[reklama2]
Zamek w Inowłodzu pochodzi z XIV wieku. Zbudowany najprawdopodobniej w latach 1352-1370 i niemal całkowicie zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego.
Zamek wybudowano w stylu gotyckim, na planie prostokąta, z dwiema narożnymi ośmiobocznymi wieżami średnicy ok. 10 metrów. Otoczony był murem kamiennym grubości 2,4 metra oraz fosą zasilaną wodą z rzeki Pilicy, przez którą przerzucony był drewniany most.
Pierwotnie ogólna powierzchnia zamku wynosiła 1500 m², a po pierwszej przebudowie wzrosła do 1690 m², co stawia go w szeregu zamków średniej wielkości.
Od potopu szwedzkiego zniszczony zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. W XIX wieku zniszczeń dopełniła rozbiórka murów oraz budynków zamkowych, które stały się źródłem kamienia dla okolicznej ludności.
Pierwsze naukowe badania pozostałości zamku podjęto dopiero po zakończeniu II wojny światowej w roku 1949. W okresie PRL przygotowano pierwsze plany mające na celu zabezpieczenia reliktów zamku i odbudowy w formie tzw. ruiny trwałej. Planów tych nie zrealizowano z braku funduszy.
W latach 2008-2012 Gmina Inowłódz przy współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowała zadanie pn: „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu”.
W wyniku inwestycji z niszczejących murów przykrytych ziemią i porośniętych roślinnością powstał zachowany w formie „trwałej ruiny” zamek.
Zrealizowana rekonstrukcja ma wyjątkowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego. Obiekt bowiem został ukształtowany i zaaranżowany w sposób pozwalający odczytać charakter i formy dawnego założenia obronnego, natomiast teren wokół zamku odtworzono w sposób przybliżający charakter dawnych urządzeń obronnych, takich jak fosa, most nad nią i elementy systemu obrony w strefie bramy zamkowej.
Nic dziwnego, że władze gminy Inowłódz postanowiły z dużą "pompą" uczcić fakt oficjalnego oddania do użytku obiektu. Dlatego wczorajsze uroczystości zorganizowano pod patronatem marszałka województwa łódzkiego oraz wicemarszałka sejmu, Cezarego Grabarczyka. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, kancelarii Prezydenta RP oraz kilku parlamentarzystów m.in. Elżbieta Radziszewska i Artur Ostrowski.
Obchody rozpoczęła Msza Święta kościele św. Michała Archanioła odprawiona po łacinie. W jej trakcie wystąpił Chór Gregoriański.
Na odwiedzających wczoraj zamek czekały szeroko otwarte bramy prowadzące na dziedziniec oraz drzwi do wszystkich pomieszczeń. Można było podziwiać widok z wieży, na wzgórze na którym dumnie wznosi się kościółek pod wezwaniem św. Idziego.
W zamkowych salach urządzono wystawy przedstawiające dorobek miejscowych artystów plastyków (m.in. Jarosława Luterackiego) a także dokumentujące proces rekonstrukcji zamku. Znalazła się też prezentacja poświęcona Julianowi Tuwimowi.
Co jest o tyle istotne, że jedną z imprez towarzyszących uroczystościom był "I Festiwal poezji śpiewanej im. Juliana Tuwima". W jednej sal można było posłuchać koncertu młodego wirtuoza gitary klasycznej z Tomaszowa, Piotra Przedbory. Na dziedzińcu czekali na gości mimowie i szczudlarze. Można było też wpaść w ręce przechadzającego się z toporem na ramieniu kata.
Sporo działo się też u podnóża Zamku. Dużym zainteresowaniem, poza koncertem laureatów festiwalu cieszyły się pokazy jeździectwa oraz szermierki. Obejrzeliśmy widowiskowe sceny pojedynków na szable, miecze i szpady. Wśród publiczności spacerowały osoby przebrane w stroje wzorowane na średniowiecznych.
Na zaimprowizowanym Jarmarku można było obejrzeć i nabyć akcesoria niezbędne dla każdej modnej, średniowiecznej damy, jak i walecznego rycerza. Na stoiskach pojawiły się kunsztownie wykonane ciżmy i elementy skórzanej odzieży oraz hełmy, topory i miecze, różnych wzorów oraz kształtów.
Kolejną atrakcją było rycerskie obozowisko rozłożone nad rzeką Pilicą. To tutaj rozłożono namioty a ciężkozbrojni odpoczywali i przygotowywali się do turnieju.
Szczęk, krzyżujących się mieczy zgromadził liczne grono widzów. Na szczęście pojedynki były bezkrwawe a zwycięzców wyłaniano na podstawie liczby celnych i technicznych trafień.
Przy okazji okazało się, że nie jest to zabawa całkowicie bezpieczna dla jej uczestników i widzów. Wytrącony z okutej w stal rękawicy miecz może poszybować w najmniej oczekiwanym kierunku.
Imprezę urozmaiciły spektakle teatralne w wykonaniu uczniów z Gimnazjum Publicznego w Inowłodzu, występ chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim, koncert gwiazdy wieczoru Janusza Radka, widowisko ducha na zamkowej baszcie oraz pokazy ognia oraz występy zespołu pieśni i tańca średniowiecznego.
więcej zdjęć w naszej fotogalerii
Zrealizowana rekonstrukcja ma wyjątkowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego. Obiekt bowiem został ukształtowany i zaaranżowany w sposób pozwalający odczytać charakter i formy dawnego założenia obronnego, natomiast teren wokół zamku odtworzono w sposób przybliżający charakter dawnych urządzeń obronnych, takich jak fosa, most nad nią i elementy systemu obrony w strefie bramy zamkowej.
Napisz komentarz
Komentarze