Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 19:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Osteoporoza - cichy złodziej kości!

Reklama
Osteoporoza, demineralizacja, czyli odwapnienie kości jest częstym, groźnym schorzeniem. W schorzeniu tym zaburzona jest równowaga pomiędzy obecnymi ciągle procesami tworzenia i degradacji kości.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Czynniki ryzyka osteoporozy są dość dobrze poznane. Na pewno możemy do nich zaliczyć: płeć żeńską, rasę białą i żółtą, niski ciężar ciała z wątłą budową, kobiety, które nie rodziły oraz predyspozycje rodzinne. Do innych lecz równolegle bardzo istotnych czynników ryzyka wystąpienia tej choroby zaliczamy: nieodpowiednią dietę z brakiem spożywania nabiału w tym głównie mleka, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak systematycznego ruchu, współ- istnienie innych sprzyjających chorób w tym układu pokarmowego, wątroby, tarczycy, jajników i innych. Lekami przyczyniającymi się do zmniejszenia masy kostnej są m.in. niektóre sterydy, leki przeciwpadaczkowe, lit, heparyna czy środki zobojętniające sok żołądkowy.

Reklama

Należy zawsze mieć to na uwadze. Jak już wspomniałem kobiety są znacznie częściej podatne na odwapnienie niż mężczyźni. Spowodowane jest to okresem przekwitania i wygaszaniem funkcji hormonów płciowych w tym głównie estrogenów. Dlatego substytucja hormonalna, terapia odpowiednimi lekami, prowadzona przez lekarza specjalistę jest skuteczna i wskazana. Oczywiście poprzez odpowiednie jedzenie i to najlepiej od pierwszych lat życia, w którym uwzględniamy nabiał (minimum 2 szklanki mleka dziennie lub jego zamienników) a także zapobieganiu innym czynnikom ryzyka w znacznym stopniu zapobiegamy rozwojowi demineralizacji kości.

Tutaj należy wspomnieć, że w niektórych dietach nie zalecane jest picie „białego płynu”, które posądza się o zaśluzowanie naszego organizmu. Z mojej praktyki lekarskiej wnioskuję, że brak zupełnie w diecie mleka znacznie szybciej przyśpiesza osteoporozę. Głównie tyczy to płci pięknej. Wapno z mleka i innego nabiału zapewnia ok. 70- 80% zapotrzebowania dobowego i w okresie pomenopauzalnym winno być uzupełniane preparatami wapnia. Musi być to zawsze pod kontrolą lekarza, który powinien wykluczyć choroby nerek czy choroby nowotworowe. Istotne jest także uzupeł- nienie witaminy D3, szczególnie w okresie jesienno- zimowym.

Wielu autorów podkreśla, że istotą niezawodnej terapii osteoporozy jest aktywność fizyczna, wzmocnienie układu kostno-stawowego i mięśniowego. Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej jest obecnie skuteczne i dlatego wdzięczne. Natomiast osteoporoza starcza związana z wiekiem oraz niepoznanymi dotychczas dostatecznie zawiłymi funkcjami hormonalnymi a także zależnością genetyczną jest nieuleczalna. Nie jest to równoznaczne z tym, że nie można umiejętnie pomóc pacjentowi.

Chcąc w pełni przekonać się, jakie mamy „silne kości” możemy wykonać dostępne i nieinwazyjne badanie densytometryczne, które określi poziom gęstości tkanki kostnej oraz oszacuje ryzyko złamań. Innymi alternatywnymi badaniami kości mogą być: tomografia komputerowa lub metody ultradźwiękowe. Badania te i ewentualne leczenie winno jednak być poprzedzone wizytą u lekarza rodzinnego oraz specjalisty z ginekologii, ortopedii, rehabilitacji lub innych.

W miastach wojewódzkich są specjalne Poradnie leczenia osteoporozy. Leczenie odwapnienia kości specjalnie wymaga współpracy kilku lekarzy. Sam od kilku lat z powodzeniem stosując wobec chorych na osteoporozę kompleksową terapię, w tym kinezyterapię i leczenie fizykalne, jak wprowadzenie jonów wapnia przez prąd galwaniczny, leczenie polem magnetycznym, zabiegami krioterapii i innymi.

 

lek. med. Jacek Reichert

specjalista rehabilitacji medycznej

Źródło: kwartalnik "Sznurówka"

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

28.05.2016 09:34
Aby nie nabawić się osteoporozy to nie wolno za długo leżeć w wodzie, bo wapno ma to do siebie, że się wypłukuje.

Reklama
... 23.05.2016 02:05
i ...z D3 i z naturalnym tłuszczykiem Vitamin-K2MK7...

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Nie żle, tylko czemu tak mała toaleta?Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 6. Patrząc od wejście do parku o strony ul. Mościckiego widzimy fontannę przypominającą posąg w kształcie krzyża.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 8. A gdzie są kocyki dla gawiedzi.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: tTreść komentarza: Jak najbardziej trafna propozycja. Jestem całkowicie za. nasi" Ostrowski przyczynili się do założenia miasta i nadania praw miejskich. Taka nazwa pięknie będzie wpisywała się w obchody 200 lecia nadania praw miejskich.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: Chatka PuchatkaTreść komentarza: Niestety redakcja jest w błędzie, gdyż już było wspominane referendum. Wiąże to się jednak z procedurami dotyczącymi kiedy je można przeprowadzić.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Żadnego północnego wariantu nie będzie i wiadomo o tym co najmniej od kilkunastu lat. Trzeba sobie zerknąć w stare dokumenty strategiczne. A reszta to już polityka i paru krzykaczy, którzy próbują zbić kapitał polityczny na czym się da bo nic sobą nie reprezentują. Którędy by ta droga nie poszła zawsze ktoś będzie niezadowolony. Teraz warto z tymi ludźmi się spotkać indywidualnie i dojść do porozumienia bez krzykaczy, którzy żerują głównie na emocjach i plotkach. Alternatywa jest taka, że droga może nie powstać wcale a po remoncie mostów w mieście znowu zawitają w nim tiry. I po kolejne to żadna obwodnica Tomaszowa a łącznik drogi klasy S. Jak chcemy obwodnicy to trzeba ją zaprojektować i zacząć zabiegać o środki a nie opowiadać bajki o obwodnicy S12.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama