Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków jest jednym z zadań własnych gminy, wymienionych w ustawie samorządowej. Gmina może wykonywać je za pomocą jednostek pomocniczych w postaci zakładów budżetowych lub spółek prawa handlowego. W Tomaszowie realizuje je Zakład Gospodarki Wodno Kanalizacyjnej, będący spółką z jednoosobowym właścicielem, którym jest miasto.
Zasady i warunki realizacji zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, w tym zasady działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych określają przepisy ustawy oraz rozporządzenie Ministra Budownictwa w sprawie sposobu określania taryf. Wyceny wartości tych usług właściwe przedsiębiorstwo dokonuje raz w roku. Uwzględnia się przy tym pokrycie kosztów związanych ze świadczeniem usług, kosztów wynikających z planowanych wydatków inwestycyjnych a także zmianę warunków ekonomicznych oraz wielkość usług i warunki ich świadczenia.
Propozycje nowych taryf przedstawia się organowi wykonawczemu gminy wraz z wnioskiem o ich zatwierdzenie na 70 dni przed ich planowanym dniem wejścia w życie. Prezydent dokonuje weryfikacji zgodności propozycji z przepisami ustawy oraz celowości poniesienia kosztów będących podstawą kalkulacji cen i stawek opłat taryfy.
W ciągu kolejnych 45 dni taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały Rady Gminy. Jeżeli Rada nie podejmie uchwały w terminie określonym ustawą, to taryfy zweryfikowane przez organ wykonawczy wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku.
Zdaniem prezydenta miasta przedstawione przez tomaszowską Spółkę koszty mają charakter uzasadniony, związanych ze świadczeniem usług, planowanych do poniesienia w roku obowiązywania nowej taryfy.
Koszty poniesione w poprzednim roku obrachunkowym zostały ustalone na podstawie ewidencji księgowej Spółki, natomiast planowane zmiany kosztów uwzględniają wzrost obciążeń przedsiębiorstwa z tytułu zwiększonej amortyzacji, uwzględniającej realizację planu inwestycyjnego w 2014 r., faktyczny wzrost kosztów zakupu wody oraz kosztów odprowadzania ścieków a także inflacyjny wzrost pozostałych kosztów eksploatacji i utrzymania występujących w przedsiębiorstwie.
Niestety szerszej dyskusji na temat kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa zabrakło. Trudno się dziwić, ponieważ większość radnych nie ma właściwego przygotowania merytorycznego do właściwej ich oceny. Ponadto przewodniczący Rady (Stanisław Stańdo) oraz wiceprzewodniczący (Tomasz Kumek) są pracownikami spółki.
Ile więc zapłacimy? Z nowymi taryfami możemy zapoznać się w poniższej ramce.
§ 1. Zatwierdza się taryfę za 1 m3 wody dostarczonej przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Spółka z o.o. dla wszystkich grup odbiorców w wysokości 3,60 zł/m3 + podatek VAT naliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz opłatę abonamentową na odbiorcę na miesiąc:
1) za gotowość - 3,00 zł/odb./mies. + podatek VAT
2) za odczyt - 3,00 zł/odb./mies. + podatek VAT
3) za rozliczenie - 3,00 zł/odb./mies. + podatek VAT
§ 2. Zatwierdza się taryfę za odprowadzanie 1 m3 ścieków do sieci kanalizacyjnej Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Spółka z o.o. dla:
1) dostawcy ścieków bytowych - 4,89 zł/m3 + podatek VAT
2) dostawcy ścieków przemysłowych - 4,95 zł/m3 + podatek VAT
oraz opłatę abonamentową dla wszystkich grup odbiorców na odbiorcę na miesiąc:
1) za gotowość - 4,00 zł/odb./mies. + podatek VAT
2) za odczyt - 4,00 zł/odb./mies. + podatek
§ 3. Zatwierdza się taryfę za odprowadzanie 1 m3 wód opadowych i roztopowych do sieci kanalizacji deszczowej Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Spółka z o.o. dla wszystkich grup odbiorców w wysokości 4,23 zł/m3 + podatek VAT naliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz opłatę abonamentową na odbiorcę na miesiąc:
1) za rozliczenie - 4,00 zł/odb./mies. + podatek VAT
Napisz komentarz
Komentarze