Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 09:42
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Wniosek sporządzony poprawnie

4 grudnia br. tomaszowski projekt pn. „Budowa, rozbudowa i przebudowa budynków i ich adaptacja na cele kulturalne – miasto otwarte” - zgłoszony do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 - otrzymał pozytywną ocenę formalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i został skierowany do oceny merytorycznej.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

Oznacza to, że komisja zweryfikowała poprawność administracyjną wniosku, w tym m.in. termin jego wpłynięcia, czy został przygotowany na odpowiednim formularzu i zgodnie z instrukcją wypełniania, czy złożono 3 egzemplarze  wraz z 3 kompletami załączników w wersji papierowej oraz 3 wersje elektroniczne, oraz czy wersja elektroniczna dokumentacji jest zgodna z wersją papierową?

 

Ministerstwo przyjmuje kryteria kwalifikacji formalnej w odniesieniu do uprawnień podmiotu składającego wniosek a także czy jest  on zgodny z celami realizowanego Programu a wnioskowana kwota dofinansowania jest zgodna z wytycznymi, czyli mieści się w przedziale od  1 miliona EURO (tj. 4 146 700 PLN) do 8 milionów EURO (tj. 33 173 600 PLN).

 

Czytaj: Nikt nie zawinił

 

Pozostałe kryteria to:  data zakończenia projektu nie wykraczająca poza dopuszczalny termin, poprawność sklasyfikowania kosztów na kwalifikowalne i niekwalifikowalne, zdolność organizacyjna i finansowa wnioskodawcy do wdrażania projektu oraz zapewnienie długoterminowej trwałości finansowo-instytucjonalnej projektu.

 

Ministerstwo nie opublikowało jeszcze pełnej listy wniosków, które przeszły pozytywnie ocenę formalną. Do dyspozycji na realizację wszystkich zadań ma ponad 310 milionów złotych. Całkowita wartość tomaszowskiej inwestycji to prawie 36 milionów złotych a wnioskowane dofinansowanie przekracza 30  milionów.

 

Czytaj: Wniosek formalnie niepoprawny

 

Projekt „Miasto otwarte” był pierwotnie częścią kompleksowego Programu Rewitalizacji Centrum Tomaszowa Mazowieckiego, którego wartość wstępnie szacowano na około 100 milionów złotych. Po jego upadku, kiedy okazało się, że nasi urzędnicy nie potrafili przygotować poprawnego formalnie wniosku, przebudowa Kinoteatru „Włókniarz” i budowa „Mediateki” stanęły pod znakiem zapytania. Winnych zaniedbań do tej pory nie udało się wykryć. Prezydent zapewniał jedynie, że nie są oni już pracownikami tomaszowskiego magistratu. Trochę to zaskakujące, bo winę za utratę dofinansowania w dużej mierze ponoszą wydziały nadzorowane przez Skarbnika Miasta. 

 

Czytaj: Nie stać nas na „Mediatekę”

 

„Otwarte Miasto” obejmuje odbudowę i adaptację budynku przemysłowego na potrzeby Miejskiego Centrum Informatyczno – Bibliotecznego „MEDIATEKA” oraz przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku Kinoteatru „Włókniarz” wraz z przebudową sali widowiskowej oraz zagospodarowaniem terenu łączącego MCIB „MEDIATEKA” z Kinoteatrem „Włókniarz”.

 

Według władz miasta projekt MEDIATEKI polega na wykorzystaniu innowacyjności obiektu w celu pozyskania jak największej liczby potencjalnych użytkowników. W wyniku realizacji projektu nastąpi unowocześnienie zarówno podstawowej działalność bibliotecznej jaką jest organizacja czytelnictwa i udostępnianie zbiorów, jak również poszerzenie działalności kulturalno-oświatowej placówki. Łatwy dostęp do zbiorów i informacji, ich różnorodność w zakresie tematu i rodzaju zapisu oraz przyjazne dla każdego czytelnika środowisko spowodują, że osoby będące dotychczas poza oddziaływaniem biblioteki zaczną traktować ją jako miejsce spędzania wolnego czasu, nauki i rozwoju kulturalnego. Będą to zarówno mieszkańcy miasta jak i przyjezdni, młodzież, dorośli oraz osoby starsze i niepełnosprawne.

 

- O innowacyjności realizowanych działań zadecydują nowoczesne formy pracy, wykorzystanie najnowszego sprzętu komputerowego i multimedialnego, odpowiedni dobór i zabezpieczenie zbiorów przy jednoczesnym ułatwieniu dostępu do nich wszystkim użytkownikom, a także dostosowanie umiejętności pracowników do wymogów działalności takiej instytucji kultury. W wyniku renowacji i rozbudowy budynku kinoteatru wraz z przebudową sali widowiskowej nastąpi dostosowanie obiektu do nowych funkcji i do obowiązujących przepisów.

 

W nowoczesnych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach uzyskanych na bazie dawnego kinoteatru działalność prowadzić miałby Miejski Ośrodek Kultury. Nowe pomieszczenia i wyposażenie poszczególnych pracowni i sal pozwolą na rozszerzenie, wzbogacenie i uatrakcyjnienie działań tej instytucji.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

m&m 10.12.2013 08:48
Blio należy do grona osób, które lubią innym mówić i doradzać, co mają robić.Zakłady pracy zatrudniające setki osób, są być może najlepszym sposobem na poprawienie statystyk bezrobocia, ale takie obiekty też są potrzebne. Po pierwsze tam też będzie pewnie kilkanaście osób pracować, ale przede wszystkim setki osób będzie mogło z nich korzystać. Miejsca takie mogą być powodem tego, że jednak nie wszyscy z tego miasta będą chcieli uciekać. Inna sprawa to wycena tych robót. Inwestycje z pieniążków publicznych często przyciągają różnej maści kombinatorów, którzy widzą szansę przytulenia paru groszy z rozbudowanego budżetu. Rzecz jest jednak łatwa do wychwycenia, ponieważ łatwo jest sprawdzić ile dostali za robotę podwykonawcy i gdzie po drodze zniknęła duża część budżetu. Szkoda, że dopiero po fakcie.

Reklama
Lidka 08.12.2013 19:49
ten budynek ożywiłby tę część miasta, byłoby tu całkiem interesująco

Sally 08.12.2013 00:21
Super! Nie moge sie doczekac :)

blio 07.12.2013 14:16
i po co to komu ? ludzi nie bedzie w tym miescie , kolejny przybytek nic nie zmieniajacy , eventy, pokazy , konfy i rózne takie dla kogo ? jasie pytam dla kogo - mlodzi ludzie procz pracy pragna dostepu do innych rzeczy niz cos co w pierwotnym zalozeniu mialo kosztowac 2 razy wiecej niz tego typu budynki w wawie czy krk ?

lucek 07.12.2013 21:54
Malkontenctwo to szczególna cecha tomaszowian. Myślę, że nie bardzo wiesz o co w tych projektach chodzi a marudzisz. Mi takie miejsce pasuje.

Asia 07.12.2013 13:05
wow w końcu jakiś poprawny wniosek- no po tylu latach robią postępy :D

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Sprzęt ratowniczy za prawie 600 tys. zł trafi w nowym sezonie do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Skierniewicach i w Piotrkowie Trybunalskim. O jego zakupie z budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego zadecydowali mieszkańcy.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama