Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 06:50
Reklama
Reklama

Wybieramy działkę - co jeszcze musimy wiedzieć?

Jeszcze raz wrócimy do wyboru działki pod budowę wymarzonego domu. Jak dobrze wybrać, by nie być rozczarowanym? Postaramy się Wam pomóc podjąć decyzję.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

W poprzednim artykule opisaliśmy Wam wymogi formalno prawne, na jakie należy zwrócić uwagę, poszukując terenu pod przyszłą inwestycję. Odbyliśmy podróż przez Wydział Ksiąg Wieczystych oraz Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe. Zapoznaliśmy się z planami zagospodarowania przestrzennego oraz właściwościami geologicznymi gruntu. Dzisiaj kilka kolejnych porad praktycznych

 

Czytaj: Kryzys? Nie szkodzi, kupimy działkę budowlaną

 

Dojazd, rzecz ważna


Użyteczność działki budowlanej jest wypadkową wielu różnych czynników. Jednym z nich właściwy dojazd. Nawet najpiękniej położna działka, do której nie można dojechać, jest właściwie bezużyteczna. Dostęp do drogi publicznej to podstawowy czynnik dla otrzymania warunków zabudowy a następnie pozwolenia na budowę. Jeśli nieruchomość go nie posiada, będziemy zmuszeni  wystąpić o ustanowienie służebności przejazdu na sąsiednich działkach. Procedura jest kosztowna i czasochłonna.

 

Łatwo sobie wyobrazić jaki stosunek do nas będzie miał sąsiad, którego na drodze sądowej będziemy zmuszać do ograniczenia jego prawa własności. Konflikty, które mogą być następstwem naszych działań mogą odebrać nam całą przyjemność z zamieszkiwania w wymarzonym domu. Lepiej ich więc unikać i od początku szukać działek z bezpośrednim dostępem do drogi (nawet jeśli miejsce jest niezwykle urokliwe). Pamiętać należy, że minimalna szerokość drogi wynosi 5 metrów. Węższa może być przyczyną problemów  z otrzymaniem decyzji o warunkach zabudowy. Wąskie drogi dojazdowe są też niewygodne ze względu na  komunikację, transport materiałów budowlanych w czasie inwestycji. Kłopotliwe może okazać się też  doprowadzenie mediów.

Oczywiście najlepiej, jeśli działka przylega do drogi utwardzonej, zadbanej i słabo uczęszczanej, po której nie poruszają się samochody ciężarowe. Nie zawsze jednak mamy do czynienia z ideałem. Większość osiedli mieszkaniowych budowanych jest obecnie na terenach, które do niedawna miały charakter rolny. Droga jest więc tu raczej kategorią umowną. Widnieje na mapie oraz w planach inwestycyjnych gminy w bliższej a częściej dalszej perspektywie czasu. Jeśli do naszego domu prowadzi droga gruntowa, poruszanie się po niej tuż po opadach deszczu lub śniegu, może być bardzo utrudnione. Zarządcy takich dróg utwardzają je często zwożąc i ubijając szlakę. Dzięki temu jesienią mamy pod stopami czarne błoto, a latem czarny pył na oknach, firanach i zasłonach.

 

Duża czy mała – oto jest pytanie.


Wielkość działki należy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Dużo, nie zawsze oznacza dobrze. Powierzchnia parceli oraz jej kształt determinują jej sposób zagospodarowania. Często spotyka się działki zlokalizowane na wsiach o charakterze siedliskowym. Mają one dużą powierzchnię ale są wąskie i długie. Logiczne i estetyczne zarazem zagospodarowanie może okazać się zadaniem niełatwym. Jeden z moich znajomych poradził sobie z tym problemem urządzając za domem mini winnicę. Pamiętać jednak należy, że wymaga ona dużo pracy i zaangażowania oraz minimum niezbędnej wiedzy.

 

Nie będzie więc tajemnicą, że  najlepsze będą place zbliżone kształtem do kwadratu lub prostokąta, których powierzchnia będzie dopasowana do wielkości zaplanowanego do zbudowani domu.  Trzeba zadać sobie kilka istotnych pytań dotyczących kubatury, kształtu i ilość kondygnacji naszego domu, pamiętając też o ograniczeniach wynikających z miejscowego planu zagospodarowani przestrzennego.  Przyjmuje się, że dla domu o wielkości 100  metrów wystarczającą jest  działka o wielkości 500 metrów kwadratowych, ale już dom 250 metrowy, wymaga działki minimum 1000 metrów, na której z kolei nie uda się wybudować dużej rezydencji.


Istotnym elementem jest ograniczenie w zakresie minimalnej odległości od granicy działki (4 m do budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi oraz 3 m do ściany bez otworów).  

 

Widok z okna


Duży wpływ na wybór ale i cenę działki ma jej bezpośrednie sąsiedztwo. „Widok z okna” jest jednym z czynników, które zapewniają nam przyszłą radość z korzystania z własnego domu. Może jednak ie należy od razu rezygnować z zakupu takiej działki. Jej zaletą może być niska cena.  Mamy też tysiąc i jeden sposobów na takie zagospodarowanie, aby problem widokowy rozwiązać.

 

Z drugiej strony, jeśli dysponujemy odpowiednią gotówką warto jest dopłacić za działkę, która daję  większe możliwości ciekawego usytuowania budynku lub zapewnia piękny widok z okna.  Ostrożność należy zachować kupując działki zalesione, ponieważ wycięcie drzew może być kosztowne a w niektórych przypadkach niemożliwe.  

 

Infrastrukturalny kołowrotek


Uzbrojenie działki to poważna sprawa. Jego brak obniża cenę i przysparza problemów oraz wydatków. Działki nieuzbrojone są z reguły dużo tańsze, ale czy aby na pewno? Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy dokładnie przeliczyć ile  w przyszłości kosztować nas będzie doprowadzenie  lub wybudowanie własnych urządzeń, takich jak studnia, szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Może się okazać, że działka uzbrojona w media jest jednak tańsza a my dzięki niej szybciej rozpoczniemy budowę domu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

11.07.2013 14:18
Należy pamiętać, że duża działka owszem daje większe poczucie intymności i większy azyl od czujnego "oka" sąsiada, ale wymaga większego nakładu pracy jeśli chodzi o utrzymanie, tj. koszenie, odśnieżanie, nawadnianie, czy ogrodzenie.Więc duże nie zawsze dobre

Reklama

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Panie Janie, przecież Krawczyk niczym nie rożni sie od pozostałego draństwa.Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: ????Treść komentarza: Cieszyć się , ale czy nie było tam jakiegoś kumoterstwa ? Czy wszyscy zostali prawidłowo ocenieni ?????Źródło komentarza: Wokalistki PCAS z nagrodamiAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najpierw moja formalno-emocjonalna uwaga: jestem zaskoczony tym, że na ten chłam (komisję), zorganizowany przez inny społeczny i samorządowy chłam, czyli przez P. Kucharskiego, dał się namówić mój dobry i porządny znajomy - Marek Krawczyk. Marek: jak mogłeś dać się namówić takiemu społecznemu i samorządowemu ciemniakowi na taki chłam. Ten badziewiak nie dorasta Tobie do pięt pod każdym względem. Ponadto, ustalenia tej komisji są ŻADNE. Ostatnie ustalenie tego chłamu (komisji) jest takie: "1. Wystąpienie przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w ramach uprawnień przez służby Wojewody Łódzkiego, oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową w zakresie realizacji zadań zgodnie z zawartymi umowami przez Wydział Spraw Społecznych i Rodziny z Klubem Sportowym Arena oraz Tomaszowskim Centrum Sportu Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim." Już, kur.a, widzę, jak RIO trzęsie gaciami i pędzi na pilną kontrolę do UM w Tomaszowie, bo tak sobie zażyczył totalny, społeczny i samorządowy dureń pod tytułem: Piotr Kucharski, który znalazł do swojej komisji paru innych badziewiaków. PS. Prezydent Miasta będzie miał z tymi badziewiakami z po i tej drogi donikąd przechlapane. Ta Klatka, ten Ogórek, ten - pożal się Boże- poseł i inne wygibusy...Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: z UnewlaTreść komentarza: Tak to byłoby super rozwiązanie, z uwagi na to że wielu przyjezdnych robi zakupy w Kerfurze!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Umowa okrągłostołowa nadal obowiązuje ,,wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" i tyle w temacie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: TomaszowianiTreść komentarza: Bardzo dużo jezdzi bez uprawnień, nikt tego nie sprawdza.Źródło komentarza: Jechał pijany. Został zatrzymany
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama