Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 14:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Kryterium uznaniowości

Ulgi i zwolnienia podatkowe budzą zawsze sporo emocji. Szczególnie kiedy mają charakter lokalny i w grę wchodzą relacje towarzyskie, koleżeńsko partyjne albo rodzinne. Kilka lat temu radny Arkadiusz Gajewski przygotował program pomocy przedsiębiorcom de minimis. Miał on regulować stosunki na linii przedsiębiorca - urząd i ograniczyć jednoosobową uznaniowość organu podatkowego, którym w przypadku podatków lokalnych jest osoba prezydenta miasta. Projekt nie został zaakceptowany przez ówczesne władze miejskie. Dzisiaj całkiem podobna uchwała została przyjęta, w dodatku rękoma ludźmi, którzy wcześniej ją krytykowali.

Pomysł Gajewskiego był prosty. Chodziło o to, by ulgi podatkowe uzależnić od (realnie) nowych miejsc pracy, tworzonych przed przedsiębiorcę, który o ulgi będzie się ubiegał. Nieco bardziej skomplikowany był algorytm, według którego miała być każdorazowo obliczana wysokość ulgi podatkowej. Poza liczbą osób zatrudnionych uwzględniał on także wielkość nakładów inwestycyjnych. Program pomocowy przewidywał też branżowe wyłączenia.

Reklama

 

- Jesienią 2013 roku jako ówczesny radny miejski złożyłem kompleksowy projekt uchwały, w którym proponowałem preferencje polegające na zwolnieniu z podatku od nieruchomości budynków, budowli lub ich części w sposób proporcjonalny do ilości utworzonych nowych miejsc pracy. Ale dotyczyło to tylko sfery produkcji i to w wysokości nie wyższej niż należność z tytułu podatku od nieruchomości. Zaproponowany Program zakładał wprowadzenie zwolnień podatkowych, zależnych od rzeczywistego wzrostu poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy. Przecież tworzenie miejsc pracy w produkcji wymaga wielkich nakładów finansowych ze strony inwestora. Zdecydowanie wyższych od nakładów w sferze handlu i usług,. Takie miejsca pracy cechują się trwałością i generują wieloletnie zyski dla wspólnoty lokalnej z tytułu zatrudnienia. Także z uwagi na ewentualne ubytki w dochodach miasta program był skierowany wyłącznie do przedsiębiorstw z branży produkcji i wytwórczości, które prowadzą faktyczną działalność na terenie Tomaszowa. Jednym z adresatów mogła być ubiegająca się i potrzebująca takiego wsparcia przy planowanych inwestycjach Toyota Boshoku z ulicy Piaskowej. W ramach konkurencji wewnątrz zakładów tej firmy o tym, gdzie powstaną nowe miejsca pracy mogło zdecydować wsparcie lokalnych władz. Był to doskonały przykład na dobre stosowanie takiego czytelnego i jawnego systemu zwolnień. W efekcie miasto by zyskiwało np. w formie większych udziałów od podatków nowozatrudnionych pracowników… - mówi Arkadiusz Gajewski

 

Czytaj także:

Raz jeszcze o projekcie programu pomocy dla przedsiębiorców

 

Kandydujący nieskutecznie w 2010 w wyborach prezydenckich Marcin Witko w swoim programie wyborczym napisał: Tomaszów miastem przyjaznym dla przedsiębiorczości. a) usunięcie biurokratycznych barier i pomoc urzędu miasta dla ludzi chcących tworzyć własne firmy; b) obniżenie podatków poprzez zastosowanie abolicji podatkowej "płacimy mniej, ale płacą wszyscy".

 

Możliwość jego realizacji przyszłą 4 lata później, kiedy w kolejnych wyborach Witko zwyciężył z kandydatką niepartyjnego komitetu, Agnieszką Łuczak. W nieopublikowanym na łamach portalu wywiadzie Prezydent potwierdza, że tezy sprzed 4 latach są nadal aktualne. Problem jednak w tym, że podatki obniżone nie zostały a wręcz przeciwnie zostały one podwyższone, o barierach administracyjnych będzie jeszcze czas napisać w osobnym artykule.

 

O progamie Gajewskiego

Gajewski: zwolnienie podatkowe proporcjonalnie do ilości nowych miejsc pracy

 

Prezydent zbył milczeniem podwyżki stawek podatkowych, zwrócił jednak uwagę na fakt, że miasto odchodzi od uznaniowości poprzez wprowadzenie podobnego do przygotowanego przez Gajewskiego programu de minimis. Podkreśla, że wprowadzony w życie mechanizm pozwala płacić przedsiębiorcom niższe podatki, pod warunkiem, że albo te pieniądze spożytkują na rozwój firmy, albo zwiększą zatrudnienie.

 

Uchwała w sprawie programu uchwalona została przez radnych w listopadzie ubiegłego roku. Przyjęto ją oczywiście bez większej dyskusji. Jakie są jej wymierne efekty? Póki co takich nie widać. Według danych, jakie przesłała nam rzecznik prasowa (wg danych na IV 2016) na tę chwilę z uchwałą dokładnie zapoznały się 3-4 firmy, które planują inwestycje. Rzeczniczka przyznaje jednak, że wnioski jeszcze nie wpłynęły.  

 

 

 

Dużo sprawniej idzie miastu w wydawaniu decyzji o umorzeniach podatkowych. W ubiegłym roku umorzono należności na poziomie 620 tysięcy złotych. Tutaj znajdziecie listę osób i firm, którym ulg udzielono w ubiegłym roku oraz listę osób i fiirm korzystających z pomocy publicznej 

 

Prezydent Witko uważa, że skoro uznaniowość zagwarantował ustawodawca, to ona jest potrzebna, chociaż chciałby traktować ten instrument w sytuacjach nagłych i kryzysowych i nadzwyczajnych np. pożaru w firmie, czy przejściowych kłopotów finansowych. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

: 01.08.2016 18:05
169.170,66 zł i co tu komentować...

Reklama
marek 31.07.2016 21:23
dzieki za potwierdzenie moich wywodow

...świetny artykuł 31.07.2016 19:10
nie tylko dla ,, kumatych,, ...!! trzeba się ,, troszku ,, wczuć w treść i głębszą analizę ...

kontroler 31.07.2016 18:43
Felińska? A czy nie tak samo nazywa się jeden radny PiS?

marek 31.07.2016 17:45
Z uznania wielu słusznych dostaje pod biurkiem umorzonka. Trzeba jak proponował Gajewski dawać tylko tym co twarzą miejsca pracy w produkcji, a inni niech płacą po tyle samo bo niby czemu inaczej

31.07.2016 18:39
Tylko dlaczego prywatni właściciele domków jednorodzinnych (podejrzewam, że i właściciele mieszkań w blokach też w tym roku płacą wyższy czynsz) mają pokrywać koszty tych umorzeń? Tu się umorzy, tam się podniesie i bilans wyjdzie na +.

# 31.07.2016 16:24
To teraz wiem dlaczego zapłaciłem podatek od nieruchomości za 2016 r. wyższy o 30% od tego zapłaconego w 2015 r.

filcownik 31.07.2016 16:12
Tomaszowska Fabryka Filców Technicznych czyli firma partyjnego kolesia.

Pan Samochodzik 31.07.2016 16:27
To ten sam który przez lata blokował budowę galerii handlowej w TM ???

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Dokładnie. W punkt. I przyczepiło się do tego kilku pieniaczy, w tym takich którzy tzw. kapitał polityczny chcą zbić.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama