- Wczoraj na skrzynkę odbiorczą projektu " Żydzi tomaszowscy/Historia-crowdfunding" przyszedł popołudniu mail o treści "Dzień dobry. Będąc dziś przejazdem w Tomaszowie, swoim zwyczajem zajrzałem do starych podwórek w poszukiwaniu śladów dawnych mieszkańców. W jednym z nich znalazłem na ościeżnicy drzwi wejściowych miejsce po mezuzie. Z tego, co zdążyłem się zorientować, nigdzie nie jest ono odnotowane. Do maila dołączono, którego przesłał pan Artur Gogel dołączono fotografie - mówi Dominik Kupis, pomysłodawca tłumaczenia na język polski oraz wydania publikacji zatytułowanej "Księga Pamięci Żydowskiej Gminy w Tomaszowie Mazowieckim".
Pojemnik zawierający mezuzę zawieszany jest na futrynach lub odrzwiach domów zamieszkiwanych przez religijnych Żydów. Znajdują się one zawsze na ich prawej części. Mezuza musi być zamontowana w sposób trwały, tak by nie można było jej oderwać bez narzędzi lub użycia siły. Znajduje się na wysokości 2/3 futryny na skos. Istnieje obowiązek sprawdzania, czy zapisane pergaminy, znajdujące się pojemniku nie zostały uszkodzone. W przypadku mezuz umieszczonych w domach robi się to dwa razy na siedem lat, w miejscach publicznych – raz na pięćdziesiąt lat
Co ciekawe mezuzę może przygotować (napisać) tylko osoba do tego uprawniona. Tą osobą jest, którego zajęciem jest przepisywanie świętych pism. Pominięcie choć jednej litery, pomyłka w imieniu bożym czy kleks czyni mezuzę niekoszerną.
Sposobu sporządzania i zawieszania mezuzy dotyczy wiele szczegółowych przepisów. Między innymi pergamin musi być wykonany ze skóry koszernego (czystego) zwierzęcia a tekst modlitwy zawarty jest w 22 liniach. Po drugiej stronie pergaminu, na wysokości siódmej linii tekstu mezuzy widnieją trzy litery hebrajskie, "szin" "dalet" i "jod". Składają się one na wyraz "Szaddaj" - "wszechmocny"
Przy okazji warto wspomnieć, że wczoraj (31 marca 2016 r.) Barbara Przybysz dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie złożyła w siedzibie Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie wniosek o dofinansowanie wydania wspomnianej powyżej "Księgi Pamięci "
Napisz komentarz
Komentarze