- Akcję w tym roku koordynowaliśmy na długości 25 km rzeki Pilicy od Tomaszowa do Żądłowic i na 4 km odcinku rzeki Wolbórki od ul. Warszawskiej w Tomaszowie do ujścia. Przypomnę, że akcja w tym samym dniu z dużym rozmachem prowadzona była również w Sulejowie - mówi Andrzej Ambroziak, prezes KS Amber
Piękna, naturalna rzeka Pilica, ładne zakola, piaszczyste plaże, blisko nas Rezerwat Spała, Rezerwat Żądłowice, łatwy dojazd samochodem, piknik jak znalazł, po co jechać dalej. Wolbórka w Tomaszowie jest ciekawym odcinkiem rzeki, w ładnej zieleni i przy pewnych rozwiązaniach szlak mógłby być powszechniej dostępny dla kajakarzy. Nad tymi rzekami ma być kiedyś czysto, a wody w nich płynące mają być przezroczyste. Utopia? Chyba nie, ale kiedy to nastąpi?
Wydaje się to takie proste, w końcu już tyle lat po wojnie i po komunie z kolorowymi rzekami…
- Kolejny rok i kolejne setki worków różnej maści śmieci, a o czystości wody Wolbórki nie będę się wypowiadał, niech wypowie się Sanepid - dodaja prezes i zadaje kolejne pytania.
Dlaczego po wprowadzeniu reformy śmieciowej, wciąż wywala się śmieci nad rzekę i do lasu?
Dlaczego po rodzinnych piknikach w lesie i nad rzeką pozostają butelki, buteleczki, słoiki, torebki i pampersy…?
Dlaczego po remoncie domu, gruz, płytę gipsową, resztki farby, płytki, zlewy, sedesy znajdujemy w lesie i nad rzeką?
Dlaczego palacze ciskają niedopałki pod nogi, choć stoją kilka metrów od kosza?
Reforma śmieciowa, akcje, edukacje, pogadanki, pikniki ekologiczne, cuda wianki i co z tego ? Wszechobecne śmieci na brzegach, w lasach, zakolach, starorzeczach, całkowite zacofanie cywilizacyjne.
- Czy ta akcja coś daje? Czy widok dzieci z workami na śmieci robi wrażenie? Może zamiast dzieci angażować bardziej dorosłych? Po raz pierwszy udało nam się namówić (dzięki koledze, który jest kajakarzem i wędkarzem) do wzięcia udziału w akcji paru wędkarzy z Koła nr 32 ,,Wistom’’. Byli zaskoczeni, załamani i zdziwieni tym, kto na krótkim sprzątanym przez nich odcinku brzegu rzeki zostawił śmieci - dodaje Ambroziak.
W imieniu naszych pięknych rzek i okolic, każdej parze rąk, która wsparła akcję serdecznie dziękujemy, a razem z członkami KS AMBER i pracownikami OW Przystań w tym roku udział w akcji wzięło 35 kajakarzy i ponad 180 piechurów!
Akcję wspierały nas samorządy Miasta i Gminy Tomaszów Mazowiecki oraz Gminy Inowłódz wraz z pracownikami.
Wielka praca została zrobiona przez żołnierzy J.W.4391 Kompania Wsparcia, którzy mimo to, że woleliby zająć się odcinkiem z Tomaszowa bardzo pomogli na odcinku Spała – Inowłódz – Żądłowice.
Mogliśmy również liczyć na pomoc ze strony firm i organizacji:
Harcerze z Hufca Tomaszów i Inowłódz, Wolontariusze z fundacji ,, Arka Nadziei’’, Eneris Surowce S.A., Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Tomaszów Maz., Pracownicy i Prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy, Pagaj, Wodnik, Relax Spała, Tama Inowłódz, Karczma Spalska.
Szkoły biorące udział w akcji sprzątania Pilicy i jej brzegów: Gimnazjum nr 6, Szkoła Podstawowa nr 13, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła z Komorowa, Szkoła z Ludwikowa i Gimnazjum w Inowłodzu.
Akcja w Inowłodzu i w Tomaszowie zakończyła się grillem z kiełbaskami i żurkiem oraz rozdaniem upominków dla najmłodszych.
IX akcja sprzątania Pilicy, jej brzegów i dorzecza przeszła do historii. I bardzo dobrze, a dlaczego? Bo gdy trawy podrosną wszyscy będą zadowoleni i szczęśliwi na łonie natury.
Śmieci tam pozostałych, a za chwilę i nowych nie będzie widać.
Napisz komentarz
Komentarze