Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Syzyfowe prace…. trudno to inaczej określić

Już po raz dziewiąty w dniu 22 kwietnia Klub Sportowy Amber oraz Ośrodek Wypoczynkowy Przystań zaprosił mieszkańców, firmy, młodzież szkolną i wszystkich, którym leży na sercu czystość naszego środowiska do wzięcia udziału w cyklicznej akcji ,, Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia’’.

- Akcję w tym roku koordynowaliśmy na długości 25 km rzeki Pilicy od Tomaszowa do Żądłowic i na 4 km odcinku rzeki Wolbórki od ul. Warszawskiej w Tomaszowie do ujścia. Przypomnę, że akcja w tym samym dniu z dużym rozmachem prowadzona była również w Sulejowie - mówi Andrzej Ambroziak, prezes KS Amber 


Piękna, naturalna rzeka Pilica, ładne zakola, piaszczyste plaże, blisko nas Rezerwat Spała, Rezerwat Żądłowice, łatwy dojazd samochodem, piknik jak znalazł, po co jechać dalej. Wolbórka w Tomaszowie jest ciekawym odcinkiem rzeki, w ładnej zieleni i przy pewnych rozwiązaniach szlak mógłby być powszechniej dostępny dla kajakarzy. Nad tymi rzekami ma być kiedyś czysto, a wody w nich płynące mają być przezroczyste. Utopia? Chyba nie, ale kiedy to nastąpi?

 

Wydaje się to takie proste, w końcu już tyle lat po wojnie i po komunie z kolorowymi rzekami…


- Kolejny rok i kolejne setki worków różnej maści śmieci, a o czystości wody Wolbórki nie będę się wypowiadał, niech wypowie się Sanepid - dodaja prezes i zadaje kolejne pytania.  

 

Dlaczego po wprowadzeniu reformy śmieciowej, wciąż wywala się śmieci nad rzekę i do lasu?
Dlaczego po rodzinnych piknikach w lesie i nad rzeką pozostają butelki, buteleczki, słoiki, torebki i pampersy…?
Dlaczego po remoncie domu, gruz, płytę gipsową, resztki farby, płytki, zlewy, sedesy znajdujemy w lesie i nad rzeką?
Dlaczego palacze ciskają niedopałki pod nogi, choć stoją kilka metrów od kosza?

 

Reforma śmieciowa, akcje, edukacje, pogadanki, pikniki ekologiczne, cuda wianki i co z tego ? Wszechobecne śmieci na brzegach, w lasach, zakolach, starorzeczach, całkowite zacofanie cywilizacyjne.

 

- Czy ta akcja coś daje? Czy widok dzieci z workami na śmieci robi wrażenie? Może zamiast dzieci angażować bardziej dorosłych? Po raz pierwszy udało nam się namówić (dzięki koledze, który jest kajakarzem i wędkarzem) do wzięcia udziału w akcji paru wędkarzy z Koła nr 32 ,,Wistom’’. Byli zaskoczeni, załamani i zdziwieni tym, kto na krótkim sprzątanym przez nich odcinku brzegu rzeki zostawił śmieci - dodaje Ambroziak.


W imieniu naszych pięknych rzek i okolic, każdej parze rąk, która wsparła akcję serdecznie dziękujemy, a razem z członkami KS AMBER i pracownikami OW Przystań w tym roku udział w akcji wzięło 35 kajakarzy i ponad 180 piechurów!

 

 

Akcję wspierały nas samorządy Miasta i Gminy Tomaszów Mazowiecki oraz Gminy Inowłódz wraz z pracownikami.


Wielka praca została zrobiona przez żołnierzy J.W.4391 Kompania Wsparcia, którzy mimo to, że woleliby zająć się odcinkiem z Tomaszowa bardzo pomogli na odcinku Spała – Inowłódz – Żądłowice. 
Mogliśmy również liczyć na pomoc ze strony firm i organizacji:

 

Harcerze z Hufca Tomaszów i Inowłódz, Wolontariusze z fundacji ,, Arka Nadziei’’, Eneris Surowce S.A., Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Tomaszów Maz., Pracownicy i Prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy, Pagaj, Wodnik, Relax Spała, Tama Inowłódz, Karczma Spalska.

 

Szkoły biorące udział w akcji sprzątania Pilicy i jej brzegów: Gimnazjum nr 6, Szkoła Podstawowa nr  13, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła z Komorowa, Szkoła z Ludwikowa i Gimnazjum w Inowłodzu.
Akcja w Inowłodzu i w Tomaszowie zakończyła się grillem z kiełbaskami i żurkiem oraz rozdaniem upominków dla najmłodszych.

 

IX akcja sprzątania Pilicy, jej brzegów i dorzecza przeszła do historii. I bardzo dobrze, a dlaczego? Bo gdy trawy podrosną wszyscy będą zadowoleni i szczęśliwi na łonie natury.
Śmieci tam pozostałych, a za chwilę i nowych nie będzie widać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
26.04.2016 23:06
Ja sprzątałem w szkole w ramach akcji "posprzątaj świat" czy jakoś tak. To było ogólnopolskie czy nawet ogólnoświatowe. Jaki to był fałsz. Pamiętam zabrał nas kiedyś wychowawca nad Zalew bo miał tam jakichś ziomali, z którymi się umówił, że im dzieci ze szkoły posprzątają działkę. No i ja - traktując to wówczas poważnie, znalazłem starą pralkę. Taką zawaloną mchem, ściółką, leżała tam lekko z 10 lat. Poprosiłem go - wychowawcę - by przyszedł i zdecydował jak to mamy zabrać, bo sam nie dałbym sobie rady. Jak mnie zjechał, że mu d... zawracam takimi gratami. Od tamtego czasu zwykle wymiksowywałem się z tego typu imprez. Worki na to sprztanie świata kosztowały więcej niż nasza tam "robota" Zabieracie dzieciom czas, w ktorym powinny zbierać siły do nauki w tygodniu.

zdzih 26.04.2016 22:09
Chyba jednym z powodów jest niedoinformowanie mieszkańców na temat reformy śmieciowej. Ludzie wiedzą, że zmienił się sposób płacenia, ale większość nie wie, że zmienił się sposób odbioru. Myślą, że firma odbierająca zabiera tak jak dawniej tylko jeden pojemnik, a jak coś się nie zmieściło to trzeba dokupić takie płatne worki, albo zapłacić za dodatkowy pojemnik. Według tej nowej ustawy firma powinna zabrać wszystko co wystawimy. Przed wprowadzeniem nowej ustawy było dużo mówione na temat opłat za wywóz, ale o zasadach odbioru mówiło się niewiele. Też jestem przed większym sprzątaniem piwnicy i np. nie wiem czy mam to powkładać w jakieś worki czy mogę poprosić o podstawienie takiego większego pojemnika jak mają firmy.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama