Rak jelita grubego rozwija się w naszym organizmie od 5 do 10 lat. Dlatego tak ważne są badania profilaktycznych, które są najbardziej skuteczną bronią w walce z tym nowotworem. Wiele osób ma jednak podświadomą, psychiczną blokadę dotyczącą badań. Lekarze przekonują jednak, że na badania nie idzie się dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Wykonana odpowiednio wcześnie kolonoskopia, może uratować życie. Badanie to nie jest też jakoś strasznie kłopotliwe. Dla własnego dobra warto się zmobilizować i nie odkładać decyzji.
Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego został ustanowiony przez Parlament Europejski. Ten nowotwór każdego roku rozpoznaje się u coraz większej liczby osób. To trzeci na świecie, a w Polsce drugi, najczęściej występujący nowotwór, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Każdego roku rak jelita grubego diagnozowany jest w naszym kraju u ponad 15 tysięcy osób, około 10 tysięcy osób umiera z powodu tej choroby
Jednocześnie skuteczność leczenia raka jelita grubego w Polsce jest prawie dwa razy niższa niż w Europie. Między innymi dlatego, że rak jelita grubego jest u nas późno wykrywany, co ma związek z tym, że nie korzystamy z badań profilaktycznych, lekceważymy informacje na ten temat.
W 60% przypadków chorzy trafiają do specjalisty w późnym stopniu zaawansowania choroby. Z tego powodu u wielu z nich niemożliwe jest skuteczne leczenie – przeżywalność w pierwszym stopniu zaawansowania wynosi bowiem 90%, spadając do zaledwie 5% w stopniu czwartym.
Twój Sklep Medyczny
Akcesoria i środki do pielęgnacji stomii
Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4
codziennie w godz. 9.00-17.00
tel. 570 019 100
Badania profilaktyczne, które trzeba wykonać po ukończeniu 50. roku życia to test na krew utajoną w kale, a także – po konsultacji z lekarzem – kolonskopia. Jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu jelita grubego, badania należy zrobić po 40. roku życia. Jeśli podczas kolonoskopii zostaną wykryte jakieś nieduże zmiany w jelicie – na przykład niewielkie polipy – zostaną one od razu podczas tego badania usunięte.
Wszystko trwa około godziny, a mamy spokój przez następnych 5-10 lat, nie dajemy szans rakowi jelita grubego na to, by był dla nas problemem. O dokładne informacje na temat badań profilaktycznych, o to, jak je wykonać, na czym polegają, gdzie można zrobić je bezpłatnie, zapytajmy lekarza pierwszego kontaktu.
- W Tomaszowskim Centrum Zdrowia wykonujemy kolonoskopię. Czas oczekiwania na badanie należy chyba do najkrótszych w całym województwie. Zgłasza się do nas coraz więcej osób chcących się zbadać, co oznacza, że świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest u nas coraz wyższa. Co ważne, to skierowanie na badanie może wystawić lekarz POZ. Problemem są natomiast osoby, które na badania się zapisują i następnie nie przychodzą - mówi prezes TCZ, Konrad Łukaszewski.
Oprócz badań profilaktycznych należy prowadzić zdrowy tryb życia, eliminować czynniki ryzyka chorób nowotworowych jelita grubego. Należy unikać nadwagi, zdrowo się odżywiać, nie jeść w pośpiechu, unikać stresu, być aktywnym fizycznie, nie nadużywać alkoholu, rzucić lub ograniczyć palenie tytoniu.
Zrób sobie ankietę
• Czy dokuczają ci przewlekłe bóle brzucha?
• Czy zaobserwowałeś zmianę rytmu wypróżnień?
• Czy masz zaparcia?
• Czy zaobserwowałeś krwawienie z odbytu?
• Czy tracisz na wadze?
• Czy któryś z twoich bliskich chorował na raka jelita grubego?
Jeśli choć jedna z odpowiedzi na pytania w ankiecie jest twierdząca, poradź się lekarza. Zapytaj, czy nie powinieneś wykonać badania kolonoskopowego jelita grubego. Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś negatywnie po ukończeniu 50. roku życia wykonuj kolonoskopię profilaktycznie raz na 5-10 lat.
Napisz komentarz
Komentarze