[reklama2]
Podstawą zgłoszenia jest dostarczenie aplikacji do siedziby MOK-u. Regulamin Teatraliów oraz karty zgłoszeń, zarówno na konsultacje jak i na późniejszy przegląd teatralny-na który zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 4 listopada
Ponieważ oficjalnie ustalony termin zapisu na konsultacje już dobiegł końca, organizatorzy proszą o uprzednie zgłoszenie telefoniczne.
Co prawda, udział w konsultacjach nie jest warunkiem udziału w samych Teatraliach, stanowi natomiast nieocenioną pomoc, nie tylko dotyczącą przygotowań do tego wydarzenia, praca ze znawcami i praktykami danej dziedziny może ukierunkować pracę z zespołem na dalszą przyszłość. Szkoda byłoby z tej możliwości nie skorzystać. Tym bardziej, że są one dostępne i na dodatek bezpłatne.
- Osoby, które miały okazję wziąć w nich udział poprzednim razem, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo są one wartościowe, jest to fachowa pomoc, która przekłada się na konkretne rezultaty, spektakle nad którymi pracowano w ich ramach ostatnio, zdecydowanie wyróżniały się na tle pozostałych, zyskiwały dodatkowy szlif – opowiadała Anna Myszewska, instruktorka MOK-u.
Ze względu na duże zainteresowanie poprzednimi konsultacjami, postanowiono poszerzyć tegoroczną ofertę. Oprócz Lucyny Jakubczyk-pedagoga, instruktorki teatralnej oraz dramy, wykładowczyni Instytutu Nauk Pedagogicznych piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, do współpracy zaproszono także Małgorzatę Kowalczyk- instruktorkę teatralną, prezeskę Stowarzyszenia Rozwoju Przez Sztukę "Trakt" w Piotrkowie Trybunalskim, a łączny czas poświęcony zgłoszonym w ramach tychże działań grupom, został wydłużony z 30 do 50 godzin. Wstępnie wiadomo, że liczba zgłoszonych zespołów jest już większa niż ostatnim razem i może się jeszcze powiększać, gdyż organizatorzy wciąż przyjmują zgłoszenia.
Konsultacje z założenia mają charakter indywidualny. Instruktor zajmuje się konkretnym spektaklem i pracą z opiekunem grupy teatralnej, dostosowując czas ich trwania i intensywność pracy do zaistniałych potrzeb.
Przegląd spektakli amatorskich grup teatralnych reprezentujących szkoły podstawowe przypadnie na piątek (21.11), szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych na sobotę (22.11), na niedzielę(23.11) zaplanowano ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, a także pierwsze spektakle teatrów zawodowych.
Następnie przyjdzie czas na wydarzenia biletowane.
Po południu ( 23.11) będzie można obejrzeć spektakl dla dzieci pt."Kopciuszek", na podstawie
J. i W. Grimm w reżyserii Konrada Dworakowskiego, wystawiany przez Teatr Pinokio z Łodzi
(grupa docelowa to dzieci z klas szkół podstawowych, ewentualnie pierwszych klas gimnazjalnych)
Kolejnego dnia (24.11) organizatorzy zapraszają na spektakl dla młodzieży i dorosłych "Przypadek Adasia Miauczyńskiego" wg Marka Koterskiego, w reż.Andrzeja Czernego-Dom Literatury w Łodzi.
Na podsumowanie IX Tomaszowskich Teatraliów (28.11) przewidziano recital Janusza Radka-
"Koncert na głos i ręce." Wybór nie jest przypadkowy, jest on odpowiedzią na liczne prośby i zainteresowanie tomaszowian tym utalentowanym artystą. Występ idealnie wpisuje się w tematykę całej imprezy, której celem jest pokazanie teatru z różnych stron, a Janusz Radek to uznany wokalista i aktor wielu teatralnych inscenizacji muzycznych.
Bilety w przystępnej cenie rzędu około 10 zł, już wkrótce do nabycia w siedzibie MOK-u.
Pamiętajmy, że "Tomaszowskie Teatralia" to naprawdę wielkie i istotne wydarzenie jakie rok w rok, nieustannie kontynuowane jest już od dziewięciu lat na terenie naszego miasta. Jest to znaczące wydarzenie, które nie tylko wciąż trwa, ale i wciąż się zmienia i ewoluuje, na jego zorganizowanie pozyskiwane jest dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co najlepiej obrazuje, iż jest to projekt wysoko oceniany nie tylko przez jego pomysłodawców. Jest to impreza dostępna dla wszystkich, na przeglądy wstęp jest bezpłatny, reszta oferty jest co prawda biletowana, ale ceny są dosłownie symboliczne.
Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by dotrzeć z wydarzeniem do jak najszerszego grona odbiorców. W tym roku, wyjątkowo, przeglądy grup teatralnych oraz wręczenie nagród zaplanowano na weekend, a więc przesunięto je z środka tygodnia, tak aby mogła się pojawić na nich młodzież szkolna, a także osoby pracujące w tygodniu. Kolejnym krokiem w stronę widzów jest także możliwość przyznania przez nich, po raz pierwszy w historii Tomaszowskich Teatraliów, tzw. nagrody publiczności.
"Mamy świadomość tego, że nie zawsze werdykt jurorów pokrywa się z upodobaniami publiczności, tym razem widownia będzie mogła bardziej niż kiedykolwiek wcześniej włączyć się we współtworzenie tego wydarzenia"- mówiła Anna Myszewska z Miejskiego Ośrodka Kultury.
Każde Teatralia są inne, pojawiają się nowe spektakle niosące różnorodne emocje.
Zachęcamy więc, by w ten jeden listopadowy weekend wyrwać się z domu i zobaczyć na własne oczy jak wspaniałe wydarzenia dzieją się w naszym mieście i są w zasięgu ręki. Jeśli nie po to, by oglądać na scenie podczas przeglądów nasze dzieci, znajomych, sąsiadów, tomaszowian, czy też spektakle zawodowych artystów, to chociażby po to, by czegoś nowego doświadczyć, przeżyć opowiadaną historię, która być może odkryje coś o nas samych albo o otaczającym świecie, a która z całą pewnością poszerzy nasze horyzonty i postrzeganie rzeczywistości. I przede wszystkim, by złamać wreszcie to mylne, a jakże często powtarzane przekonanie, że "nic się w tym mieście nie dzieje", może nie na taką skalę, jakbyśmy tego pragnęli, ale...dzieje się.
Może warto zadać sobie pytanie dlaczego-skoro na bierząco pojawiają się zapowiedzi różnych wydarzeń w lokalnych mediach-ja nic o tym nie słyszałem....?
Może nadejdzie kiedyś czas, że zainteresowanie tego rodzaju imprezami w mieście będzie aż tak duże, że zabraknie na nie biletów albo sala okaże się zbyt mała, by pomieścić wszystkich miłośników sztuki-jest to marzenie wielu osób zajmujących się kulturą w tym mieście i my je z całego serca podzielamy!
Napisz komentarz
Komentarze