Ankieta usiłowała odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, które pozwolą Fundacji opracować właściwą strategię i ofertę kulturalną:
Czy kultura jest ważna? Czy tomaszowska oferta kulturalna jest bogata? Kto jest odbiorcą tomaszowskiej kultury? oraz Co zmienić w tomaszowskiej ofercie kulturalnej?
Pierwsze z postawionych pytań brzmiało: „Czy aktywność w kulturze jest dla Pana/Pani istotna?” Większość, bo 42 osoby odpowiedziały „zdecydowanie tak”, a 30 osób „raczej tak”. Swoje wydatki na kulturę, biorący udział w ankiecie pokrywają z samodzielnie zarobionych pieniędzy oraz środków pochodzących od rodziców. Poziom wydatków okazuje się być różny. W skali miesiąca ankietowani wydają na cele związane z kulturą od 50 do 300 złotych.
Ankietowani zapytani o to, dlaczego w wydarzeniach kulturalnych nie uczestniczą, twierdzili że powodem jest brak czasu, nieciekawa oferta, brak pieniędzy oraz brak miejsc, do których można się wybrać.
Co wskazywane jest jako forma uczestnictwa w kulturze? Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych są to: chodzenie do teatru i na wystawy, czytanie książek, chodzenie na wieczory literackie, chodzenie na koncerty, chodzenie do kina oraz rozwijanie swojej wrażliwości artystycznej. Część osób zaznacza, że nie korzysta z tomaszowskiej oferty kulturalnej.
Wśród pytań pojawiła się też cena tomaszowskiej kultury. Tylko dwie 2 osoby oceniły ją zdecydowanie dobrze, 14 osób raczej dobrze, 40 osób średnio, 14 osób raczej źle, a 7 zdecydowanie źle.
Jak ankietowani oceniają poziom tomaszowskich imprez kulturalnych? 2 osoby zdecydowanie dobrze, 25 osób raczej dobrze, 23 osoby raczej źle, 3 osoby zdecydowanie źle, 24 osoby odpowiedziały: trudno powiedzieć. Ankietowani najczęściej biorą udział (raz w miesiącu) w wydarzeniach kulturalnych takich jak: seans filmowy (12 głosów), spektakl teatralny (6 głosów), warsztaty (5 głosów).
statni punkt ankiety był miejscem samodzielnie formułowanych opinii, wśród których najczęściej pojawiała się wzmianka o braku jednolitej strategii i oferty kulturalnej Tomaszowa. Ankietowani kilkakrotnie podkreślali swoje niezadowolenie z utworzenia Miejskiego Centrum Kultury oraz promowania kultury w grupach uprzywilejowanych. Zaznaczano potrzebę wysokiego poziomu imprez kulturalnych, łączenia kultury z turystyką, włączenia w kulturę małych grup pasjonatów. Padały również propozycje konkretnych zmian obecnej oferty kulturalnej uwzględniające w szczególności teatr oraz kino studyjne.
Fundacja zachęca do lektury szczegółowych wyników ankiety znajdujących się na stronie: http://pasazepamieci.pl/pl/aktualnosci/
Fundacja Pasaże Pamięci składa ogromne wyrazy wdzięczności wszystkim osobom, które poświęciły swój czas na wypełnienie ankiety. Jak wynika z opracowania, kultura jest istotna dla respondentów, są oni gotowi poświęcać jej swój czas oraz dochody. Ankietowani oczekują bogatej i ambitnej oferty kulturalnej kierowanej do wszystkich grup wiekowych oraz społecznych. Fundacja zamierza wpisać się w potrzeby osób ankietowanych, akcentujących przede wszystkim różnorodność w kulturze, kompetencje oraz pasję tworzenia.
Napisz komentarz
Komentarze