Serię czwartkowych pytań rozpoczął Przewodniczący Komisji Zdrowia Spraw Społecznycgh i Rodziny Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek. Poruszył między innymi temat doinwestowania szpitalnego oddziału położniczo - ginekologicznego.
- Sprawa jest ważna i niezwykle pilna. Oddział jest dochodowy, posiada drugi stopień referencyjności, a więc procedury na nim wyceniane są przez NFZ wedlug bardziej korzystnych stawek. Świadczenia są nielimitowane. Powinno nam zależeć nie tylko na utrzymaniu pacjentek z naszego powiatu, ale również na pozyskiwaniu pań z zewnątrz.To nie przypadek, że jak gzryby po deszczu powstają prywatne kliniki. Jeśli nie zainwestujemy teraz, to będą one wypierać publiczne podmioty z rynku usług medycznych. Tym bardziej, że są one wyposażane w sprzęt i urządzenia na miarę naszych czasów. Jeśli nie doposażymy naszej spółki, to nie dziwmy się później, pacjent (czyli klient) będzie od nas uciekał - mówi radny, podkreślając równocześnie, że przeprowadzane na odpowiednim poziomie porody to podstawowty element polityki proroddzinnej, jaką miasto i powiat zobowiązane są prowadzić.
Strzępek zwrócił uwagę na konieczność stworzenia sali do porodów rodzinnych, wyposażenia "porodówki" w klimatyzację a przede wszystkim w nowoczesny aparat USG.
- Rzeczywiście mamy drugi poziom referencyjności. Trudne przypadki. Te dwa nasze oddziały działają doskonale. Faktycznie warunki byłyby dodatkowym argumentem za tym, aby tu pacjentkę urzymać. Przyjeżdżają do nas ciężarne kobiety z powiatów opoczyńskiego, rawskiego i piotrkowskiego. To znaczy, że darzą nas zaufaniem. Wykonujemy w ciągu kwartału świadczeń za 350 tysięcy złotych. Jestem więc za tym, by w oddział inwestować, Porody rodzinne, wygląd sal, to są nowe standardy i to wszystko wymaga pieniędzy. Po przygotowaniu programu funkcjonalno użytkowego poprawimy warunki pobytu, by były bardziej hotelowe niż szpitalne - mówi Konrad Łukaszewski, prezes TCZ. Dodaje też, że inne oddziały szpitala, jak chociażby ortopedia są w opłakanym stanie.
Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zwrócił też uwagę na fakt, że w Tomaszowskim Centrum Zdrowia brakuje mammografu.
- O tym problemie mówią nasze Amazonki. Panie nie mają gdzie wykonać badań profilaktycznych, czy też okresowych. Mammograf, który jest w szpitalu strach jest użytkować. Mogą korzystać z jedynego czynnego w poradni przy ullicy Jana Pawła II,ale przyjmowane są tam tylko panie posiadające skierowania wydane w tej konkretnej poradni. Amazonek nie obsługują też tzw. mammobusy. Koszt badania to ok. 80 złotych i trzeba zapłacić za dwie piersi, nawet jeśli kobieta ma już jedną odjętą - mówi Mariusz Strzępek.
- Mammograf kosztuje około 500 tysięcy złotych i to taki "nie za dobry". Badania finansowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia ze spejalnego programu profilaktycznego i należałoby wystartować w konkursie. Opłącane są te z poradni położniczo - ginekologicznej i ewentualnie badana jest pacjentka, która leży na oddziale. Na tę chwilę mamy podpisaną umowę podwykonawczą z Piotrkowem, ale możemy sprobiwać odobną zawrzeć też w Tomaszowie. Mammografu za pół miliona złotych z własnych środków nie jesteśmy w stanie kupić, bo on się przez długi czas nie zwróci - odpowiada Konrad Łukaszewski ale dodaje rownocześnie, że aparat by się przydał, bo byłaby wtedy możliwość przeprowadzania kolejnych zabiegów z zakresu chirurgii onkologicznej.
Ważnym poruszonym tematem było też zadłużenie wobec ZUS wynikające z błednego naliczania składek w latach ubiegłych. Władzom spółki udało się zawrzeć poruzmienie na mocy którego należność została rozłożona na raty. Dług TCZ będzie spłacał przez kolejne pięć lat po 20 tysięcy miesięcznie. Wstrzymano naliczanie odsetek od należności..
Radni pytali także o: liczbę łóżek w szpitalu, ilości osób zatrudnionych i czy przybyło personelu admi nistracyjnego. Pytania dotyczyły kolejek do poradni specjalistycznych, szpitalnego wyżywienia i ewentualnych sporów zbiorowych z personelem.
Prezes Łukaszewski mówił o potrzebie podniesienia kontraktu, zestawiał tomaszowski szpital z innymi placówkami w województwie a także o konieczności wsparcia jego starań ze strony samorządowców.
Napisz komentarz
Komentarze