Siła argumentów przełoży się na wysokość zadośćuczynienia
Zadośćuczynienie ma charakter jednorazowy i jest całkowicie uznaniowe. W żadnych przepisach prawa nie znajdziemy jednoznacznych wskazówek co do wysokości należnego w konkretnych przypadkach zadośćuczynienia. Świadczenie to ma na celu próbę rekompensaty za negatywne doznania z jakimi musiał zmagać się poszkodowany po wypadku. Wycenienie strat psychicznych w konkretnych sumach pieniężnych jest bardzo ciężkie. Pomocne może być jedynie śledzenie bieżącego orzecznictwa sądowego, w którym możemy obserwować jakie sumy są zasądzane w danych sprawach. Poszkodowany, który chce dochodzić zadośćuczynienia musi wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy z obszernym uzasadnieniem wnioskowanych roszczeń. To od rzetelności argumentów zależeć będzie wysokość otrzymanego zadośćuczynienia. Poszkodowany musi niezwykle dokładnie określić wpływ zdarzenia na swoje obecne życie, a także dalsze plany na przyszłość. Wiele osób po wypadku nie potrafi otwarcie mówić o zdarzeniu i ma problem z dokładnym nakreśleniem doznanej krzywdy. Ubezpieczyciel to trudny partner w negocjacjach, dlatego w takich sytuacjach warto zwrócić się do doświadczonej kancelarii prawnej, która zagwarantuje nam kompleksowe wsparcie w uzyskiwaniu zadośćuczynienia. Zawodowy pełnomocnik może wywalczyć nawet o 60% wyższe odszkodowanie.
Trudne miarkowanie zadośćuczynienia
Wyliczenie wysokości zadośćuczynienia przysparza wielu trudności poszkodowanym. Możemy jednak wyróżnić kilka czynników, które znacząco przekładają się na wysokość przyznawanych środków:
- doznany uszczerbek na zdrowiu – obserwując bieżące orzecznictwo sądów możemy zaobserwować, że poszkodowani, którzy doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, oszpecenia, ograniczenia w codziennej samodzielności mogą liczyć na znacznie wyższe zadośćuczynienia. Sądy biorą pod uwagę długość leczenia i rehabilitacji, a także rokowania na przyszłość. Jeśli poszkodowany musiał przejść liczne zabiegi i operacje wiążące się z bólem i cierpieniem rekompensata osiągnie wysoki próg.
- płeć – w zależności od skutków zdarzenia wpływ na wysokość wypłacanego zadośćuczynienia może mieć też płeć poszkodowanego. W sytuacji, gdy doszło do znacznego oszpecenia twarzy większe świadczenie mogą otrzymać kobiety.
- wiek – w orzecznictwie możemy dostrzec, że sądy przyznają zdecydowanie wyższe zadośćuczynienia młodym poszkodowanym. Małe rokowania na odzyskanie pełnego zdrowia w połączeniu z młodym wiekiem skutkują wypłatą znacznych świadczeń odszkodowawczych.
- słabe rokowania na przyszłość – wypadek bardzo często ma kolosalny wpływ na dalsze życie poszkodowanego. Jeśli nie może on w wyniku doznanych obrażeń kontynuować swojej ścieżki zawodowej lub nie jest w stanie podjąć się jakiejkolwiek pracy ma duże szanse na wysoką rekompensatę. Wpływ na zadośćuczynienie ma też dalsze możliwości aktywnego korzystania z życia.
Napisz komentarz
Komentarze