Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 02:35
Reklama

Jak dbać o kręgosłup - w zdrowiu i chorobie

Reklama
Bóle kręgosłupa, szczególnie dolnego odcinka (low-back pain), są cierpieniem bardzo rozpowszechnionym, uprzykrzającym i utrudniającym życie i pracę wielu osobom.

Skarżą się na nie ludzie w wieku średnim i starszym, a ostatnio także wielu młodocianych pacjentów. W większości przypadków powodem bólów krzyża są określone patologiczne zmiany kręgosłupa, jak: schorzenia krążków międzykręgowych, korzeni nerwowych, procesy zwyrodnieniowe, reumatyczne, zapalne, nowotworowe, wady wrodzone kręgów, skoliozy itp.

Reklama

Bóle krzyża (lumbalgia) pojawiają się także u zdrowych ludzi, którzy mają anatomicznie normalnie ukształtowany kręgosłup, a wykonują pracę w warunkach przekraczających fizjologiczną wytrzymałość kręgosłupa. Wówczas w zdrowym kręgosłupie pojawiają się patologiczne objawy, powstałe z przeciążenia.

Do czynników ryzyka lumbalgii należą:

- wysoki wzrost

- otyłość

- wiek 40-59 lat

- niewydolność mięśni brzucha i lędźwiowych

- zaburzenia statyczne (skolioza, hiperlordoza, nierówność długości kończyn dolnych)

- wady rozwojowe i zaburzenia wzrostu kręgosłupa

- ciąża, w 56% ciąż występuje rwa kulszowa - hormon ciałka żółtego produkuje relaksynę, która przyczynia się do powstawania przepukliny

- urazowość (w 41% przypadków nie udaje się ustalić przyczyn lumbalgii). Czynniki ryzyka związane ze sposobem życia: - palenie tytoniu, powodujące kaszel - wymuszona pozycja, np. przy prowadzeniu samochodu - nadmierna aktywność sportowa.

Pewne rodzaje sportów, np. football amerykański, hokej, jogging, golf, żeglarstwo, kręgle, baseball - są przyczyną częstego występowania low-back pain.

Czynniki związane z aktywnością zawodową:

- ciężka fizyczna praca

- długotrwała wymuszona postawa

- powtarzalny wysiłek podnoszenia ciężarów

- często powtarzane ruchy zginania lub rotacji.

Nie należy zapominać również o czynnikach psychologicznych, takich jak: zaburzenia osobowości (histeria, hipochondria i depresja). Bywają one często zapominaną przyczyną bólów krzyża. Lekarze bardzo często spotykają się z tym problemem. Prawie co trzeci pacjent, odwiedzający gabinet, skarży się na bóle krzyża. Niepokojący jest fakt, że częstotliwość ich występowania zwiększa się

Bóle te wymagają wnikliwej diagnostyki różnicowej ze strony lekarza. Znalezienie i wyeliminowanie ich przyczyny gwarantuje sukces w leczeniu. Częstą przyczyną dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa są przeciążenia statyczne. Powstają one podczas czynności angażują- cych w jednakowym stopniu mięśnie agonistyczne i antagonistyczne.

Wynikiem tych czynności jest zmęczenie mięśni, ponieważ praca statyczna jest niekorzystna z punktu widzenia biomechanicznego i fizjologicznego (brak fazy rozkurczania, mocny skurcz, zakwaszanie mięśni, na skutek gromadzenia kwaśnych produktów glikogenolizy).

W odcinku lędźwiowym kręgosłupa i miednicy istnieje dynamiczne, równoważące się współdziałanie między mięśniami brzucha i pośladkowymi, a mię- śniami prostownikami grzbietu i zginaczami. W przypadku bólów krzyża wywołanych przeciążeniami dynamicznymi stwierdza się zwykle znaczne osłabienie mięśni brzucha i pośladkowych, a równolegle do tego wzmożone napięcie i skrócenie mięśni prostowników grzbietu oraz zginaczy biodra. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zaburzenia statyki kręgosłupa, wywołujące ból, mogą być także spowodowane jeszcze innymi czynnikami, takimi jak:

- asymetryczna budowa ciała, asymetria budowy kończyn

- nieergonomiczne stanowiska pracy i w związku z tym wymuszona, niefizjologiczna pozycja w trakcie jej wykonywania

- nieprawidłowość budowy anatomicznej kręgosłupa



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rwd 09.09.2017 18:23
Nie ma jak teoria.

Reklama
<> 09.09.2017 19:44
Czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne przepisane przez lekarza rehabilitanta to 7 - 9 m-cy.

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Branie za zakładnika przez protestujących przyrodę jest wg mnie słabe ponieważ trasa w wariancie czerwonym przechodzi wystarczająco daleko zarówno od Grot jak i Niebieskich Źródeł żeby nic im się nie stało i przebieg wyznaczony jest poza rezerwatem. Myślę że tak naprawdę chodzi o to że droga ma przebiegać blisko posesji protestujących, ale niestety nie da się budować i rozwijać kraju bez uszczerbku dla kogokolwiek. Tomaszów i mieszkańcy potrzebują tej drogi w wariancie południowym i budowa powinna ruszyć jak najszybciej. Protestowało ok 200 osób a sam Tomaszów liczy ponad 50000 więc to nawet nie jest 1% społeczności.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Tylko brak konkretów co o której godzinie wiele osób dowiaduje się pi czasieŹródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj Edek Edek ty to nie mieszkańcy mieszkańcy nie chcą tej drogi na południu co widać na załączonym obrazku. A dlaczego? A dlatego że w żaden sposób jej budowa nie wpłynie na rozwój miasta .... no może tylko kopalni Biała Góra I Grudzień Las.... a przy okazji budowa drogi zniszczy to w co tyle lat inwestowało miasto i jeśli ktoś w końcu nie powie STOP temu szaleństwu to TM czeka powolna śmierć....tak jak nasze rezerwaty przyrody.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: AgataTreść komentarza: Włącz myślenie, masz zalew w Borkach to na co ci baseny?Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnymAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: To jest naprawdę sensacja trzeba dzwonić do TVN żeby zrobili reportaż:)Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: mmaggddzziiaaTreść komentarza: A gdzie baseny??Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnym
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama