Ukształtowanie ciała zawdzięczamy oczywiście ćwiczeniom fizycznym, jednak odpowiednie odżywianie ma wpływ na każdy aspekt naszego ciała. Spośród wielu diet rozpowszechnionych obecnie na całym świecie, na szczególna uwagę zasługuje między innymi dieta śródziemnomorska.
Dlaczego dieta śródziemnomorska?
Ten sposób odżywiania charakterystyczny jest dla określonego regionu świata, który tworzą takie kraje, jak Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja oraz Turcja. Dla mieszkańców tychże terenów kuchnia ta jest naturalnym sposobem na przygotowanie posiłków, jak dla nas jedzenie bigosu, pierogów czy kotletów schabowych z ziemniakami podczas niedzielnego obiadu. Tereny basenu morza Śródziemnomorskiego zamieszkują ludzie, którzy dzięki produktom przez siebie spożywanym wydają się obiektywnie bardzo żywotni. Ich długowieczność często zaskakuje, co jest jednym z powodów popularności diety opartej na składnikach dostępnych w tym rejonie geograficznym.
Podstawy diety śródziemnomorskiej
Do ścisłego kanonu produktów spożywczych obszaru śródziemnomorskiego należą przede wszystkim owoce i warzywa. Dla lepszego obrazu należało by tu wymienić np. pomidory, paprykę, sałatę, cebulę, czosnek, winogrona, marchew, oliwki, jabłka, figi, daktyle, ogórki oraz czosnek. Zaletą tego rodzaju diety jest różnorodność składników, jakie dostarczamy do organizmu, łącznie z węglowodanami. Poza tym w diecie śródziemnomorskiej znajduje się także miejsce na produkty zbożowe. Szczególnie popularne są tu pszenica, orkisz oraz żyto (i najlepiej jeśli pieczywo jest pełnoziarniste). Poza tym bułeczki i makarony.
Oczywistym jest, że do sprawnego funkcjonowania i utrzymania dobrej kondycji swojego zdrowia człowiek potrzebuje również białka oraz tłuszczów. Tutaj dieta śródziemnomorska radzi sobie doskonale, nie przesadzając z żadnym z tych składników. Jeśli chodzi o tłuszcze, mieszkańcy tych terenów preferują te pochodzenia roślinnego (od słonecznika po orzechy). Poza tym na talerzu znajdziemy tu szeroki wybór ryb, owoców morza i serów. Praktycznym profitem w tym wypadku jest fakt, że produkty, które zawierają tłuszcze mają w sobie również odpowiednią dawkę białka. Jeśli jednak chce się zwiększyć jego ilość stosuje się na tym obszarze szeroki wybór warzyw strączkowych.
Przykładowe menu
By w pełni zobaczyć, jak atrakcyjna jest dieta śródziemnomorska, zapoznajmy się z jej przykładowym jadłospisem. Da nam to pełny obraz tego, czego możemy spodziewać się po tym typie odżywiania:
- śniadanie (kanapki z kozim serem, pomidorem i sałatą / sałatka owocowa / jogurt ze świeżymi owocami),
- drugie śniadanie (np. kiść winogron / kromka chleba orkiszowego i sałatka warzywna / placki na bazie otręby i jabłek),
- obiad (pizza z dużą ilością warzyw np. papryką, pomidorem, cebulą, kukurydzą i oliwkami / spaghetti z sosem grzybowym / zupa jarzynowa i owoce morza),
- podwieczorek (odrobina orzechów / rodzynki / ciastka zbożowe)
- kolacja (ryba z grillowanymi warzywami np. cukinią i papryką/ kakao z mleka sojowego / sery francuskie z pomidorkami koktajlowymi).
Artykuł powstał we współpracy z portalem Dietetyczny.eu.
Napisz komentarz
Komentarze