O wspomnianej firmie jest głośno w całej Polsce już od kilku miesięcy. Do powiatowych rzeczników konsumentów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane przez przedstawicieli handlowych, którzy wywierając presję przekazywali konsumentom do podpisania dokumenty informując, że zmieniają one warunki umowy z dotychczasowym operatorem telekomunikacyjnym. Dzięki ich podpisaniu osoby poszkodowane miały mniej płacić za usługi. Czasem klientów informowano, że podpisywane dokumenty związane są z obniżeniem kosztów energii elektrycznej.
- Przedstawiciel nie informował konsumentów o możliwości odstąpienia od umowy przed jej zawarciem, ani nie wręczał wzoru odstąpienia od umowy. Oczekiwał tylko na niezwłoczne podpisanie dokumentów i pozostawiał jeden cennik lub jeden egzemplarz umowy (telekomunikacyjnej albo energetycznej). Zwykle pośpieszał podpisujących - twierdzi Drzewoska Łuczak.
Podkreśla też, że konsumenci, którzy otrzymali jakikolwiek dokument świadczący o zawarciu nowej umowy telekomunikacyjnej albo o sprzedaż energii elektrycznej z innym dostawcą, przesyłali odstąpienie od umowy w ustawowym terminie 14 dni.
- Wysłali dziadkowi aparat EKG, którego nigdy nie zamawiał. Następnie przesłali fakturę za aktywację usługi teleEKG. Nie wiem skąd pozyskują dane osobowe staruszków, ale to skandal ! Że też takie "instytucje" mają możliwość legalnego (??) funkcjonowania w tym kraju? Gdzie ochrona konsumenta, GIODO, rzecznik praw obywatelskich? Eliminujmy takie firmy, to zwykli naciągacze i oszuści! Żadnego kontaktu z nimi nie ma, na maile nie odpowiadają, tylko straszyć potrafią i wpędzać w poczucie winy. Aparat EKG żeby dbać o serce. Przez tę sprawę dziadek naprawdę mało nie dostał zawału - twierdzi wnuczek jednego z poszkodowanych.
Co ciekawe, dopiero na żądanie Konsumentów spółka PCT przesyłała im kopie umów o świadczenie usług medycznych TeleEKG na czas określony 36 miesięcy. Nieodebranie lub odesłanie paczek z urządzeniem przez część konsumentów spowodowało rozwiązanie umowy przez PCT Sp. z o.o. i wystawienie noty obciążeniowej z tytułu wypowiedzenia umowy z winy Klienta w wysokości 511,00 zł.
- Przedstawiciele PCT Sp. z o.o. nie wydawali konsumentom dokumentów umów o świadczenie usług medycznych TeleEKG co uniemożliwiało im odstąpienie od umowy w zakreślonym ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta terminie 14 dni. Procedura zawierania umowy na świadczenie usług sprzedaży energii elektrycznej albo usług telekomunikacyjnych odbywała się w pośpiechu, bez możliwości swobodnego zapoznania się z dokumentami (wzorcami umów sporządzonymi drobnym drukiem) przed ich podpisaniem. W ani jednym z przypadków konsument nie był świadomy, że zawiera dwie umowy, w tym umowę o świadczenie usług medycznych. W związku z tym konsumenci skierowali do spółki PCT oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych umowy zawartej pod wpływem błędu
- pisze Drzewoska Łuczak do prokuratury i żąda zabezpieczenia oryginałów dokumentacji dotyczącej zawartych w miesiącach od kwietnia 2015 r. do maja 2015 r. z mieszkańcami powiatu tomaszowskiego umów, oraz dokumentów świadczących o podstawie prawnej dochodzonych roszczeń, sposobie przekazywania przez kurierów wzorów odstąpienia od umowy, umów, regulaminów i cenników; dokumentacji dotyczącej zakresu szkolenia przedstawicieli handlowych i sprawdzenia w jaki sposób i jakie informacje przekazywali konsumentom; przesłuchanie w charakterze świadków przedstawicieli handlowych i kurierów, którzy byli sprzedawcami usług PCT Sp. z o. o
Powiatowy Rzecznik Konsumentów domaga sie też ustalenia z jakiego źródła firma posiada dane konsumentów pozwalające na określenie stanu ich dotychczasowych umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych albo umów o sprzedaż energii elektrycznej i innych danych wrażliwych,
W tej sprawie wszczął także postępowanie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczy ono praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów polegających min. na zatajaniu przez przedstawicieli handlowych faktu, że oprócz działania w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy świadczącego usługi telekomunikacyjne lub sprzedaż energii elektrycznej - działają również w imieniu i na rzecz świadczącej usługi medyczne.
Napisz komentarz
Komentarze