Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Czy kultura jest ważna - ankieta Fundacji Pasaże Pamięci

Jednym z istotniejszych narzędzi pracy Fundacji Pasaże Pamięci są wirtualne ankiety, dzięki którym może ona dokonywać ważnych rozpoznań w obszarze tomaszowskiej kultury i edukacji. W dniach od 17 lutego do 18 marca bieżącego roku można było wypełnić internetową ankietę Barometr Tomaszowskiej Kultury, co uczyniło 77 osób.

Ankieta usiłowała odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, które pozwolą Fundacji opracować właściwą strategię i ofertę kulturalną:

 

Czy kultura jest ważna? Czy tomaszowska oferta kulturalna jest bogata? Kto jest odbiorcą tomaszowskiej kultury? oraz Co zmienić w tomaszowskiej ofercie kulturalnej?  

Pierwsze z postawionych pytań brzmiało: „Czy aktywność w kulturze jest dla Pana/Pani istotna?” Większość, bo 42 osoby odpowiedziały „zdecydowanie tak”, a 30 osób „raczej tak”. Swoje wydatki na kulturę, biorący udział w ankiecie pokrywają z samodzielnie zarobionych pieniędzy oraz środków pochodzących od rodziców. Poziom wydatków okazuje się być różny. W skali miesiąca ankietowani wydają na cele związane z kulturą od 50 do 300 złotych.

 

Ankietowani zapytani o to, dlaczego w wydarzeniach kulturalnych nie uczestniczą, twierdzili że powodem jest brak czasu, nieciekawa oferta, brak pieniędzy oraz brak miejsc, do których można się wybrać.

 

Co wskazywane jest jako forma uczestnictwa w kulturze? Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych są to: chodzenie do teatru i na wystawy, czytanie książek, chodzenie na wieczory literackie, chodzenie na koncerty, chodzenie do kina oraz rozwijanie swojej wrażliwości artystycznej. Część osób zaznacza, że nie korzysta z tomaszowskiej oferty kulturalnej.

 

 

Wśród pytań pojawiła się też cena tomaszowskiej kultury. Tylko dwie 2 osoby oceniły ją zdecydowanie dobrze, 14 osób raczej dobrze, 40 osób średnio, 14 osób raczej źle, a 7 zdecydowanie źle. 

 

Jak ankietowani oceniają poziom tomaszowskich imprez kulturalnych? 2 osoby zdecydowanie dobrze, 25 osób raczej dobrze, 23 osoby raczej źle, 3 osoby zdecydowanie źle, 24 osoby odpowiedziały: trudno powiedzieć. Ankietowani najczęściej biorą udział (raz w miesiącu) w wydarzeniach kulturalnych takich jak: seans filmowy (12 głosów), spektakl teatralny (6 głosów), warsztaty (5 głosów). 

 

 statni punkt ankiety był miejscem samodzielnie formułowanych opinii, wśród których najczęściej pojawiała się wzmianka o braku jednolitej strategii i oferty kulturalnej Tomaszowa. Ankietowani kilkakrotnie podkreślali swoje niezadowolenie z utworzenia Miejskiego Centrum Kultury oraz promowania kultury w grupach uprzywilejowanych. Zaznaczano potrzebę wysokiego poziomu imprez kulturalnych, łączenia kultury z turystyką, włączenia w kulturę małych grup pasjonatów. Padały również propozycje konkretnych zmian obecnej oferty kulturalnej uwzględniające w szczególności teatr oraz kino studyjne.

 

Fundacja zachęca do lektury szczegółowych wyników ankiety znajdujących się na stronie: http://pasazepamieci.pl/pl/aktualnosci/

 

Fundacja Pasaże Pamięci składa ogromne wyrazy wdzięczności wszystkim osobom, które poświęciły swój czas na wypełnienie ankiety. Jak wynika z opracowania, kultura jest istotna dla respondentów, są oni gotowi poświęcać jej swój czas oraz dochody. Ankietowani oczekują bogatej i ambitnej oferty kulturalnej kierowanej do wszystkich grup wiekowych oraz społecznych. Fundacja zamierza wpisać się w potrzeby osób ankietowanych, akcentujących przede wszystkim różnorodność w kulturze, kompetencje oraz pasję tworzenia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
RedBlocker 09.04.2016 20:53
Życie kulturalne w Tomaszowie odbywa się również w parafiach katolickich. Przynajmniej dwie osoby tak odpowiedziały w ankiecie. Rozumiem, że podano tylko ogólne wnioski z ankiety, ale zastanawiam się czy jeśli większosć respondentów odpowiedziała, że oferta kulturalna obecnie w Tomaszowie ich satysfakcjonuje, czy pani Justyna Biernat napisałaby o tym w podsumowaniu? Wnioski, które podano powyżej, można sformułować bez żadnej ankiety. To sa klisze z mediów ogólnopolskich związanych, bądź inspirowanych przez redakcje Gazety Wyborczej, Polityki, ale również programu śniadaniowego TVNu. Sprowadzają się do tezy: ludzie łakną kultury, którą należy animować = odgórnie im organizować. W takich miastach jak Tomaszów jesteśmy jaskiniowcami i jak mówił swojemu ziomalowi Stefan Meller (w wywiadzie rzece "Świat wg Mellera), przed tym jak komunizujący Żydzi przyszli na prowincje (u Mellera Białystok, ale można to rozciągnąć na całą Polskę), "ludzie" żyli na niej jak zwierzęta. Na animowanie kultury oczywiście muszą być przeznaczone oddzielne pieniądze i koniecznie z dziesiec dodatkowych etatów. A jeśli nie to przynajmniej od czasu do czasu jakiś tłusty grant. Pół miliona? Milion? Mówiąc już poważnie ankieta uzasadniająca dalsze roszczenia i uzasadniajaca transfer publicznych pieniędzy do fundacyjek, które nie są w stanie zorganizować sobie innych sponsorów. Chcemy czy nie chcemy, i tak taką kulturę mięć będziemy. To usługa której wyłączyć się nie da. Obowiązkowa i dożywtonia.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama