Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Edukacja dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i z autyzmem

W dniu 17.03.2016 r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Mazowieckim gościł dyrektorów placówek oświatowych z terenu miasta. Tematem konferencji była: „Edukacja dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i z autyzmem”. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Gości powitała dyrektor Ośrodka Anetta Klimczak  przedstawiając cel spotkania oraz omawiając przepisy prawa oświatowego nakładające na dyrektorów szkół nowe obowiązki w kształceniu uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

 

W dalszej części spotkania prezentację multimedialną na temat pracy z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie i autyzmem zaprezentowała  kierownik ds. wychowawczych Ewa Kotela. Omówiła również ofertę edukacyjną, specyfikę pracy w szkolnictwie specjalnym i bazę placówki

 

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Marcin Małek zabrał głos  na temat form kształcenia dziecka niepełnosprawnego intelektualnie.  Dyrektor zwrócił uwagę, że dla dobra dziecka wskazane jest kształcenie go w placówce specjalistycznej, dostosowanej do indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia.

 

W dyskusji głos zabrały obecne panie dyrektorki szkół, które przybliżyły problematykę kształcenia uczniów niepełnosprawnych w kierowanych przez  siebie placówkach.

 

Podsumowując dyskusję zebrani zadeklarowali chęć współpracy  w celu zapewnienia jak najbardziej efektywnej formy kształcenia dzieci niepełnosprawnych w naszym mieście.      

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej jest jedną z najstarszych placówek dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w Polsce. Kształci dzieci na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, ZSZ i szkoły przysposabiającej do pracy.

 

Od trzech lat edukuje dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera również w normie intelektualnej. Dzieci zamiejscowe znajdują opiekę w grupach wychowawczych

 

Uwzględniając nowoczesne metody dydaktyki Ośrodek zapewnia wszechstronny rozwój i opiekę uczniom niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Kształceniem objęci są uczniowie w wieku od 7. do 24. roku życia.

 

Każde dziecko ma opracowany indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny i na co dzień korzysta z pomocy specjalistów oraz opieki pedagoga i psychologa szkolnego

 

 

Podstawą kształcenia w placówce jest rewalidacja, czyli bazowanie na mocnych stronach dzieckamaksymalne usprawnianie funkcji najmniej uszkodzonych, optymalne korygowanie funkcji zaburzonych i stymulowanie rozwoju. Celem nadrzędnym rewalidacji jest przystosowanie dziecka do jak najlepszego funkcjonowania w społeczeństwie

 

Proces rewalidacji przebiega prawidłowo i przynosi oczekiwane rezultaty dzięki małej liczbie uczniów w oddziale (liczba uczniów dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu  lekkim wynosi od 10 – 16, dla dzieci w stopniu umiarkowanym od 6 – 8,  a dla dzieci autystycznych od 2 – 4).

 

Każdy uczeń uczestniczy w dodatkowych zajęciach specjalistycznych takich jak: logopedia, gimnastyka korekcyjna, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, terapia autyzmu, terapia behawioralna, integracja sensoryczna, arteterapia, socjoterapia i zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

 

W Zasadniczej Szkole Zawodowej młodzież kształci się w następujących zawodach: kucharz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz krawiec.  Realizacja zajęć praktycznej nauki zawodu odbywa się w pracowniach technologicznych.

 

Ośrodek dysponuje nowocześnie wyposażonymi salami lekcyjnymi, pracowniami logopedycznymi i komputerowymi, salą polisensorycznego doznawania świata, salą integracji sensorycznej, do zajęć gimnastyki korekcyjnej, salą gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, siłownią i 2 stołówkami.  W grupach wychowawczych wychowankowie mają do swojej dyspozycji 3-osobowe pokoje, świetlice dla każdej grupy i zaplecze sanitarne.

 

W Ośrodku każde dziecko jest bezpieczne, lubiane i doceniane. To my dostosowujemy się do jego potrzeb, możliwości i oczekiwań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nauczyciel 18.03.2016 14:12
do XYZ idź i zobacz, niedoinwestowany i podkoloryzowany na zdjęciach, pani Ewo już pani lepiej?

robak 18.03.2016 23:05
Zrób coś dla tych dzieci, a nie krytykuj pseudonauczycielu. Znakdę cie po IP.

XYZ 18.03.2016 12:07
Bardzo ciekawe informacje na temat ośrodka. Nie wiedziałam, że tam jest tyle różnego rodzaju zajęć, a klasy też robią bardzo dobre wrażenie.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama