- W Tomaszowie pracują i mieszkają osoby, które są zameldowane na terenie innych gmin i tam trafia część ich podatku. Pieniądze, te mogłyby wpłynąć na poprawę jakości życia nas wszystkich w Tomaszowie. Dzięki tym środkom nasze miasto się rozwija, realizowane są nowe inwestycje, budowane są drogi czy też funkcjonują przedszkola, szkoły, placówki kultury i inne instytucje. Płacąc podatek w naszym mieście mamy pewność, że część naszych pieniędzy do nas wróci - mówi dradca prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Joanna Szczepańska.
Trzeba przyznać, że jest to dosyć ciekawa zachęta, biorąc pod uwagę fakt, że przeprowadzając się na teren jakiejś gminy wchodzącej w skład powiatu tomaszowskiego, szukamy właśnie tam lepszej jakości życia. Małe gminy wiejskie (jak np. gmina Tomaszów, Inowłódz czy Rzeczyca) posiadają ograniczone fundusze własne. Mają więc też ograniczony zakres finansowania inwestycji, których oczekują również osoby, decydujące się na przeprowadzkę. Znamy przecież spory toczone przez wójtów z miesszkańcami osiedli o każdy metr utwardzonej drogi, wodocigi, czy kanalizację. Tymczasem apel władz miejskich bzrmi tak, jakby usiłował te mniejsze jednostki administracyjne części dochodów pozbawić.
Zapewne (prawdopodobne lub być może) tomaszowskim urzędnikom chodziło o to, że wiele osób może być zameldowanych np. w Warszawie, Lublinie albo Gdańsku a na stałe zamieszkuje w Tomaszowie Mazowieckim, korzystając ze szkół, przedszkoli, żłobków i innych, finansowanych przez samorząd instytucji i to one mogłyby dzięki swoim podatkom podnieść jakość własnego życia.
Magistrat zachęca też, aby przy składaniu rocznych deklaracji podatkowych przekazywać 1% na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego. Akcją promującą wspieranie OPP w tej formie jest Kampania społeczna: „A gdy nadchodzi pora PIT-owa, wpisz 1% dla Tomaszowa”. W tym roku akcja prowadzona jest również na terenie powiatu. Dzięki kampanii udało się znacząco zwiększyć wpływy finansowe lokalnych organizacji, co z pewnością przekłada się na jakość i liczbę prowadzonych inicjatyw na rzecz miasta i powiatu.
W ramach tegorocznej kampanii również zaplanowano bezpłatne dyżury księgowych, pomogą oni w rozliczeniu deklaracji w zamian za przekazanie 1% podatku na rzecz lokalnych OPP. Dyżury będą prowadzone od 17 lutego 2016r. w każdą środę tygodnia do końca okresu rozliczeniowego w godz. 15.00-17.00 w Urzędzie Miasta ul. POW 10/16, główny budynek, parter, pokój nr 7.
Napisz komentarz
Komentarze