Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 23:55
Reklama
Reklama

Śmierć w płomieniach

W dziennikach brytyjskich pojawia się coraz więcej pytań o jakość użytych materiałów przy renowacji wieżowca Grenfell, który spłonął kilka dni temu w Londynie. Czy to samo może wydarzyć się na tomaszowskim Niebrowie?

Bloki mieszkalne były i są budowane na wszystkich kontuynenach. W XX wieku były najważniejszym punktem modernizacji, ponieważ wyciągały ludność z biedy na wsi. Podwyższały standard życia, którego odzielna toaleta wewnątrz każdego mieszkania była symbolem. 



Bloki do tej pory były też bezpieczniejsze od wiejskich, niejednokrotnie krytych jeszcze strzechą chałup.  Do tej pory bloki nie płoneły na taką skalę jak Grenfell. Czy po masowym ocieplaniu ścian budynków to się zmieniło?
 

W Polsce, o ile często mówi się o dobiegającej końca żywotności “dużej płyty” to jednak nie mieliśmy do tej pory katastrofy budowalnej w której cały budynek by się rozpadł czy spłonął w całości z powodów eksploatacyjnych.

Owszem, doszło do zburzenia wieżowca w Gdańsku w 1995 roku, jednak tam  wybuchł gaz z celowo rozszczelenionej instalacji w piwnicach.  Wielopunktowego nacięcia przewodów, przez co cała podziemna kondygnacja wypełniła się wybuchowym paliwem. Była 6 rano w niedziele, większość mieszkańców spała przez co nikt nie wyczył  niepokojącej woni.

 

Zresztą, sprawa do dziś nie jest jasna. Jedno z mieszkań należało tam do skonflikowanego z ówczesną władzą byłego pracownika służ specjalnych.
Po wybuchu a jeszcze przed wyburzenuem Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszła do mieszkania, myszkowła w ruinach. Były agent miał przechowywać kompromitujące Lecha Wałęse dokumenty.

Wracając do naszego miasta. Czy wśród czytelników “Naszego Tomaszowa” jest ktoś kto mógłby przybliżyć skład materiałów ociepleniowych najczęściej stosowanych w naszych budynkach? Czy są łatwopalne? O ile pożary poszczególnych mieszkań w blokowiskiach są codziennością, o tyle po ugaszeniu i remontach mieszkania były zamieszkiwane. Dlaczego blok z Londynu spłonął cały?
 

 Grenfell wywołuje wiele pytań. Czy nie jest tak, że żelbetonowe konstrukcje były ognioodporny, o tyle modyfikacje, przede wszystkim ocieplenia ścian tworzywami sztucznymi narażają nas na pożary?


W Tomaszowie, zerwanie przez wiatr ocieplenia przy ulicy Synów Pułku w marcu 2017 roku, o którym donosił Nasz Tomaszów, również daje do myślenia. Czy to jest dla nas bezpieczne? Czy  montowane materiały przechodzą jakieś badania pod kątem przeciwpożarowym? Czy ze strony naszej spółdzielni ktoś, pod względem przeciwpożarowym, to kontroluje?


Jeden z tekstów na temat materiałów użytych przy remoncie Grenfell Tower w Londynie.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/06/16/grenfell-tower-refurbishment-used-cheaper-cladding-tenants-accused


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

profesjonalista 21.06.2017 19:55
A kamienice w Łodzi czy innych patologicznych miejscach to myślicie na ile projektowano? I co? I nic, dalej stoją, rzadko która się zawala :)

. 21.06.2017 21:18
Dokładnie

do @ 12 22.06.2017 21:54
Kamienice w Łodzi czy innych patologicznych miejscach budowano przed II WŚ.i dlatego tak długo trwają.

amator 21.06.2017 19:53
W Tomaszowie całe widowisko nie byłoby takie spektakularne, bo raptem 11 pięter, więc spokojnie :)

byly pracownik hurtowni 21.06.2017 14:35
W Polsce do ociepleń budynków używa się głownie styropianu ponieważ jest tańszy niż wełna elewacyjna. Są wymogi bodajże około 8 piętra można ocieplać styropianem. Wyżej trzeba używać wełny elewacyjnej gdyż w Polsce drabiny strażackie wyżej nie sięgają. A styropian jest łatwopalny gdyż do jego produkcji uzywany jest olej napędowy. Stąd też ceny są uzależnione od ceny ropy.

Spółdzielca 21.06.2017 14:17
A wiecie Państwo może, czy jeśli większość mieszkańców danego bloku nie zgadza się ocieplenie, potwierdzi to jakąś formalną deklaracją z PESELami, podpisami itd, to czy można zablokować takie prace?

multi99 21.06.2017 18:28
Nie w spółdzielniach mieszkaniowych

? 21.06.2017 20:23
Dlaczego?

21.06.2017 13:40
Z tego co się orientuję, to są różne rodzaje styropianu: styropian elewacyjny, grafitowy, podłogowy, oraz styrodur xps. Jest styropian łatwopalny, który może się zapalić już w temperaturze 80 st C, ale też taki, który dopiero w temperaturze ponad 350 °C zaczyna się palić. Jeśli nie ma źródła ognia, to do samozapłonu dochodzi przy temperaturach pomiędzy 450 i 500 °C. Grubość płyty elewacyjnej powinna wynosić około 30 cm., ale niestety koszt takiego styropianu to nawet 192 zł/m3. (KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm λ 32). Niestety wszyscy wykonawcy szukają oszczędności i stosują tańszy zamiennik. Z obserwacji wiem, że żaden budynek nie był ocieplany styropianem o grubości 30 cm i podejrzewam, że zastosowano styropian o mniejszych parametrach, tańszy i bardziej niebezpieczny i chyba nikt tego nie kontroluje. W przypadku pożaru duże znaczenie ma też rodzaj zainstalowanych okien i drzwi. Okna PCV są niebezpieczne w sytuacji potencjalnego pożaru i znacznie podwyższonej temperatury w pomieszczeniu. Polichlorek winylu się nie pali, ale w temperaturze 120 st C wydziela chlorowodór, dioksyny i furany, które są niezwykle szkodliwe, a ich toksyczność określa się jako wyższą od cyjanku potasu. Dodajmy do tego wyposażenie mieszkań w różnego rodzaju wyroby łatwopalne i w przypadku pożaru mieszkanie staje się pułapką. Podejrzewam też, że mało które mieszkanie jest wyposażone w alarm p-poż. a to powinno być obowiązkowe.

multi99 21.06.2017 18:25
W Polsce elewacje dociepla się styropianem 5 cm niekiedy 10 cm ale ogromnie rzadko .....

Drago 21.06.2017 13:01
W Polsce bloki ociepla sie glownie styropianem lub (drozsze rozwiazanie pochodnymi welny mineralnej czy skalnej - conlit itd). Styropian moze sie stopic, ale niezapali sie (byly przypadki tlacego sie ognia, ale nie dochodzilo do jakiegos duzego i szybkiego rozprzestrzeniania sie go). Welna rowniez jest (powinna byc jezeli stosujemy wlasciwy rodzaj odporna na temperature). To co stalo sie w Londynie to najprawdopodobniej nastepstwo zastosowania zlych materialow fo ocieplenia (pianka, folia, welna) plus tylko jedna droga ewakuacji ( 1 klatka schodowa na caly budynek).

klug 21.06.2017 12:58
A kiedy dobiegnie końca żywotność "wielkiej płyty"? Czy władze miasta robią coś w tej sprawie?

ZSZnr4 21.06.2017 16:44
- w tych czasach pewnie władze nie myślą o żywotności budynków z wielkiej płyty , no bo i po co ? Szkoda tylko tych którzy w takich budowlach wykupili na własność mieszkania z niewiedzą o ,, żywotności " , wytrzymałości wielkiej płyty ( wielka płyta to nie to samo co niemieckie bunkry , które stoją do dziś i jeszcze długo będą istnieć interwencji budowlańców ) , której eksperci budowlani w latach 70-80 szacowali na około 80 do 90 lat .

... 21.06.2017 18:32
Wg ustaleń z okresu budowy bloków z wielkiej płyty ich trwałość obliczano na 99 lat.

multi99 21.06.2017 18:27
Żywotność woelkiej płyty to 50 lat ... Tyle przewidywała ówczesna technologia ....

Opinie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama