Zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na gminy obowiązek dotyczący m.in. budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, zapewnienia osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.
Wymogi stawiane im są określone w rozporządzeniach Ministra Środowiska i ustawie o „odpadach”. Samorządy województw przygotowując wojewódzkie plany gospodarki odpadami ustanowiły Regiony Gospodarki Odpadami Komunalnymi (RGOK), ukierunkowując strumienie odpadów: zmieszanych komunalnych do regionalnych instalacji mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, selektywnie zebranych odpadów zielonych i bioodpadów – do instalacji kompostowania, zaś odpadów powstających w procesie mechaniczno – biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych – do składowisk odpadów.
- Tomaszów ma duży problem z odpadami komunalnymi. Kilkanaście lat temu złe decyzje ówczesnego Prezydenta Miasta doprowadziły do tego, że obecnie do naszego miasta zwożone są w sposób niekontrolowany setki tysięcy ton odpadów niewiadomego pochodzenia z różnych stron Polski. Równocześnie miasto i powiat zostały pozbawione własnego składowiska. Miasto ma więc ograniczone możliwości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. RIPOK wydaje się być niezbędnym, chociażby ze względów poprawy jakości powietrza. Nie mam złudzeń, że instalacja będzie kosztowna. Niezbędne sa więc środki finansowe pochodzace spoza miejskiego budżetu. Dlatego też pismo prezydenta wraz z moją interpelacją w tej sprawie skierowałem do władz samorządu województwa łódzkiego - mówi radny Arkadiusz Gajewski.
Czym jest RIPOK? To elementy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Według ustawy może to być zakład zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tys. mieszkańców, spełniający wymagania najlepszej dostępnej techniki (BAT) i technologii. W skład RIPOK mogą wchodzić:
- Instalacja termicznego przekształcania odpadów /spalarnia/
- Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów
- Instalacja przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych w celu wytworzenia produktu o właściwościach nawozowych lub środków poprawiających właściwości gleby spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach /kompostownia/
- Instalacje umożliwiające składowanie odpadów powstających w procesie MBP oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przez okres nie krótszy niż 15 lat
Polecamy także
W interesie miasta ponad podziałami
Napisz komentarz
Komentarze