Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 10:32
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Współpraca na rzecz Klastra Energii – podpisano list intencyjny

Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Rawa Mazowiecka, Wolbórz, Rzeczyca i Politechnika Częstochowska – Wydział Elektryczny będą współpracować w celu utworzenie Klastra Energii. 19 kwietnia w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim podpisano w tej sprawie list intencyjny. Do współpracy zostaną również zaproszeni przedsiębiorcy z tego obszaru. To efekt wcześniejszych spotkań i konferencji poświęconych tej tematyce.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama dotacje unijne dla firm

Utworzenie Klastra Energii ma na celu zwiększenie efektywności wspólnych działań dla poprawy warunków życia mieszkańców poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia samowystarczalności energetycznej poprzez budowę własnych źródeł wytwórczych opartych o lokalne zasoby paliwowe, a w szczególności wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

 

Gminy będą współpracować przy opracowaniu wspólnej Strategii Rozwoju Klastra pozwalającej na realizację ww. celów ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych sposobów wytwarzania, magazynowania, dystrybucji, sprzedaży i rozliczania energii elektrycznej i ciepła.


Wspólne działania w Klastrze Energii służyć będą kreowaniu pozytywnego wizerunku ww. samorządów, jako atrakcyjnego miejsca dla rozwoju przemysłu i usług, a jednocześnie przyjaznego środowisku naturalnemu.
 Każda ze stron wydeleguje przedstawiciela do prac w zespole roboczym, który uzgodni szczegółowe zasady współpracy. Pracami zespołu kierować będzie przedstawiciel Tomaszowa Mazowieckiego.
 

Marcin Witko – prezydent Tomaszowa Mazowieckiego
 
Przede wszystkim klastry energetyczne, oczywiście pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków, dają dużo większe możliwości rozwoju miasta, ponieważ dużo lepiej ocenione są projekty kogeneracji energetycznej, w ogóle projekty energetyczne, przy ubieganiu się o środki zewnętrzne. Bardzo się cieszę, że ten list podpisało tyle samorządów, ale mam nadzieję, że to jest  początek, wszyscy mogą jeszcze do nas przystąpić. Cieszę się, że do tworzenia klastra przystąpiły miasto-gmina Wolbórz, Rawa Mazowiecka, Opoczno, bardzo się cieszę, że do podpisania przystąpiła gmina Rzeczyca, cieszę się również, że dzieje się to pod patronatem Politechniki Częstochowskiej wydziału elektrycznego, która to uczelnia przygotowywała dla nas raport gminy samowystarczalnej energetycznie. Tomaszów Mazowiecki jest najbardziej zaawansowany z tych samorządów w pracach nad projektem gminy samowystarczalnej energetycznie, ale jestem przekonany, ze w ramach takiego klastra możemy się wzajemnie uzupełniać, możemy sobie podpowiadać rozwiązania oraz korzystać z proponowanych rozwiązań. Rząd zapowiadał, że część środków będzie dedykowana tym  samorządom, które podejmą wyzwanie gmin samowystarczalnych energetycznie, podejmą wyzwania porozumień klastrowych i to na pewno ułatwi nam drogę, po to, aby sięgnąć po 80 czy 85-procentowe dofinansowanie, które w konsekwencji spowoduje, że mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty, a gmina, czyli Tomaszów Mazowiecki w pewnym momencie będzie samowystarczalna energetycznie, nie będzie musiała oglądać się na czynniki zewnętrzne jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne.

 


 


 
Marek Kaźmierczyk wójt Rzeczycy:

 
Gmina już od jakiegoś czasu interesowała się klastrami energetycznymi. Po spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, mamy zainteresowanych przedsiębiorców, którzy chcą przystąpić do takiego klastra, ponieważ klaster energetyczny jest korzystny zarówno dla przedsiębiorców produkujących energię, jak i dla podmiotów odbierających energię, ale również dla nas jako samorządu, ponieważ to też jest w perspektywie obniżenie kosztów funkcjonowania. Myślę, że stworzenie klastra energetycznego jest korzystne dla wszystkich stron, które się w nim znajdą. Jest to  możliwość wspólnego osiągnięcia sukcesu i rozwoju naszych lokalnych społeczności.

 


 


 
Andrzej Jaros burmistrz Wolborza:
 
Myślę, że to jest pierwszy ważny krok, zdajemy sobie sprawę, jako samorządowcy, że klaster energetyczny dotyczył będzie przede wszystkim przedsiębiorstw i mam nadzieję, że uda nam się ich przekonać do wspólnego stworzenia klastra, który da możliwości dofinansowania energii zielonej, o którą najbardziej nam chodziło, a z drugiej strony da też odbiorców. Myślę, że przed nami jest wizja, jak w naszych gminach ta energia odnawialna może się rozwinąć i jakie będą możliwości. Wspólnie z podmiotami, które podpisały list możemy uzyskać spore dofinansowania ze strony ministerstwa, bo właśnie o to zabiegamy. Na dziś musimy wspólnie przekonać przede wszystkim nasze Rady do tego, ponieważ będziemy musieli podjąć uchwały.

 

 


 
Sylwia Całus prodziekan ds. współpracy i  rozwoju, Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej:
 
Klastrem energii określa się mechanizm pozwalający na rozwój energetyki w lokalnym i regionalnym wymiarze, uwzględniającym system zarządzania popytem. Podstawowymi obszarami działalności jeśli chodzi o klaster energii są m. in.: wytwarzanie energii elektrycznej z paliw konwencjonalnych np., wysokosprawnej kogeneracji, trigeneracji lub poligeneracji, wytwarzanie energii elektrycznej z OZE, wytwarzanie ciepła z odnawialnych źródeł energii, z energii konwencjonalnej, wytwarzanie paliw gazowych, płynnych, obrót energią elektryczną, sprzedaż energii lub paliw odbiorcą końcowym oraz oczywiście magazynowanie energii i jej nośników.


 


Współpraca na rzecz Klastra Energii – podpisano list intencyjny

Współpraca na rzecz Klastra Energii – podpisano list intencyjny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pułgłuwek fotowólkaliczny 20.04.2018 21:27
Pani Sylwia Całus, wygłaszając swoją nowomowe, myślała, że jest na sali wykładowej w NASA, a słuchaczami są profesorowie nad/zwyczjni i doktoży od energji kfantowej....

Reklama

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Mordaka Patrol nie ustaje w tropieniu rzekomych przekrętów. Tym razem udało się wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, której organizatorem i szefem ma być Marcin Witko. Byłoby to może nawet śmieszne, gdyby nie było jednak bardzo poważne. Okazuje się bowiem, że politycy PO traktują Polskę w sposób bolszewicko reżimowy. Dzisiaj Kazimierz Mordaka na swoim profilu internetowym próbuje się tłumaczyć ze swoich ekscesów. Czyżby poczuł odrobinę wstydu, po publikacji w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym? Raczej należy w to wątpić. Tym bardziej, że i teraz rozmija się z prawdą.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: ZażenowanaTreść komentarza: Oj naiwny Edku ty naprawdę wierzysz że ta droga budowana jest dla mieszkańców Tomaszowa Muszę cie rozczarowywać miasto z tą chorą inwestycja nie ma nic wspólnego i choćby wszyscy mieszkańcy Tomaszowa wyszli na ulicę i podpisali petycję że chcą węzeł na Jana Pawła to nigdy go tam nie zobaczą. Węzeł musi być przy kopalni Biała Góra i Grudzeń las….. a dlaczego ? Domyśl się i zrozum wreszcie że zadaniem S12 jest rozładowanie ruchu na A1 przy okazji zrobienie dobrze kopalniom a dla mieszkańców ma jedynie smród i zgliszczaŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: MamboTreść komentarza: Najlepsze w tej imprezie jest ,to że nie złapali nigdy prawdziwego pedofila , który pozostałby w więzieniu. Łapią pijaczków , którym wysyłają zaproszenia z dziecięcych kont , wykorzystując do tego algorytmy - poprzez częste przeglądanie profilu. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraźnie określił działanie "łowców" , jako bezprawne , ponieważ przestępcę można ująć w sposób obywatelski jedynie podczas popełnienia przestępstwa , a łowcy wiedzą,że nie dochodzi do prawdziwego przestępstwa. Dodatkowo fajne jest ,to że prowokacje w PL są zabronione,a podżeganie do popełnienia czynów zabronionych jest karalne - ponieważ jest przestępstwem.Źródło komentarza: Łowcy pedofili mogą zapolować też na Ciebie Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Przykład idzie z góry?....Źródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?Autor komentarza: Brat KatarzynyTreść komentarza: Popis, a skąd ty masz taką wiedzę, że na północy nie powstanie??? A ja ci powiem , że powstanie…. Z poszanowaniem ludzi, terenów zielonych i z dużą wartością dodaną dla naszego miasta.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: Brat KatarzynyTreść komentarza: Tak sobie czytam i się zastanawiam, dla czego ludzie nie rozumieją, że możemy mieć wariant północny s12 który również spełni rolę obwodnicy miasta, a zarazem będzie w pobliżu tak atrakcyjnych terenów jak: wysypisko śmieci, tereny wistomowskie, oczyszczalnia ścieków. Zapraszam cię Katarzyno na spacer przy oczyszczalni ścieków, powdychasz tam naprawdę super powietrza, może wtedy zaczniesz patrzeć na pewne sprawy w sposób logiczny.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: a jak niby czas dojazdu ze Smardzewic czy Tresty do Tomaszowa miałby się wydłużyć - przez dwa ronda które powstaną na nowym węźle - proszę się nie kompromitować takimi wypowiedziami, lepiej warto by było się zainteresować ile codziennie wywrotek z piaskiem z Białej Góry jedzie przez Tomaszów do Huty w UjeździeŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama