Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

40 i 20 lat – na Fali!

Żeglarskie święto na „sulejowskim morzu”

Wiele mocnych i niezapomnianych przeżyć dla sympatyków żeglarstwa i nie tylko dla nich obiecują organizatorzy obchodów niecodziennego, podwójnego jubileuszu, który będzie trwał w dniach 5-7 sierpnia na przystani żeglarskiej „U Sołtysa” w Treście i na wodach Zalewu Sulejowskiego. Będą one dobitnym potwierdzeniem prawdziwości i aktualności starożytnej maksymy przekonującej o tym,  iż „żeglowanie jest rzeczą konieczną!”. Znakomitą okazją do jej przypomnienia stała się przypadająca w tym roku okrągła 40. rocznica utworzenia Piotrkowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Zbiegła się ona z 20-leciem działalności Klubu Żeglarskiego Horyzont.

           

Warto przypomnieć, że impuls do powołania PtOZŻ, obejmującego teren byłego woj. piotrkowskiego, dał udział żeglarzy z ówczesnej Chorągwi Piotrkowskiej ZHP w trwających w 1976 roku w Nowym Jorku obchodach 200-lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Przybyli oni tam na pokładzie słynnego szkunera „Zawisza Czarny”, a następnie popłynęli do Montrealu na trwające w tym mieście XXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Dopłynął tam również legendarny już dzisiaj jacht „Polski Len”, należący do piotrkowskich harcerzy.

 

To na pokładach obydwóch jednostek w trakcie tych wizyt i zmagań z Atlantykiem  powstała myśl skonsolidowania środowiska żeglarskiego w nowo powołanym PtOZŻ. Jego pierwszym prezesem został wytrawny żeglarz i propagator żeglarstwa – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Kłosowski. Związek, mający od początku aż do dzisiaj swoją siedzibę w Tomaszowie Mazowieckim, z czasem wykroczył poza teren dawnego woj. piotrkowskiego.

 

Złotymi zgłoskami w kronice PtOZŻ zapisały się organizowane w latach 1979-1990 duże morskie wyprawy na należącym do niego jachcie „Piotrcovia”. Przemierzyły one wielokrotnie Bałtyk oraz Morze Północne i Morze Śródziemne i były - jak na tamte czasy – śmiałymi i  nowatorskimi przedsięwzięciami.  Zarówno wtedy, jak i obecnie ważną dziedziną działalności PtOZŻ pod kierunkiem obecnego prezesa – kapitana jachtowego Mariana Kowalczyka  stanowią szkolenia na różne stopnie żeglarskie.

Obecnie do PtOZŻ należy 12 klubów żeglarskich z Bełchatowa, Piotrkowa, Tomaszowa Maz. i Radomska, a także z Koluszek i  Nowego Miasta. Zrzeszają one łącznie 650  pasjonatów żeglarstwa. Spośród nich prężną działalnością organizacyjną i udanym wdrażaniem wszelkich „nowinek” żeglarskich wyróżnia się Klub Żeglarski Horyzont, utworzony w 1996 roku w Koluszkach. Od początku do dzisiaj ster Klubu-Jubilata dzierży jego komandor – jachtowy sternik morski Jerzy Gluźniewicz, zagorzały i rzutki propagator i instruktor żeglarstwa.

 

Tradycyjnym akordem uświetniającym połączony jubileusz 40-lecia PtOZŻ i 20-lecia Klubu Horyzont będą regaty żeglarskie pod hasłem „40 i 20 lat – na Fali o puchar Wójta Gminy Tomaszów Maz.”, rozgrywane na zalewie od piątku do niedzieli. Będzie im towarzyszył wyścig desek z wiosłem (SUP) i kajakowy tor przeszkód. Atrakcyjnie zapowiada się pokaz jachtów żaglowych i motorowych najnowszej konstrukcji oraz tegorocznego hitu - rowerów wodnych NATI 440 z napędem gazowym, elektrycznym lub spalinowym (z możliwością przetestowania na wodzie). W programie jubileuszu znalazły się także pokazy ratownictwa wodnego i medycznego, a także mistrzowskie przeloty  motolotnią nad zalewem.

 

Jubileuszowe  obchody w Treście i na zalewie będą, oczywiście, znakomitą okazją do żeglarskich wspomnień. Z pewnością wielu wzruszeń dostarczy pokaz dokumentów filmowych z kronik PtOZZ i Klubu Horyzont, archiwalnych nagrań ManiaStudio oraz zarejestrowanej kamerą rozmowy ze słynnym kajakarzem – Aleksandrem Dobą.

 

Żeglarskie klimaty zapewnią także występy znanych zespołów szantowych: EKT Gdynia i Jolly Roger. W podobnie liryczny nastrój wprowadzi gości koncert Krzysztofa Ścierańskiego. Na kulturalną oprawę jubileuszu złożą się także występy miejscowych zespołów folklorystycznych. Będą też przyjemne doznania dla podniebienia w postaci pokazu kulinarnego KGW z Twardej. Nie zapomniano o najmłodszych, na których czekają ciekawe gry, zabawy i różne niespodzianki.   

 

Z pewnością warto wybrać się w te dni na przystań „U Sołtysa” w Treście, aby w nastrojowej, jubileuszowej atmosferze i doborowym towarzystwie ludzi wiatru i wody poczuć wspaniały smak żeglarskiej przygody. Serdecznie zapraszamy!!!  

 

Program obchodów 40 – lecia PtOZŻ oraz 20 – lecia Klubu Żeglarskiego Horyzont

Więcej informacji na www.a-hoj.pl/klub-horyzont lub na profilu: https://www.facebook.com/regaty.sulejowski/

 


40 i 20 lat – na Fali!

40 i 20 lat – na Fali!

40 i 20 lat – na Fali!

40 i 20 lat – na Fali!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama