W ramach projektu piotrkowscy archiwiści przygotowali barwną wystawę, na którą składają się reprodukcje materiałów archiwalnych opatrzone komentarzami historycznymi. Za pośrednictwem dziesięciu plansz ekspozycji prześledzić można dzieje państwa i regionu począwszy od upadku I Rzeczypospolitej w 1795 r., poprzez okres Księstwa Warszawskiego (1807-1815), a także pierwsze lata funkcjonowania Królestwa Polskiego zakończone wybuchem i upadkiem powstania listopadowego.
Kongres Wiedeński jest punktem odniesienia i osią centralną historyczno-archiwalnej podróży w czasie. W wyniku jego postanowień powołano do życie Królestwo Polskie połączone unią realną z carską Rosją. Polacy, którzy począwszy od insurekcji kościuszkowskiej 1794 r., poprzez walki Legionów Polskich i armii Księstwa Warszawskiego u boku napoleońskiej Francji, starali się wywalczyć wolność i niepodległość, ostatecznie znaleźli się pod panowaniem rosyjskim. Wojna polsko-rosyjska z lat 1830-1831, szerzej znana jako powstanie listopadowe, zakończyła okres najbardziej autonomiczny w historii Polski XIX w. O tych trudnych i złożonych czasach oraz wydarzeniach, zarówno w skali kraju jak i regionu opowiada wystawa.
Wszystkich miłośników historii serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją. Obecnie eksponowana jest w tomaszowskim oddziale naszego archiwum, jednak jej mobilny charakter sprzyja prezentacji w lokalnych instytucjach kultury. Zapraszamy więc do wspólnej podróży w czasie.
Napisz komentarz
Komentarze