Oznacza to, że komisja zweryfikowała poprawność administracyjną wniosku, w tym m.in. termin jego wpłynięcia, czy został przygotowany na odpowiednim formularzu i zgodnie z instrukcją wypełniania, czy złożono 3 egzemplarze wraz z 3 kompletami załączników w wersji papierowej oraz 3 wersje elektroniczne, oraz czy wersja elektroniczna dokumentacji jest zgodna z wersją papierową?
Ministerstwo przyjmuje kryteria kwalifikacji formalnej w odniesieniu do uprawnień podmiotu składającego wniosek a także czy jest on zgodny z celami realizowanego Programu a wnioskowana kwota dofinansowania jest zgodna z wytycznymi, czyli mieści się w przedziale od 1 miliona EURO (tj. 4 146 700 PLN) do 8 milionów EURO (tj. 33 173 600 PLN).
Czytaj: Nikt nie zawinił
Pozostałe kryteria to: data zakończenia projektu nie wykraczająca poza dopuszczalny termin, poprawność sklasyfikowania kosztów na kwalifikowalne i niekwalifikowalne, zdolność organizacyjna i finansowa wnioskodawcy do wdrażania projektu oraz zapewnienie długoterminowej trwałości finansowo-instytucjonalnej projektu.
Ministerstwo nie opublikowało jeszcze pełnej listy wniosków, które przeszły pozytywnie ocenę formalną. Do dyspozycji na realizację wszystkich zadań ma ponad 310 milionów złotych. Całkowita wartość tomaszowskiej inwestycji to prawie 36 milionów złotych a wnioskowane dofinansowanie przekracza 30 milionów.
Czytaj: Wniosek formalnie niepoprawny
Projekt „Miasto otwarte” był pierwotnie częścią kompleksowego Programu Rewitalizacji Centrum Tomaszowa Mazowieckiego, którego wartość wstępnie szacowano na około 100 milionów złotych. Po jego upadku, kiedy okazało się, że nasi urzędnicy nie potrafili przygotować poprawnego formalnie wniosku, przebudowa Kinoteatru „Włókniarz” i budowa „Mediateki” stanęły pod znakiem zapytania. Winnych zaniedbań do tej pory nie udało się wykryć. Prezydent zapewniał jedynie, że nie są oni już pracownikami tomaszowskiego magistratu. Trochę to zaskakujące, bo winę za utratę dofinansowania w dużej mierze ponoszą wydziały nadzorowane przez Skarbnika Miasta.
Czytaj: Nie stać nas na „Mediatekę”
„Otwarte Miasto” obejmuje odbudowę i adaptację budynku przemysłowego na potrzeby Miejskiego Centrum Informatyczno – Bibliotecznego „MEDIATEKA” oraz przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku Kinoteatru „Włókniarz” wraz z przebudową sali widowiskowej oraz zagospodarowaniem terenu łączącego MCIB „MEDIATEKA” z Kinoteatrem „Włókniarz”.
Według władz miasta projekt MEDIATEKI polega na wykorzystaniu innowacyjności obiektu w celu pozyskania jak największej liczby potencjalnych użytkowników. W wyniku realizacji projektu nastąpi unowocześnienie zarówno podstawowej działalność bibliotecznej jaką jest organizacja czytelnictwa i udostępnianie zbiorów, jak również poszerzenie działalności kulturalno-oświatowej placówki. Łatwy dostęp do zbiorów i informacji, ich różnorodność w zakresie tematu i rodzaju zapisu oraz przyjazne dla każdego czytelnika środowisko spowodują, że osoby będące dotychczas poza oddziaływaniem biblioteki zaczną traktować ją jako miejsce spędzania wolnego czasu, nauki i rozwoju kulturalnego. Będą to zarówno mieszkańcy miasta jak i przyjezdni, młodzież, dorośli oraz osoby starsze i niepełnosprawne.
- O innowacyjności realizowanych działań zadecydują nowoczesne formy pracy, wykorzystanie najnowszego sprzętu komputerowego i multimedialnego, odpowiedni dobór i zabezpieczenie zbiorów przy jednoczesnym ułatwieniu dostępu do nich wszystkim użytkownikom, a także dostosowanie umiejętności pracowników do wymogów działalności takiej instytucji kultury. W wyniku renowacji i rozbudowy budynku kinoteatru wraz z przebudową sali widowiskowej nastąpi dostosowanie obiektu do nowych funkcji i do obowiązujących przepisów.
W nowoczesnych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach uzyskanych na bazie dawnego kinoteatru działalność prowadzić miałby Miejski Ośrodek Kultury. Nowe pomieszczenia i wyposażenie poszczególnych pracowni i sal pozwolą na rozszerzenie, wzbogacenie i uatrakcyjnienie działań tej instytucji.
Napisz komentarz
Komentarze