[reklama2]
Wśród krwawych bitew 1944 r., w których wziął udział żołnierz polski wymienić należy te najważniejsze: Monte Cassino, Ankonę/2 . Korpus PSZ/; Falaise/1.Dywizja Pancerna PSZ/; Arnhem/1. Samodzielna Brygada Spadochronowa PSZ/; przyczółki na Wiśle/1. Armia Wojska Polskiego/.
Mówiąc o wysiłku militarnym podjętym zarówno w kraju, jak i na obczyźnie należy przypomnieć, że w 1944 r. Polacy wspomniane powyżej zadania sojusznicze wypełniali w krytycznej dla siebie sytuacji politycznej. W 1944 r. w wyniku wcześniejszych decyzji mocarstw tzw. wielkiej trójki/USA, ZSRR, Wielka Brytania/ ziemie polskie znalazły się w radzieckiej strefie wpływów co oznaczało, że na odbudowę prawdziwie suwerennej Polski nie ma żadnych szans.
Do tych bohaterskich, ale i tragicznych wydarzeń z roku 1944 nawiązuje przygotowana przez tomaszowskie Muzeum wystawa zatytułowana „Między Teheranem a Jałtą – 1944 r.”.
Na ekspozycji zaprezentowano sylwetki oraz pamiątki tomaszowskich weteranów – uczestników krwawych zmagań z roku 1944 r., żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wojska Polskiego i Armii Krajowej.
Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć zachowane w zbiorach działów historii i numizmatyki liczne dokumenty, zdjęcia, odznaczenia polskie i sojusznicze, elementy umundurowania i oporządzenia żołnierskiego. Całość tradycyjnie uzupełniono egzemplarzami broni pochodzącej z okresu drugiej wojny światowej.
Wystawa „Między Teheranem a Jałtą – 1944 r.” czynna będzie w tomaszowskim Muzeum w okresie 30 sierpnia – 12 października br. Wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.
Dla grup szkolnych zwiedzających wystawę opiekun działu mgr Andrzej Kędzierski poprowadzi lekcje muzealne lub zrealizuje specjalny program edukacyjny zatytułowany „1944 – Rok Apokalipsy” obejmujący zwiedzanie wystawy i warsztaty edukacyjne.
Zajęcia przybliżą dzieciom i młodzieży wydarzenia z końcowego okresu wojny, które ukształtowały obraz świata, Europy i Polski praktycznie istniejący po dzień dzisiejszy.
Cena biletu dla dzieci i młodzieży na lekcje muzealne – 2 zł, cena biletu na program edukacyjny – 4 zł.
Serdecznie zapraszamy nauczycieli historii oraz dzieci i młodzież szkół tomaszowskich.
mgr Andrzej Kędzierski
Napisz komentarz
Komentarze