Współczesność postawiła przed naszą szkołą nowe wyzwania. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej ustalono, że w roku szkolnym 2015/2016 przy ul. Nadrzecznej rozpocznie działalność nowa jednostka – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8. W skład szkoły weszło III LO działające od 10 lat oraz nowo powstałe Technikum nr 6.
Było to bardzo dobre posunięcie, będące wynikiem starań o rozszerzenie oferty edukacyjnej. Podjęte działania natychmiast zyskały uznanie, a szkoła stała się ważnym punktem na edukacyjnej mapie regionu. Oba sposoby kształcenia znalazły entuzjastów już w pierwszym roku pracy przekształconej placówki. W zbliżającym się roku szkolnym 2016/2017 ZSP nr 8 oferuje następujące kierunki kształcenia: w III Liceum Ogólnokształcącym kierunek przyrodniczy i europejski, a w Technikum nr 6 proponujemy naukę w czterech zawodach technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik urządzeń sanitarnych.
Kształcenie zawodowe w nowej formule towarzyszy „Nadrzecznej” od 1993, choć jak wiemy dużo wcześniej, ponad 50 lat temu powstała tu przyzakładowa szkoła zawodowa ściśle związana z działalnością „Wistomu” . W przekształcającej się ciągle placówce pobierały naukę kolejne pokolenia młodych ludzi z naszego powiatu. Zmieniały się nazwy, mury szkoły opuszczały kolejne roczniki młodzieży, ale potencjał i kreatywność szkoły pozostały niezmienne.
Naszą zaletą jest to, że dopasowujemy się warunków lokalnych i wymagań społeczeństwa. Nowe kierunki kształcenia, jakie podjęliśmy wynikają z zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Technicy budownictwa, energii odnawialnej oraz technicy architektury krajobrazu, jak wynika z badań Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz. to najbardziej atrakcyjne i poszukiwane zawody na lokalnym rynku pracy.
Pozostajemy również przy kształceniu ogólnym. III LO ze swoimi tradycjami wpisało się już w tomaszowską mapę szkół średnich. Kształcimy młodzież z naszego miasta i okolic, jesteśmy otwarci na wszystkich. Z uwagi na to, że szkoła jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych, możemy pracować z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami.
Chcemy kształcić profesjonalistów, dać szansę na jak najlepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobywanych w szkole w dalszym kształceniu lub w pracy zawodowej naszych absolwentów. Będzie to możliwie dzięki współpracy placówki z lokalnymi przedsiębiorcami oraz uczelniami wyższymi. Szukamy możliwości rozwoju zarówno samej szkoły, w tym jej wyposażenia, jak też wprowadzania nowych form i metod pracy. Nauczyciele naszej placówki chętnie podejmują wyzwania, mające na celu rozwój osobisty oraz wzbogacanie warsztatu pracy. Szukamy najlepszych rozwiązań dla młodzieży, szkoły i kadry. W styczniu 2016 złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, będące odpowiedzią na dwa ogłoszone konkursy.
20 października 2015 ogłoszony został konkurs w ramach Osi Priorytetowej XI, Działania XI.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, przeznaczony dla szkolnictwa zawodowego. Projekt konkursowy naszej szkoły zakłada wieloaspektowe wsparcie uczniów wszystkich 3 dostępnych w szkole typów zawodów technicznych. Przewidziano w projekcie m.in. dodatkowe, płatne staże dla uczniów w nowoczesnych firmach z naszego województwa, szkolenia zawodowe prowadzone przez doświadczone firmy szkoleniowe z branż: budowlanej oraz ogrodniczej, współpracę z Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Łódzkim. Dodatkowo projekt zakłada wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego. Zakup komputerów, oprogramowania oraz materiałów dydaktycznych umożliwi prowadzenie zajęć zawodowych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy. Projekt trwać będzie od czerwca 2016 do sierpnia 2017.
Natomiast 30 listopada 2015 r. ogłoszono konkurs w ramach Osi Priorytetowej XI, Działania XI.1, Poddziałania XI.1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, przeznaczony dla szkolnictwa ogólnego. W naszym projekcie przewidujemy wsparcie wszystkich obecnych oraz przyszłych uczniów III LO. Czas trwania projektu to dwa lata. W tym czasie uczniowie zostaną objęci programami wsparcia z matematyki, fizyki, chemii, geografii, języków obcych. Będą mogli rozwijać swoje zainteresowania na dodatkowych zajęciach z informatyki. Jako pomoc w przygotowaniu do sprawnego funkcjonowania w szkole i pracy zaproponujemy młodzieży Akademię skutecznej komunikacji prowadzoną przez profesjonalną firmę szkoleniową oraz przez naszych nauczycieli. Wsparcie uzyskają również uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i uczniowie niepełnosprawni. Nauczyciele szkoły będą mogli podnieść swoje kompetencje: w tym kompetencje cyfrowe na wielu kursach i szkoleniach. Dodatkowo wyposażone zostaną pracownie przyrodnicze oraz mobilna pracownia IT, z przenośnymi komputerami i dostępem do Internetu.
Chcemy być nowoczesną, dwukierunkową szkołą, która umożliwi młodemu człowiekowi zaprojektowanie własnej zawodowej przyszłości. Dlatego wszystkie nasze działania mają na celu podnoszenie jakości kształcenia zarówno ogólnego, jak i zawodowego. Nadrzędnym celem szkoły staje się zatem wzrost mobilności zawodowej i szans na zatrudnienie uczniów ZSP nr 8 oraz rozwijanie kompetencji kluczowych, niezbędnych przy podjęciu dalszego kształcenia.
Napisz komentarz
Komentarze