Spalska pływalnia od samego początku swojego istnienia stanowiła jeden z filarów cyklów treningowych, przygotowujących się tutaj najlepszych polskich sportowców. Cieszyła się też dużą popularnością. Obiekt wymaga kompleksowego remontu, ponieważ został oddany do użytku na początku lat 90 ubiegłego wieku. Zdążył się więc już przez ćwierć wieku zamortyzować. Nie da się też ukryć, że i technologicznie nastąpił duży postęp. Nowy basen miał zyskać także na funkcjonalności.
Właśnie na funkcjonalność i archaiczność rozwiązań zwracają uwagę trenujący w Spale sportowcy. Jak mówiła nam kilka miesięcy temu w wywiadzie, udzielonemu portalowi, ówczesna dyrektorka Ośrodka, Barbara Klatka, modernizacja miała objąć wszystkie urządzenia, stanowiące serce techniczne, ale także samą nieckę basenową i również część obiektu z hydroterapią. W planach zawarta jest budowa drugiej (mniejszej) niecki basenowej. Miałaby ona służyć do nauki pływania.
Przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku zatwierdzono inwestycję do realizacji na 2016 rok. Teraz tę decyzję zmieniono, uznając, że są w Polsce inwestycje ważniejsze, wśród nich przebudowa skoczni narciarskiej w Zakopanem. Basen w Spale został więc wpisany na listę wieloletnich planów remontowych. Dodatkowo mówi się też o skorygowaniu już przygotowanego projektu.
- Obecny basen to projekt i konstrukcja z przełomu lat 80/90. Oddany w 1991 roku. Do współczesnych rozwiązań technicznych dzieli go przepaść. Sekcja hydroterapii zaczyna zdecydowanie odbiegać od najnowszych ofert na rynku odnowy. Brakuje też atrakcji okołobasenowych, czy niecki treningowej, czy wielu nowoczesnych elementów odnowy biologicznej jak profesjonalnej solanki. Obecny basen może jeszcze kilka lat działać mimo tego, że generuje ogromne koszty i nie oferuje wraz ze swym otoczeniem wielu potrzebnych klientowi sportowemu i komercyjnemu funkcjonalności. - mówił w lipcu ubiegłego roku ówczesny wicedyrektor COS w Spale, Arkadiusz Gajewski, przy okazji wizyty ministra Adama Korola.
Decyzja to dosyć dziwne, tym bardziej, że równolegle zadecydowano o sfinansowaniu budowy hali dla łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Czytaj także
Minister Adam Korol odwiedził Centralny Ośrodek Sportu w Spale
Napisz komentarz
Komentarze