W tych dniach o nowy eksponat wzbogaciła się również stała ekspozycja modeli pt. „Trofea Pilicy w miniaturze”. Składają się na nią wykonane w jednakowej skali 1:35 modele siedmiu niemieckich pojazdów wojskowych, które w styczniu 1945 roku zakończyły swój szlak bojowy właśnie w tej rzece, a które w latach 1988-2002 zostały z niej wydobyte. W tej kolekcji znalazły się różne odmiany transporterów opancerzonych i ciągników artyleryjskich. Większość z nich po wydobyciu z Pilicy trafiła do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Jeden z ciągników, wydobyty w 1999 roku pod Tomaszowem Mazowieckim, stał się eksponatem Skansenu Rzeki Pilicy. Ten ważący 16 ton eksperymentalny ciągnik Sd.Kfz 8 (wersja DB10), będący jedynym takim egzemplarzem zachowanym na świecie, w pełni zasługuje na miano „perełki” zbiorów tomaszowskiego skansenu. Rzadkim i cennym trofeum Pilicy okazał się także ciągnik artyleryjski typu Sd.Kfz 9 FAMO, wydobyty w 1989 roku z Pilicy koło Białej Góry. Jest to jeden z 11 takich pojazdów zachowanych do tej pory na świecie i jedyny w polskich zbiorach. Trafił on najpierw do zbiorów warszawskiego MWP, a od kilku lat jest eksponowany jako depozyt tej placówki w Skansenie Rzeki Pilicy.
W tych dniach wspomnianą wcześniej kolekcję modeli uzupełniła, jako ostatnia, miniatura półgąsienicowego transportera opancerzonego typu Sd.Kfz 251/7 w wersji saperskiej. Jego wrak został wydobyty z Pilicy w 1996 roku koło Wyśmierzyc (pow. białobrzeski, woj. mazowieckie) i trafił do zbiorów prywatnych. Jego model jest dziełem wytrawnego, tomaszowskiego modelarza – Rafała Andryszkiewicza. Prace tego laureata wielu krajowych i zagranicznych konkursów modelarskich, prowadzącego obecnie pracownię modelarską przy Młodzieżowym Domu Kultury w Tomaszowie Maz., odznaczają się wielką dbałością o szczegóły i wierność historyczną.
Dodajmy, że oprócz miniatury transportera wydobytego z Pilicy kolo Wyśmierzyc R. Andryszkiewicz wykonał dla tomaszowskiego skansenu modele trzech innych niemieckich pojazdów – trofeów Pilicy, a w tym transportera „Rosi”, znajdującego się w zbiorach Muzeum w Tomaszowie. Pozostałe modele z tej kolekcji są dziełem Sławomira Pękali i Macieja Lewandowicza, związanych do niedawna ze wspomnianą pracownią tomaszowskiego MDK.
Napisz komentarz
Komentarze