Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 21:04
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Grzegorz Haraśny: Historia pewnej inwestycji

Tomaszów posiada wyjątkowy, bo ponad 150-letni podstawowy układ komunikacyjny - trudny ze względu na zaszłości, zabudowę oraz położenie geograficzne. Coś, co działało kiedyś, od dawna już się nie sprawdza. Główną przyczyną jest gwałtowny wzrost liczby pojazdów , a tym samym wzmożone natężenie ruchu na tomaszowskich drogach.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Od dawna zabiegałem o zmianę w tym zakresie, a szczególnie o poprawę komfortu poruszania się po naszych drogach. Jednym z newralgicznych miejsc jest Plac Kościuszki, przenoszący ruch wschód – zachód. Każda dodatkowa ulica przejmująca choć ułamek tego ruchu jest w naszym mieście na wagę złota.

Reklama

 

Temu właśnie miała służyć nowa ulica, łącząca ulicę Farbiarską z ulicą Św. Antoniego. Przy tym. zaznaczyć trzeba, że jest to tania inwestycja, ponieważ stanowi niewiele ponad 200 metrów usytuowanych wzdłuż parku. Jej budowa nie wymagała  żadnych wyburzeń ani wykupów gruntów od prywatnych właścicieli.

 

Projekt został przygotowany i stał się jednym z 14 składających się na duży program Rewitalizacji Centrum Tomaszowa Mazowieckiego. Znakomicie się weń wpisywał: przejmował część ruchu, dodatkowo pojawiały się nowe miejsca parkingowe.

 

Początkowo spotkał się z negatywną opinią Zarządu Dróg Wojewódzkich ze względu na bliskość ze skrzyżowaniem Św. Antoniego/Tkacka. Tuż przed wyborami samorządowymi w 2010 roku udało mi się jednak przekonać Ministerstwo Infrastruktury do tego przedsięwzięcia.

 

Przyjęcie mojej argumentacji pozwoliło dopiąć ostatecznie projekt. Niestety wraz z całym projektem rewitalizacji, źle przygotowanym przez służby bezpośrednio podległe Prezydentowi (nie mnie!) przepadł wniosek o dofinansowanie taże tej inwestycji

 

 

Już po wyborach, w tej kadencji, udało się jednak, miastu, zdobyć dofinansowanie, co pozwoliło zrealizować inwestycję dotyczącą wspomnianej ulicy i jesienią zeszłego roku włączyć ją do ruchu miejskiego (nazwa robocza Bulwary, a zgodnie z Uchwałą Rady Miasta- Księdza Stanisława Grada). 

 

Wydaje się jednak że zmarnowano milion sto tysięcy złotych, w tym prawie osiemset tysięcy pieniędzy unijnych, gdyż pierwotny cel inwestycji nie został zrealizowany.

 

Na odcinku ok. 200 mb, od ulicy Tkackiej do ulicy Zgorzeleckiej pozostawiono ruch jednokierunkowy. Zatem, wygląda na to, że na tej inwestycji zyskał tylko operator strefy płatnego parkowania, budżet miasta i właściciel Deko Smaku – dzięki parkingowi, oczywiście płatnemu. Tomaszowianie mogą ewentualnie pojeździć sobie w kółko: Tkacką, Grada i Antoniego. 


Czekałem dwa miesiące na działania Prezydenta w tej sprawie. Nie doczekałem się, więc podczas styczniowej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego złożyłem formalny wniosek skierowany do Komisji Ruchu Drogowego przy Staroście o wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na całej ulicy Farbiarskiej.

 

Otrzymałem odpowiedź z Komisji – opinia negatywna. Pytałem niektórych członków komisji, dlaczego? Właściwie, to nie potrafili powiedzieć na moje pytanie. Niby mam rację ale zagłosowali przeciwko mojemu wnioskowi.

 

Przedstawiciel Prezydenta w ogóle nie uczestniczył w posiedzeniu – bo i po co? Po prostu ręce opadają! Nikogo nie interesuje, na co wydawane są pieniądze publiczne.

 

Zdolność pozyskiwania funduszy unijnych to jeden ze wskaźników sprawności władzy samorządowej, ale celowość, racjonalność, poprawa życia mieszkańców, jak widać już nie. Jak tu się zatem, dziwić, że Tomaszów „zwija się” i niewielu, szczególnie młodych ludzi wiąże swą przyszłość z miastem - moim miastem.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama