5 sierpnia na scenie głównej odbył się koncert EKT Gdynia – zespółu z górnej półki polskiej muzyki szantowej. Obok lidera zespołu - Jana Wydry zagrał ich podstawowy gitarzysta - Krzysztof Kowalewski. Miał on możliwość przypomnienia sobie starych znajomych, ponieważ wychowywał się w Tomaszowie Mazowieckim. EKT zaczęli kultowa już „Balladą na złe drogi”. Kolejne utwory, np. „Stary bryg”, „Płyń Stary płyń” lub „Ja stawiam”, rozbawiły publiczność, która śpiewała i tańczyła do białego rana.
Drugiego dnia mocnym akordem tych obchodów były regaty żeglarskie „Na Fali” o Puchar Wójta Gminy Tomaszów Mazowiecki, rozgrywane na Zalewie Sulejowskim w sobotę i niedzielę. Do rywalizacji stanęły załogi 29 jachtów kabinowych, 5 łodzi otwarto-pokładowych i jeden katamaran. Spotkały się tutaj konstrukcje typowo regatowe, jak i turystyczne. Mogły się one zmierzyć zarówno przy dosyć słabym wietrze w sobotę, jak też następnego dnia przy bardziej wymagającym wietrze osiągającym 4 st. B. Pomimo zaciętej walki w tych warunkach regaty przebiegły bez wywrotek i poważniejszych awarii. W ocenie sędziego głównego regat – Macieja Fonferko ich uczestnicy wykazali duży kunszt żeglarski z pełnym respektowaniem zasad obowiązujących w takiej rywalizacji.
Bezapelacyjne zwycięstwo w klasie jachtów kabinowych odniosła łódź „Gin 730” (sternik – Andrzej Wawrzyńczak, załoga – Sławomir Sałagacki i Marian Kowalczyk). Na drugim miejscu uplasował się jacht „Bruxsa” (sternik – Grzegorz Banaszczyk, załoga - Grzegorz Draczyński i Adriana Konarzewska). Trzecią lokatę zajął jacht „Tunana” (sternik – Jerzy Byczkowski, załoga – Jan Dudziak i Antoni Byczkowski).
Wśród łodzi otwarto-pokładowych triumfowała „Omega” ze sternikiem - Leszkiem Markowski i załogą: Tomaszem Głowińskim i Konradem Leśniewskim. Drugie miejsce w tej klasie przypadło łodzi ze sternikiem – Januszem Osowskim i załogą: Krzysztof Frejowski i Andrzej Kozłowski. Trzecie miejsce zajęła łódź z obsadą: sternik – Adam Puchalski i załoga – Grzegorz Jaskulski. Zdobywcy czołowych lokat otrzymali puchary, nagrody, dyplomy oraz upominki.
Wielu sportowych emocji dostarczył także kajakowy tor przeszkód, zorganizowany na wodach zatoki Tresta przez tomaszowski Amber Klub. Rywalizacja niedzielna przy dość dużym wietrze była sporym wyzwaniem dla załóg kajakowych. Pomimo trudnych warunków pogodowych konkurencję ukończyło 8 załóg. Dziękujemy Andrzejowi Ambroziakowi za pomoc w zorganizowaniu pokazu oraz rywalizacji.
Mocnym akcentem imprezy był sobotni pokaz ratownictwa medycznego i wodnego, zademonstrowany w zatoce Tresta przez tomaszowski WOPR oraz firmę z Opoczna - CzarMed. Wykorzystano do niego nie tylko najnowocześniejsze środki i jednostki pływające, ale także… drona. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz tegorocznego hitu - rowerów wodnych NATI 440 z napędem gazowym, elektrycznym lub spalinowym (z możliwością przetestowania na wodzie).
Jubileuszowe obchody w Treście były znakomitą okazją do przypomnienia 40-letniej historii PtOZŻ i już 20-letnich dokonań Klubu Horyzont. Wspominano najważniejsze wydarzenia z tego okresu i ludzi tworzących ta historie. Wielu wzruszeń dostarczył pokaz dokumentów filmowych z kronik PtOZZ i Klubu Horyzont, archiwalnych nagrań ManiaStudio oraz zarejestrowanej kamerą rozmowy ze słynnym kajakarzem – Aleksandrem Dobą.
Adekwatną oprawę artystyczną do żeglarskiego jubileuszu stworzył w sobotę występ znanego zespołu szantowego Jolly Roger. Koncert grupy, zaliczanej już do klasyki muzyki szantowej, przeciągnął się długo w noc i wprowadził żeglarską brać we wspaniały, radosny nastrój. Prawdziwą ucztą dla koneserów muzyki instrumentalnej był sobotni koncert znakomitego polskiego kompozytora i gitarzysty jazzowego – Krzysztofa Ścierańskiego. Udanym akcentem muzycznym był także występ zespołu „Premiera” z Koluszek, który pobudził słuchaczy do tańca. Ich muzyka z gatunku: hip-hop/funk/experimental została przyjęta z aplauzem widowni. Na estradzie w Treście nie zabrakło także swojskich klimatów dzięki występom zespołu folklorystycznego „Sami Swoi” z Twardej. O doznania smakowe gości jubileuszu zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Twardej, serwujące lokalne przysmaki swojego wyrobu.
Nie zabrakło konkursów i zabaw dla najmłodszych, które prowadziła Justyna Wysmyk z Twardej. Na scenie zaprezentowały się również miejscowe talenty: Zespół „Akantus” (Wiktoria i Anastazja Jończyk, Paulina Grzebieniowska i Maciej Smoluch) oraz Dorota Kurzyk.
Na szczególne podziękowania zasługują: OSP Twarda, OSP Smardzewice, Sołtys Tresty, Twardej, Koło gospodyń wiejskich z Twardej, Policja Tomaszów, WOPR Tomaszów, RWR Tomaszów oraz Bosman Tomasz Jarzyński, bez których zorganizowanie i przyprowadzenie imprezy byłoby niemożliwe.
Przeprowadzona z rozmachem i urozmaiconym program trzydniowa impreza, której patronowali: Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Starosta Powiatu Tomaszowskiego oraz Sołectwo Tresta, w zgodnej opinii jej gości była jednym z największych i najbardziej udanych tego rodzaju wydarzeń w historii „sulejowskiego morza”.
Napisz komentarz
Komentarze