Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 15:41
Reklama
Reklama

Pułkownik Hojnowski patronem ronda?

Patronem III Liceum Ogólnokształcącego, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 jest pułkownik Stanisław Hojnowski. Dowodził 45 pułkiem piechoty w Równem, wchodzącym w skład 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, biorącej udział w walkach obronnych w 1939 na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Tutaj też zginął i razem ze swoimi żołnierzami został pochowany na tomaszowskim cmentarzu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

W pobliżu miejsca, gdzie poległ pułkownik Hojnowski powstaje obecnie rondo, które łączyć ma ulicę Warszawską z ulicami Zaqwadzką i Chopina. Nic więc dziwnego, że społeczność szkoły zamierza wystąpić do Rady Miejskiej o nadanie rondu imienia pułkownika.

Reklama

 

Warto przypomnieć, że Statut naszego miasta przewiduje możliwość korzystania z tak zwanej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Z tej możliwości zamierzają skorzystać uczniowie ZSP8, zbierając podpisy pod jej projektem. Inicjatywę koordynuje Piotr Dębicki, nauczyciel historii.

 

We wrześniu tego roku obchodzona będzie 77 rocznica śmierci pułkownika Hojnowskiego. Byłaby to doskonała okazja do przeprowadzenia uroczystości nadania imienia rondu.

 

***

 

We wrześniu 1939 roku, w północno-wschodniej części miasta (m.in. po obu stronach Piasecznicy, na wschodnim skraju Niebrowa i Komorowa) Niemcy stworzyli punkty oporu, wykorzystując do tego grupy drzew, krzewów i zabudowań. Ich podstawą były czołgi oraz w minimalnym stopniu zmotoryzowana piechota.  

 

Czytaj również

 

-  (Video) - O Bitwie Tomaszowskiej w tomaszowskim muzeum

 

Zgodnie z otrzymanym rozkazem 45. pp miał się wycofać do Lubochni, w związku z atakami bombowymi na pozycje pułku zlokalizowanego niedaleko Zawady. Dowódca dywizji, płk Kaliński, 6 września, ok. 20:30 rozkaz potwierdził. Doręczeniem zajęli się dwaj oficerowie sztabu dywizji. Zastali oni dowódcę pułku płk. Hojnowskiego w trakcie nadzoru nad przygotowaniami do jego wycofania. Nie dotarły natomiast już do niego nowe rozkazy, które zmieniały kierunek wycofania dywizji przez Spałę.

 

 

Dywizja cofała się więc poprzednio wyznaczoną trasą - przez Tomaszów. Maszerowano (co nie było łatwe, bowiem część miasta płonęła po nalotach, a także wśród lokalnej ludności niemieckiej znajdowało się wielu dywersantów) ul. Piłsudskiego wkroczono na pl. Kościuszki, a następnie skierowano się ul. Warszawską ku mostowi na Piasecznicy.

 

Ul. Warszawska zabudowana była od pl. Kościuszki do ul. Szerokiej zwartym szeregiem kamienic. Z kolei od torów w Starzycach po cmentarz teren tworzył kotlinę, świetnie nadającą się do ostrzału.

 

O walkach obronnych piszemy także tutaj  

 

-   Wrześniowi obrońcy miasta

 

Na czele kolumny samochodem jechał dowódca pułku obok straży przedniej. O 23:30 szpica wraz z płk. Hojnowskim, zbliżała się do ul. Zawadzkiej. Wyjechała ona zza szkoły, gdzie dostała się pod ogień czołgów wroga. Zginął zarówno dowódca jak i jego adiutant (kpt. Józef Rzeczkowski). Straż przednia próbowała walczyć, wspierały ją działka przeciwpancerne strzelające do celów, które były jednak słabo widoczne.  Kilkukrotnie próbowano jeszcze atakować przeprawę przez Piasecznicę, jednak nie udało się już odblokować przejścia.

 

Główna część pułku jednak znajdowała się w okolicy skrzyżowania ulic Warszawskiej, Szerokiej i Piernackiego (dziś Grota-Roweckiego). Została ona nieoczekiwanie ostrzelana z karabinów oraz obrzucona granatami przez dywersantów. Wywołało to, w połączeniu z informacją o śmierci płk. Hojnowskiego, panikę w pododdziałach.

 

Żołnierze cofali się i stopniowo rozpraszali. W tej sytuacji szybko wymieszały się poszczególne pododdziały. Wokół panowała ciemność, gdzieniegdzie rozświetlana łuną pożarów. Ogarniający pułk chaos potęgowały galopujące w bezładzie konie wraz z wozami.

 

o pułkowniku Stanisławie Hojnowskim  

 

-  Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

 

Sytuację próbowali ratować niektórzy oficerowie, jednak powiodło się to tylko w części. Dywersanci nadal atakowali, walczono często o poszczególne domy. Wobec braku możliwości przebicia się przez zaporę niemiecką, zebrane doraźnie pododdziały poczęły się kierować w kierunku ul. Spalskiej. Jednak na ulicy Piernackiego doszło do ponownego ostrzału polskich żołnierzy przez V kolumnę.

 

Część ocalałych próbowała przebijać się równoległą ulicą Projektową (dzisiejsza J.U. Niemcewicza). Gniazda dywersanckie próbowano unieszkodliwiać jak najszybciej, toteż spontanicznie rozbierano płoty, celem dostania się na tyły budynków, gdzie lokowali się przeciwnicy.

 

Szczególnie ciężkie walki toczono o posesje 42/44, 46 i 48 przy Projektowej. Na całej długości tej ulicy leżały trupy dywersantów i polskich żołnierzy. Walki trwały do świtu. W ich wyniku 45. pułk piechoty przestał istnieć jako zorganizowana jednostka.

 

Poległo co najmniej 110 żołnierzy pułku (czyli co najmniej tylu, ilu jest pochowanych na tomaszowskim cmentarzu). Saperzy zdążyli jeszcze wysadzić mosty na Pilicy, a nieznający sytuacji w mieście Niemcy wkroczyli do niego dopiero o 10:00 w dniu 7 września. Wygasały powoli pojedyncze punkty oporu…

 

Dywersantami zaś były zapewne osoby przeszkolone przed wojną przez Abwehrę, jednak ich uzbrojenie pozostawiało wiele do życzenia. Ich główną bronią były pistolety i materiały wybuchowe. Jednak intensywność ostrzału żołnierzy polskich wskazuje, iż nie sami lokalni Niemcy w nim uczestniczyli. Prawdopodobnie wsparli ich żołnierze z 1. DPanc., która to dywizja zajmowała powoli 6 września północną część miasta, a jej patrole dostarczały dywersantom broń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

z Niebrowa 09.05.2016 20:00
Tchórz a nie bohater i takiemu Rondo? niech już będzie ten Hojnowski

Reklama
# 09.05.2016 19:55
A dlaczego wszystkie ronda nazywać imieniem żołnierzy. Jak tak dalej będzie to zaczniemy wykopywać wspaniałych żołnierzy na cmentarzu i po lasach.

AK-47 09.05.2016 19:54
Jeden z artykułów: "Wczorajsze posiedzenie sejmu nie wywołało żadnego zainteresowania"- Bierzmy przykład.......

kiki 09.05.2016 16:54
Po co ten spór o nazwę ronda ?... Wiadomo, że powinno nazywać się imieniem miejsca śmierci bohatera walk o miasto. Co niektórzy może woleliby by rondo to może nazwać :" Rondo V kolumny"

Olo 09.05.2016 18:28
Rondo powinno nazywać się im. Zusmana Bornsteina, który był właścicielem Starzyckiej Fabryki Wyrobów i całej dzielnicy fabrycznej Starzyce.

taka ciekawostka 09.05.2016 19:42
Znany fabrykant Jgnacy Bornstein zastrzelił się w kantorze, przyczyną samobójstwa była silna depresja http://bc.wbp.lodz.pl/Content/...2Nr013.pdf

tom 10.05.2016 08:52
To znaczy że tylko on był bohaterem a reszta nie, pouciekali czy udawali że zginęli czy co?? Opowiedz nam o ty co na ten temat wiesz??????

Ludzie 10.05.2016 09:40
wszystko jest napisane w tym artykule.

Tam 09.05.2016 15:24
zginął za Polskę i jest to warte niejednego upamiętnienia. Kiedy stał tam symboliczny krzyż, postawiony co prawda samowolnie to były protesty. Teraz jest próba załatwienia tego legalnie to też źle. W tym miejscu naprawdę nie zdarzyło się nic bardziej ważnego w historii miasta. Miejsce upamiętnienia powinno się z czymś kojarzyć, ale możesz się z tym nie zgadzać. Za chwilę powstaną dwa nowe ronda, jest jedno bez nazwy przy dworcu więc masz Zdzihu pole do popisu;)!

org 09.05.2016 15:15
Proponuję, by powstało rondo Zdrowego Rozsądku.

zdzih 09.05.2016 00:35
Nie wiem czy się orientujecie, ale Hojnowski ma już ulicę swego imienia w Tomaszowie.

Reklama
Orientujemy 09.05.2016 09:33
się, jest to mała uliczka w Białobrzegach. Czytaj ze zrozumieniem o co chodzi.

zdzih 09.05.2016 13:19
Tak rozumiem - chodzi o rondo. Ale jeśli ma już szkołę i ulicę swego imienia to chyba trochę dużo jak na jedną osobę. A jest jeszcze wielu, którzy nie są patronami niczego a na to zasługują. Zresztą nie powinno się robić ulic i rond tego samego imienia w jednym mieście bo to wprowadza zamieszanie np. wiele osób w Tomaszowie myśli że ulica Rodego to któraś z ulic wokół parku Rodego.

ABC 08.05.2016 23:51
Wszystkie ulice i ronda powinny mieć numery. Było by o wiele prościej. Opuściłoby się tylko cyfrę 13 i byłby spokój. Nie trzeba by było wiecznie czegoś zmieniać, usuwać starych i nadawać nowych nazw. Tylko co wtedy robiliby radni, których jedynym przejawem aktywności są inicjatywy nadawania nazw ulic? (ta ostatnia uwaga nie dotyczy tej inicjatywy)

tom 08.05.2016 21:17
Pułkownik był żołnierzem i zginął w obronie ojczyzny jak wielu żołnierzy. Można by uczcić gen. Tadeusza Rozwadowskiego któremu to Polska może bardzo, bardzo, bardzo wiele zawdzięczać podczas bitwy tzw. Cudu nad Wisłą...

Marek Stefański 08.05.2016 21:48
Owszem, gen. Rozwadowski zasłużył się podczas wojny polsko - bolszewickiej opracowywując manewr wykorzystany w sierpniu 1920 roku, ale pułkownik Hojnowski to postać nierozerwalnie związana z naszym miastem, tu poniósł śmierć, czyli zapłacił najwyższą cenę za oddanie ojczyźnie. I dlatego jako lokalnemu bohaterowi pamięć okazana w taki i podobne sposoby jest właściwa. Myślę, iż należy mu się to od nas - Tomaszowian!

AK-47 08.05.2016 22:48
Co racja to racja!

tom 09.05.2016 09:06
W obronie Tomaszowa zginęło wielu wspaniałych żołnierzy i cześć im za to. Nie mam nic do puł. Hojnowskiego jednak gen. Rozwadowski to kto wie czy nie jeden z głównych ludzi którzy dali nam Polskę a został odsunięty, niemal zapomniany przez polityczne gierki...

Marek Stefański 08.05.2016 20:59
Cieszę się bardzo i również pozdrawiam! A co do pułkownika wiedza moja dość znacznie się proszerzyła! :)

Marek Stefański 08.05.2016 20:34
Inicjatywa bardzo potrzebna, w końcu pułkownik będzie mógł być godnie uczczony w okolicy miejsca w którym zginął... Jestem jak najbardziej za!

08.05.2016 20:48
Przy okazji udało się Marku jeszcze raz wykorzystać Twoje materiały. Seerdecznie dziękuje i pozdrawiam

Reklama
multi99 08.05.2016 18:55
podam propozycję dwóch nazw : śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego lub Ofiar Tragedii Smoleńskiej

multi99 08.05.2016 18:50
Jeśli się nie mylę to most w Spale jest nazwany im. Gen. Tadeusza Buka.

08.05.2016 19:53
A w Tomaszowie może być Rondo Gen.T.Buka.

tomaszowiak 08.05.2016 14:39
Piękna inicjatywa. A kiedy doczekamy się upamiętnienia Gen. Józefa Hallera jakimś rondem, wiadomo jak bardzo zasłużył się podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

08.05.2016 19:56
Jest w Tomaszowie już ul.Gen.Józefa Hallera von Hallenburga.

juzek 08.05.2016 13:29
A moze nazwijmy rondo im Grzegorza Haraśnego ????

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: DyrmanTreść komentarza: Dziecko jest dziecko. Wypić zawsze można.Źródło komentarza: Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosówAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Panie Janie, przecież Krawczyk niczym nie rożni sie od pozostałego draństwa.Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: ????Treść komentarza: Cieszyć się , ale czy nie było tam jakiegoś kumoterstwa ? Czy wszyscy zostali prawidłowo ocenieni ?????Źródło komentarza: Wokalistki PCAS z nagrodamiAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najpierw moja formalno-emocjonalna uwaga: jestem zaskoczony tym, że na ten chłam (komisję), zorganizowany przez inny społeczny i samorządowy chłam, czyli przez P. Kucharskiego, dał się namówić mój dobry i porządny znajomy - Marek Krawczyk. Marek: jak mogłeś dać się namówić takiemu społecznemu i samorządowemu ciemniakowi na taki chłam. Ten badziewiak nie dorasta Tobie do pięt pod każdym względem. Ponadto, ustalenia tej komisji są ŻADNE. Ostatnie ustalenie tego chłamu (komisji) jest takie: "1. Wystąpienie przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w ramach uprawnień przez służby Wojewody Łódzkiego, oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową w zakresie realizacji zadań zgodnie z zawartymi umowami przez Wydział Spraw Społecznych i Rodziny z Klubem Sportowym Arena oraz Tomaszowskim Centrum Sportu Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim." Już, kur.a, widzę, jak RIO trzęsie gaciami i pędzi na pilną kontrolę do UM w Tomaszowie, bo tak sobie zażyczył totalny, społeczny i samorządowy dureń pod tytułem: Piotr Kucharski, który znalazł do swojej komisji paru innych badziewiaków. PS. Prezydent Miasta będzie miał z tymi badziewiakami z po i tej drogi donikąd przechlapane. Ta Klatka, ten Ogórek, ten - pożal się Boże- poseł i inne wygibusy...Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: z UnewlaTreść komentarza: Tak to byłoby super rozwiązanie, z uwagi na to że wielu przyjezdnych robi zakupy w Kerfurze!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Umowa okrągłostołowa nadal obowiązuje ,,wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" i tyle w temacie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzie
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama