Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Rowerowe perypetie

Czy jazda rowerem w okolicach naszego miasta jest wypoczynkiem?

 

Ostatnie, ciepłe, wrześniowe dni, zachęciły mnie do wybrania się na przejażdżkę rowerową. Postanowiłem pojechać, przez łąki koło oczyszczalni ścieków, do ścieżki rowerowej, prowadzącej w kierunku Spały, następnie przez lasy spalskie, Wąwał, do drogi rowerowej, wzdłuż ulicy P.C.K.


Wrażeń, wystarczy mi do następnego roku. Kultura z jaką odnosimy się w stosunku, do innych użytkowników dróg rowerowych, poraża.


Wszystko jest cudownie, do czasu, kiedy jedziemy sami, ale to szczęście kończy się szybko.


Jak sama nazwa wskazuje, droga rowerowa, to wymarzony trakt, dla wózków wszelkiej maści, spacerowiczów, użytkowników rolek, desek i wszystkiego, co tylko chcemy.


Nie, żebym się czepiał. To nie istotne, że po drugiej stronie ulicy, jest chodnik. Pusty chodnik. Coś z nim jest nie tak? Trzeba go odczarować, tylko jak to uczynić.


Pomijając, już ten fakt, zastanówmy się, jak pogodzić wszystkich użytkowników, drogi rowerowej. Czy, to jest możliwe ? Tak, jest możliwe, ale wymaga wyjątkowej odwagi.


Po daniu sygnału dźwiękowego na idącą przed nami, całą szerokością, grupę z wózkiem, zasilanym, piwem z nazwą gór na butelce, dostałem ostrzeżenie, że droga jest dla wszystkich ! To było najdelikatniejsze ostrzeżenie, jakie usłyszałem, mijając grupę, po trawniku. Reszta, nie nadaje się do zacytowania.


Problem, jest głębszy, bo dotyczy chodzenia po ścieżkach, chodnikach i rezerwatach. Co w nas jest takiego, że musimy zajmować dla siebie całą przestrzeń ? Nie ma to znaczenia, jaką szerokość ma trakt, droga rowerowa, czy chodnik. Idziemy, jak barany na redyk, mając wszystkich w tyle.


Na każdy przejaw doprowadzenia nas do porządku, reagujemy alergicznie, komentując takie zdarzenie przekleństwem.


Droga rowerowa w dni wolne od pracy, zamienia się w drogę, na której trzeba walczyć o życie. Co z tego, że mamy czas wolny. Jaki tam wolny? Późno się wstało! Po rowerowym wyścigu, trzeba jeszcze obiad ugotować i obejrzeć serial "Twarde orzechy Fulgencja" , odcinek 7895, iść do teściowej i wrócić do domciu.


Co tam przyroda, śpiew ptaków, zapach lasu. Najważniejsze, to telefon ( bez telefonu, to koniec !). Trzeba koniecznie pamiętać, żeby jeszcze mp4 zabrać i aparat. Tak aparat musi być taki duży, żeby zajmował cały koszyk w rowerze.


Statyw ostatecznie można żonie przez plecy założyć, jako mniej ważny. Niech kobieta potrzebna się czuje. Przecież bierze udział w eskapadzie.


Tak już wyposażeni i ubrani w super nówki sztyfki łaszki zdobyte w czwartek w jednym z dyskontów, ruszamy na podbój powiatu.


Koniecznie pamiętajmy o włożeniu słuchawek do uszu, żeby nie słyszeć odgłosów przyrody i jakiegoś palanta, co będzie dawał znać, żebyśmy miejsca ustąpili. Niech jedzie po lesie. Droga jest nasza !

NIE, DROGA i nie tylko Droga, JEST dla WSZYSTKICH!

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gość 10.09.2013 21:42
ogólnie. Chodzi tu tylko i wyłącznie BRAK KULTURY I WYCHOWANIA. Wszystko wszystkim się należy i to jest tylko "moje" a jak Ci się nie podoba... Polacy - cham chama pogania - Porażka!!!

henio 09.09.2013 21:18
Stara zasada, chcesz pojeździć na rowerze? Unikaj ścieżek rowerowych.

zdzih 09.09.2013 19:44
Ja jeśli już się wybieram na wyprawę rowerową to unikam ścieżek. Jest w okolicach Tomaszowa bardzo dużo leśnych dobrze ubitych dróg, często pokrywają się ze szlakami. np. do Smardzewic jadąc przez Niebieskie Źródła w stronę żubrów przed parkingiem jest oznaczenie szlaku do Spały przez Jeleń - świetna szeroka droga a mało kogo tam spotkacie. W Spale jadąc od Ciebłowic nie przejeżdżamy przez most tylko jedziemy dalej prawym brzegiem Pilicy przez osiedle nowych domów. Potem droga prowadzi w las i można nią dojechać do Inowłodza, Poświętnego, a nawet Drzewicy też w większości ubitą szeroką drogą po której mój rower lepiej idzie niż po asfaltowej. Będziecie mieli szczęście jeśli tam spotkacie jakichś rowerzystów czy pieszych. Ścieżki rowerowe są potrzebne w miastach, żeby oddzielić samochody od rowerów, po lasach wystarczą zwykłe ubite drogi. Wejdźcie w googlemaps te drogi o których piszę są zaznaczone.

anonim 09.09.2013 18:53
Nic sie iei bójcie! Przyjda wybory to na ulatkach wszystko bedzie, jeden przez drugiego! Ściezki rowerowe, chodniki, galerie, kina, trybuny na lechii i 30 tys dodatkowych miejsc pracy ! W tym miescie nie moze byc normalnie, jak maja byc parkomaty to teraz narobili parkingow i czekaja z otwarciem zeby tylko kase prać. A Zagozdon zadowolony, Jorka pod pache i spaceruje.

cyklistka 09.09.2013 18:29
żeby jazda rowerem była wypoczynkiem, musiałaby być u nas sieć ścieżek rowerowych tak jak jest w innych miastach, które podążają za rozwojem cywilizacyjnym. Natomiast u nas jazda po dziurawych wąskich ulicach jest utrapieniem i bohaterskim wyczynem jeżeli szczęśliwie i bez szwanku powróci się do domu. Zresztą ci za czterema kółkami niemile widzą na ulicach naszego miasta rowerzystów i traktują ich jak natrętów. Rowerzystów jest coraz więcej i ścieżki rowerowe byłyby dla nas dużym udogodnieniem.

anonim 09.09.2013 18:18
Akurat wspomniany tutaj odcinek do Spały jest ciagiem pieszo-rowerowym, wiec nic dziwnego ze poruszaja sie po nim rowerzysci, spacerowicze i inni mieszkańcy.

spacerowicz 09.09.2013 15:56
O co tyle szumu ? Czy musimy jechać tam gdzie wszyscy jadą ?Nie !Jest jeszcze do przeczesania las za jednostką wojskową.Co prawda przetrzebiony przez drwali ,ale w 100 % nadaje się na relaks.I co ważne nie ma tam "turystycznej stonki"

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama