Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 03:08
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Bo ta, co nie zginęła…

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zaprasza na prezentację wystawy i projekcję filmu „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” zrealizowanych w ramach projektu edukacyjnego przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Spotkanie promocyjne odbędzie się w dniu 29 października 2015 .r, o godz. 12:00 w siedzibie Oddziału archiwum w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Spalskiej 120.

Reklama

Serdecznie zapraszamy!

 

Historia opowiedziana inaczej…


Bogactwo dziejów naszego państwa, jak również ich wymiar regionalny można omawiać na wiele sposobów… Ważne jest aby opowieść ta była atrakcyjna dla odbiorców – zarówno w treści, jak i w formie…
Jak zatem opowiedzieć historię trudną, nie tak jeszcze odległą od naszych czasów, często obecną w pamięci naszych rodzin? Jakimi narzędziami posłużyć się, aby nasza opowieść była atrakcyjna dla szerokiego grona odbiorców, w tym również tych, którzy ponad wertowanie kart opracowań naukowych przedkładają magię obrazu? Takie, jak i wiele innych pytań postawili sobie historycy i archiwiści, pracujący w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” z Tomaszowa Mazowieckiego, a także szerokim gronem pasjonatów historii, opracowano projekt edukacyjny w niecodziennej formie. Składają się na niego barwna wystawa reprodukcji materiałów archiwalnych, jak i… film. Obydwa te przedsięwzięcia nawiązują do wydarzeń związanych z zakończeniem II Wojny Światowej, zwłaszcza tych, które miały miejsce w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim oraz na przyległych terenach.


Historia utrwalona w materiałach archiwalnych


Już na wstępnym etapie nauki dowiadujemy się o źródłach historycznych. Z czasem poznajemy ich definicje, czy też uczymy się dzielić je pod względem formy i treści. Z zainteresowaniem podziwiamy np. eksponaty muzealne, a w wolnych chwilach zwiedzamy zabytkowe budowle. Gdzie jeszcze możemy odnaleźć historię w czystej postaci…? W zasobach archiwów państwowych. Odpowiedź jest prosta, mimo iż archiwa kojarzą się często z niedostępnymi i tajemniczymi instytucjami. Tymczasem już pierwsza wizyta w archiwum państwowym potrafi zmienić ten punkt widzenia.


W nawiązaniu do tytułu naszego projektu edukacyjnego, za pośrednictwem materiałów archiwalnych – dokumentów z zasobu Archiwum Państwo-wego w Piotrkowie Trybunal-skim – dokonujemy podróży w czasie do burzliwego roku 1945. Ostatnie dni okupacji i walk frontowych, a następnie trudności życia codziennego w zniszczonym kraju, przemiany polityczne, czy też działalność antykomunistycznej konspiracji – to jedne z wielu zagadnień prezentowanych na dziesięciu barwnych planszach wystawy. Reprodukcje dokumentów, zdjęć, czy plakatów – opatrzone popularyzowanym komentarzem historycznym, stwarzają możliwość lepszego poznania i zrozumienia minionych czasów.


Magia obrazu, atrakcyjna szata graficzna, widoki znajomych miejsc i brzmienia znanych nazw, przemawiają o wiele intensywniej niż typowo naukowe, lub podręcznikowe opisy. Historia jest ciekawa, zwłaszcza gdy „odkrywamy” ją poprzez autentyczne świadectwa sprzed dziesięcioleci.

 

 

Więc jednak film!


X-ta Muza... Niejednokrotnie już pokazała, że z historią jej do twarzy. Każdy z nas widział kiedyś film nawiązujący do historii. Czemu zatem nie wykorzystać poznawczych walorów „ruchomych obrazów” do popularyzowania wiedzy nie tylko o historii państwa i regionu, lecz również do promocji wiedzy na temat źródeł archiwalnych? Czemu nie „ożywić” postaci i miejsc prezentowanych już przecież na planszach wystawy?


Aby podjąć się takiego wyzwania, w dużej mierze nowatorskiego, odbiegającego od standardowych form działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej, a co ważniejsze realizowanego w nielicznym gronie archiwistów – należało odwołać się do środowiska pasjonatów z poza naszej branży. Dzięki wcześniejszej współpracy przy okazji imprez historyczno-archiwalnych, okraszonych mundurami i replikami broni oraz widowiskami historycznymi do prac nad filmem włączyli się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Zaprawieni w bojach rekonstruktorzy wcielili się w rolę oddziału partyzanckiego „Żołnierzy Wyklętych”. Dzięki ich zaangażowaniu udało się nasz film wzbogacić o sceny batalistyczne.


Obraz ten nie jest zdominowanych jedynie przez tematykę militarną. W pozostałe role – tak cywilne jak i wojskowe – wcielili się piotrkowscy i tomaszowscy archiwiści. Na potrzebę dni zdjęciowych tomaszowski Odział naszego archiwum zmienił się w plan filmowy. Sala promocji zasobu zmieniła się nie do poznania dzięki z trudem pozyskanym rekwizytom i pracy całego zespołu nad przygotowaniem scenografii. Cóż jednak po niej, jeżeli nie ustali się obsady, nie sporządzi scenariusza i nie zredaguje dialogów…? To kolejne zadanie, jakie realizacja projektu postawiła przed archiwistami. Wizje artystyczne musiały jednak pozostawać w relacji z faktami historycznymi, dlatego prace na tym etapie prowadzone były w oparciu o materiały archiwalne. Szerokie grono osób pracujących nad filmem zasiliła ekipa filmowa dysponująca profesjonalnym sprzętem, a także grupa przyjaciół archiwum którzy wcieli się w część ról.


W zaciszu magazynu archiwalnego, oraz w trzydziestostopniowym upale pleneru powstawał film, będący artystyczną wizją historii. Oprócz postaci historycznych – Romana Tuchowskiego (działacza partii komunistycznej), czy majora Iwanowa (żołnierza Armii Czerwonej) – pojawiły się postacie w pewnym sensie uniwersalne. Zaliczyć można do nich polskich konspiratorów i partyzantów, pracowników lokalnych zakładów pracy, a także szereg innych. Wspólnymi siłami udało się pozyskać dla nich kostiumy i rekwizyty, w tym również zabytkowy samochód do sceny zamachu…


Tak powstał film. Obraz dynamiczny, w którym sceny narracyjne prowadzone w oparciu o plansze wystawy, przeplatają się z ujęciami fabularnymi. W taki oto sposób tradycja spotkała się z nowoczesnością, a nasi widzowie będą mogli czerpać z tak opracowanego materiału nie tylko wiedzę historyczną, lecz – mamy nadzieję – również inspirację do własnych poszukiwań tropów historii nam najbliższych, bo osadzonych w rodzinnych stronach.

 


Maszyna do pisania i karabin maszynowy


Każda ze scen filmu jest równie budująca napięcie, jak kolejna plansza wystawy. Problemy gospodarcze i polityczne minionej epoki poruszane są m.in. w scenie zebrania komitetu Polskiej Partii Robotniczej. Przemowy działaczy oraz kolejne zdania zatwierdzanej na zebraniu odezwy przeplatają się z miarowym dźwiękiem zabytkowej maszyny do pisania, na której stenotypistka rejestruje przebieg zebrania. Warkot silnika samochodu komponuje się z szumem lasu, nie zapowiadając początkowo zbliżającej się z minuty na minutę zasadzki.

 

W takt marszowego kroku oddziału partyzanckiego oraz komend wojskowych toczy się życie obozowe „Żołnierzy Wyklętych”. Ostatnie chwile odpoczynku przerywa nagła wymiana ognia z patrolem przeciwników. Wywiązuje się zacięty bój… O wszystkim tym przekonać się można było za pośrednictwem dwóch krótkich zwiastunów, opublikowanych uprzednio na Facebook’owym fanpage’u Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dotychczas oba materiały obejrzało już ponad dwa tysiące osób, nie mówiąc o tych, którym zapowiedzi filmu prezentowane były podczas szeregu imprez historyczno-archiwalnych w ostatnich tygodniach… Wszyscy widzowie wyrażali zaciekawienie i chęć zapoznania się z gotowym obrazem, jak również towarzyszącą mu wystawą.


Zapraszamy zatem już teraz do uczestnictwa w pokazach filmu i wystawy. Ze względu na duże zainteresowanie naszym projektem, o ich miejscu i czasie będziemy informować za pośrednictwem naszej strony internetowej, Facebooka oraz dzięki uprzejmości mediów.


Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl
www.facebook.com/APwPT
Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.
Reżyseria: Piotr Hrabski Scenariusz: Tomasz Matuszak, Maciej Hubka

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hrabia Antoni 22.10.2015 09:16
no niem mogę istni partyzanci z wyciętego lasu, spoko inicjatywa tylko przy ostrzale co nie którzy pomijając kategorie wagowe zwiewali by szybciej niż mały Franek (bohater komuny). Proponuje w kolejnym cyklu nakręcić film dokumentalny o budowie kominów na Wistomie, albo o strajku dorożkarzy tomaszowskich w związku z planowaną budową linii tramwajowej było by śmiesznie. Kwintesencją i wyjściem na przeciw duchowi obecnych nastrojów niech będzie rozbiórka cerkwi. P. S. podkład muzyczny proponuje http://samotna-drozka-online.w...tworth.pl/ doda melodramatu

Reklama

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu. Teraz powinienem zrobić Panu drakę za to, że wpuszcza Pan do swojego portalu takie kawałki, jak ten powyżej, które to kawałki wkur#iają internautów. To, co wyprawiają ci powiatowi, debilowaci radni, przechodzi ludzkie pojęcie. Dotychczas próbowałem jakoś-tam bronić tego mojego znajomego Sławka, ale to, co On teraz oldpie#dala, nie mogę tego zrozumieć. I jeszcze nie doczekałem się informacji, czy ci mieszkańcy w sprawie tej S12 doczekali się jakiegoś zainteresowania ze strony debilowatych radnych. Jeżeli się nie doczekali, to, kur#a, DOBRZE IM TAK. Może ta garstka ludzi pierdyknie łbami w ścianę i w ich mózgach tych bezmózgowców wreszcie zaświta myśl, że jak się idzie do wyborów, to trzeba myśleć, kogo się wybiera. Nie mam litości dla tych ludzi. Tak chcieli i tak kur#a mają.Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Jestem za ale kilka punkter do natychmiastowej poprawy. Muszla bez lawek ( byly dobre, wywieziono w niewiadome) totala porazka. Miejsce piknikowe przed muszla bez wypozyczalni kocykow i lezaczkow totalna porazka. Muszla gigant az prosi sie o zmniejszenie o ten jeden przedni segment. Gdzie sa wierzby placzace przy stawie, ktore nam obiecano? No gdzie? Ukradli w transporcie? Zlorzueja zlapac a wierzby placzace zasadzic. Brak oznak, gdzie jest toaleta. Mozna bylo zasadzic wiecej drzew. Reszta ok, akceptuje.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Jestem za. Nazywa jak najbardziej adekwatna. Kto wymyslil te Solidarnosc w nazwisk parku? Brakuje tylko Jana Pawla, Braci Kaczynskich i trzech Wieszczow.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: KajkaTreść komentarza: To jest gmina Tomaszów. Gmina Inowłódz zaczyna się z tej strony od Brzustowa. Poza tym, to powiat starał się o dotację, a nie gmina.Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Nie żle, tylko czemu tak mała toaleta?Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 6. Patrząc od wejście do parku o strony ul. Mościckiego widzimy fontannę przypominającą posąg w kształcie krzyża.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533

Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama