Docelowo panteon tomaszowskich prezydentów zostanie podzielony na strefy, które wyznaczą swoistą oś czasu, wzbogaconą o prezentacje multimedialne i eksponaty muzealne. Poza całkiem współczesnymi, znanymi nam osobami, sukcesywnie pojawiać będą się w nim postacie historyczne.
Przemieszczając się pomiędzy kolejnymi ekspozycjami odbędziemy podróż w czasie do czasów PRL, poznając kolejnych przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej, od Czesława Lasoty, pierwszego (tymczasowego) prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego po II Wojnie Światowej aż do pana Czesława Tesza, który rozpoczął swoje urzędowanie w 1975 roku i kontynuował je aż do stanu wojennego. Częścią wystawy z tej epoki będą też fotografie przedstawiające członków PRON.
Sektor prezentujący II Wojnę Światową będzie reprezentować trzech niemieckich burmistrzów urzędujących u nas od 1939 do 1945 roku.
Ze względów finansowych całą inwestycję podzielono na kilka etapów. Jej kosztów w tej chwili nie da się jeszcze dokładnie oszacować. Należy pamiętać jednak, że figury wykonane zostaną z dosyć wrażliwego materiału, jakim jest wosk, dlatego należy dla nich stworzyć właściwe warunki „klimatyczne”. W pomieszczeniach musi panować odpowiednia temperatura a powietrze nie może być nazbyt wilgotne.
W drugim etapie przedsięwzięcia powstanie aleja, w której staną figury 4 prezydentów i jednego rządowego komisarza z okresu II Rzeczpospolitej. Niezwykle ciekawie przedstawia się też część dotycząca najdawniejszej historii Tomaszowa Mazowieckiego. Dzięki niej poznamy czterech burmistrzów okupacyjnych z okresu I Wojny Światowej (trzech z nich oczywiście narodowości niemieckiej), czterech rosyjskich burmistrzów z okresu zaborów i tylu samo z czasów Królestwa Polskiego.
W prezentacji nie zabraknie także rodziny założycieli miasta hrabiów Ostrowskich.
Napisz komentarz
Komentarze