Równolegle przygotowywany jest także katalog ulg, z jakich będą mogły one skorzystać. Zarówno one, jak i sam wzór karty wprowadzony zostanie poprzez Zarządzenie Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego. Ich katalog jest praktycznie nieograniczony.
Pamiętać jednak należy, że w dużym stopniu uzależniony on jest od kreatywności i zaangażowania lokalnych przedsiębiorców i samych zainteresowanych. Już dzisiaj firmy, które chciałyby zadeklarować udział w programie mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta.
Warto przypomnieć, że „Tomaszowska Karta Dużej Rodziny 3+” przyjęta została uchwałą rady miejskiej jesienią ubiegłego roku. Jej podstawę stanowił projekt obywatelski przygotowany przez tomaszowski klub Stowarzyszenia Republikanie.
- Program nie jest jeszcze jedną zapomogą społeczną i nie należy go w ten sposób traktować – mówi Mariusz Strzępek, koordynator Stowarzyszenia „Republikanie” a równocześnie redaktor naczelny portalu NaszTomaszów.pl. – Ma on promować pewien wzór postaw i honorować rodziny wielodzietne. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wychowanie w dzisiejszych czasach nawet dwójki dzieci stanowi wyzwanie. Posiadanie ich trojga, to już prawdziwe bohaterstwo. Warto to docenić.
Pomysłodawcy projektu podkreślają, że nie są w nim najważniejsze ulgi, jakich może udzielać miasto. Najistotniejsze jest to, że jest to jeden z elementów, który mógłby nieco ożywić miasto, pobudzić aktywność ze strony lokalnych przedsiębiorców, placówek kulturalnych organizacji i stowarzyszeń sportowych.
- Istnieje pojęcie dobrych praktyk w biznesie – wyjaśnia Mariusz Strzępek. – Wiele się mówi o tym, że zagraniczne sieci handlowe odbierają klientów lokalnym handlowcom. Karta może być czynnikiem, który klienta do osiedlowego sklepu przyciągnie nie tylko po poranne bułki i mleko. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo zmieniła się tomaszowska przedsiębiorczość na przestrzeni ostatnich 10 lat. Firm wspierających działania społeczne jest coraz mniej i w sumie można je policzyć na palcach jednej ręki. Samo Las Vegas czy Fiero nie rozwiążą wszystkich miejskich problemów i nie zaspokoją wszelkich potrzeb. Chociaż chwała im za to, co robią, bo naprawdę obecnie przedsiębiorcy tego rodzaju to rzadkość. Karta może to zmienić.
Wiele miast, które wprowadziło karty dużych rodzin chwali sobie to rozwiązanie. Z czasem one ewoluują i rozszerzają katalog dostępnych usług. Do liderów należy tu Grodzisk Mazowiecki, który jako jedno z pierwszych miast w Polsce poszło drogą polityki prorodzinnej. Śladem Tomaszowa Mazowieckiego pójdzie być może Opoczno, gdzie radni PiS złożyli projekt analogicznej uchwały. Kartę dużych rodzin przyjął także samorząd województwa łódzkiego
Poniżej możecie zapoznać się z dwoma proponowanymi wzorami kart. Czekamy na Wasze konstruktywne opinie.
Napisz komentarz
Komentarze