Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 21:12
Reklama
Reklama

Zmiany w prawie przywracają spójność systemową

O zmianach w przepisach dotyczących sprzedaży konsumenckiej rozmawiamy z pochodzącą z Tomaszowa Mazowieckiego, adwokat i wykładowcą prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, panią Marleną Pecyną

Dr hab. Marlena Pecyna

Adwokat
Izby Adwokackiej w Krakowie

 
Adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego UJ, członkini Ośrodka Koordynacyjnego Szkół Praw Obcych UJ i Polsko – Niemieckiego Centrum Prawa Bankowego UJ, współkoordynatorka Sekcji Prawa Cywilnego Uniwersyteckiej Poradni Prawnej UJ; członkini zespołów problemowych Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości; członkini Europejskiego Instytutu Prawa (ELI); współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w ramach Programu Spraw Precedensowych i Obserwatorium Wolności Mediów, członkini Rady Programowej Kliniki Prawa Własności Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; odbyła aplikację adwokacką w Izbie Adwokackiej w Krakowie pod patronatem adw. Wiesławy Zoll; odbyła praktykę w kancelarii prawnej w Wiedniu; współpracowała jako konsultant z kancelarią Kubas Kos Gaertner w Krakowie

 

Czy jako autorka pierwszego komentarza do ustawy o sprzedaży konsumenckiej uważa Pani, będąc zarówno naukowcem, jak i praktykiem, że zmiany przepisów dokonane ustawą o prawach konsumentów w zakresie odpowiedzialności sprzedawcy przyczynią się do łatwiejszego dochodzenia przez nich swoich praw?

Uzasadnieniem zmiany wprowadzonej ustawą o prawach konsumenta, która nowelizuje kodeks cywilny w zakresie prawa zobowiązań, a przede wszystkim odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady i uchyla jednocześnie ustawę o sprzedaży konsumenckiej z 2002 r., była konieczność przywrócenia spójności systemowej i wyeliminowanie niższego poziomu ochrony konsumenta wynikającego w pewnym zakresie z ustawy o sprzedaży konsumenckiej w stosunku do regulacji kodeksu cywilnego.

 

Co to oznacza?

Mieliśmy do czynienia z pewnym paradoksem legislacyjnym: ustawa o sprzedaży konsumenckiej przewidywała bardziej restrykcyjną regulację dla konsumenta niż kodeks cywilny dla tzw. obrotu powszechnego i w stosunkach między przedsiębiorcami. Zmiana wprowadza maksymalny termin (30 dni), w którym sprzedawca powinien wydać rzecz kupującemu (źródłem tego uregulowania jest dyrektywa o prawach konsumenta 2011/83, nie dyrektywa o sprzedaży konsumenckiej 1999/44). 

 

Za co właściwie odpowiada sprzedawca?

Główną postacią nienależytego wykonania zobowiązania, za które odpowiada sprzedawca jest wada rzeczy, ale wada fizyczna, polegająca na niezgodności rzeczy z umową (ustawodawca połączył więc kodeksową wadę z niezgodnością z umową uregulowaną w ustawie o sprzedaży konsumenckiej). Kodeks wydłuża termin „domniemania” istnienia wady w chwili przejścia ryzyka (wedle której ocenia się stan, za który sprzedawca odpowiada) do jednego roku w miejsce sześciu miesięcy z ustawy o sprzedaży konsumenckiej. To oznacza, że w razie stwierdzenia istnienia wady fizycznej w ciągu roku od wydania kupującemu rzeczy sprzedanej, uważa się, że istniała ona w chwili przejścia ryzyka (w praktyce zwykle w chwili wydania) i sprzedawca musi wykazać okoliczność przeciwną chcąc zwolnić się z odpowiedzialności. Najistotniejsza zmiana polega na rezygnacji przez ustawodawcę z sekwencji uprawnień kupującego – konsumenta przyjętej w ustawie o sprzedaży konsumenckiej.

 

Wydaje się to dosyć skomplikowane

Bynajmniej,  w razie stwierdzenia wady kupujący może odstąpić od umowy lub obniżyć cenę bez konieczności uprzedniego żądania naprawy lub wymiany rzeczy wadliwej. Niemniej jednak sprzedawca może doprowadzić do bezskuteczności tego odstąpienia lub obniżenia ceny, jeżeli niezwłocznie rzecz naprawi lub wymieni bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.

 

W każdym przypadku?

Konsument jest  uprawniony do wyboru pomiędzy naprawą lub wymianą, a ograniczenie tego wyboru wiąże się z niemożliwością wykonania żądania konsumenta przez przedsiębiorcę lub nieproporcjonalnością jego kosztów w porównaniu z alternatywnym sposobem usunięcia wady. Sprzedawca ma obowiązek usunięcia wady (przez naprawę rzeczy lub jej wymianę) nieodpłatnie. 

 

Co w przypadku, kiedy np. kupujemy elementy wyposażenia mieszkania, wymagające dodatkowego montażu?

Ustawa wprowadza pewną szczególną regulację dotyczącą przypadku, w którym wadliwa rzecz była zamontowana  (jest to pokłosie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE), mającą na celu określenie obowiązków związanych z demontażem i ponownym montażem oraz kosztów, które mają zostać poniesione. Ogólnie mówiąc dostrzegam znaczenie tej nowelizacji polegające na wyeliminowaniu zachwiania aksjologicznego, które występowało pomiędzy regulacją kodeksową i ustawy o sprzedaży konsumenckiej, mając jednak na uwadze pewnego rodzaju nowe problemy, które pojawią się na gruncie tego uregulowania. W tym zakresie pozostanie aktualną w pewnym zakresie dotychczasowy dorobek doktrynalny i orzecznictwo oparte zarówno na regulacji kodeksu cywilnego, jak i ustawy o sprzedaży konsumenckiej. Na rynku już pojawiają się publikacje dotyczące ustawy o prawach konsumenta i zmianie kodeksu cywilnego; organizowane są konferencje.    

 

Jak po zmianie przepisów prawidłowo obliczyć termin do odstąpienia przez konsumenta od umowy w czasie do namysłu, jeżeli ostatni – czternasty dzień na złożenie oświadczenia przypada w niedzielę lub inny dzień wolny od pracy?

Zgodnie z regulacją art. 30 ustawy o prawach konsumenta do dochowania terminu do odstąpienia  od umowy przez konsumenta w czasie do namysłu, wystarczy wysłanie przedsiębiorcy oświadczenia przed upływem (stricte: najpóźniej w ostatnim dniu).  Jeśli ostatnim dniem jest niedziela lub inny dzień wolny od pracy, to należy zastosować  ogólną regulację art. 115 kodeksu cywilnego, z której wynika, że w takim przypadku termin upływa następnego dnia.  Dyrektywa o prawach konsumenta odwołuje się w tym zakresie do dni kalendarzowych, ale nie wyłącza zastosowania uregulowania krajowego w odniesieniu do kwestii, których sama nie reguluje.  Podobną zasadę należy przyjąć w odniesieniu do przypadku, w którym przedsiębiorca umożliwia złożenie konsumentowi  oświadczenia o odstąpieniu w postaci elektronicznej (przez wysłanie stosownego formularza lub bezpośrednio z wykorzystaniem strony internetowej przedsiębiorcy), mimo że w tym ostatnim przypadku ograniczenia związane z możliwością wysłania oświadczenia praktycznie nie występują. Należy jednak pamiętać, że ciężar dowodu dochowania terminu do odstąpienia w czasie do namysłu spoczywa na konsumencie, dlatego w celu uniknięcia niepotrzebnego sporu w tym przedmiocie, konsument powinien wysłać oświadczenie o odstąpieniu przed upływem czternastu dni od początku biegu terminu. Ustawa o prawach konsumenta wydłuża termin w stosunku do tego, który był przewidziany  w ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów z 2000 r. (zostanie uchylona) i jest to wystarczający czas, w którym konsument powinien podjąć decyzję i wykonać uprawnienie do odstąpienia od umowy. 

 

Rozmawiała

Agnieszka Drzewoska Łuczak

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama