Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 10:56
Reklama
Reklama

W Inowłodzu zamek zbudowali

Prawdziwe tłumy ściągnęły wczoraj do Inowłodza na uroczystości związane z oficjalnym oddaniem do użytku zrekonstruowanych ruin zamku Kazimierza Wielkiego. Prace budowlane trwały 6 lat i kosztowały 7,5 miliona złotych. Tak duża inwestycja była możliwa dzięki wsparciu funduszy unijnych. Gminie udało się pozyskać aż 5,6 miliona złotych, czyli 75% kosztów ogółem. Dzięki tym pieniądzom powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych powiatu tomaszowskiego.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

[reklama2]

Reklama

Zamek w Inowłodzu

 

 Zamek w Inowłodzu pochodzi z XIV wieku. Zbudowany najprawdopodobniej w latach 1352-1370 i niemal całkowicie zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego. 

 

Zamek w Inowłodzu

 

Zamek wybudowano w stylu gotyckim, na planie prostokąta, z dwiema narożnymi ośmiobocznymi wieżami średnicy ok. 10 metrów. Otoczony był murem kamiennym grubości 2,4 metra oraz fosą zasilaną wodą z rzeki Pilicy, przez którą przerzucony był drewniany most. 

 

Zamek w Inowłodzu

 

Pierwotnie ogólna powierzchnia zamku wynosiła 1500 m², a po pierwszej przebudowie wzrosła do 1690 m², co stawia go w szeregu zamków średniej wielkości.

 

Zamek w Inowłodzu

 

Od potopu szwedzkiego zniszczony zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. W XIX wieku zniszczeń dopełniła rozbiórka murów oraz budynków zamkowych, które stały się źródłem kamienia dla okolicznej ludności.  

 

Zamek w Inowłodzu

 

Pierwsze naukowe badania pozostałości zamku podjęto dopiero po zakończeniu II wojny światowej w roku 1949. W okresie PRL przygotowano pierwsze plany mające na celu zabezpieczenia reliktów zamku i odbudowy w formie tzw. ruiny trwałej. Planów tych nie zrealizowano z braku funduszy.

 

Zamek w Inowłodzu

 

W latach 2008-2012 Gmina Inowłódz przy współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowała zadanie pn: „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu”.

 

Zamek w Inowłodzu

 

W wyniku inwestycji z niszczejących murów przykrytych ziemią i porośniętych roślinnością powstał zachowany w formie „trwałej ruiny” zamek.

 

 

Zrealizowana rekonstrukcja ma wyjątkowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego. Obiekt bowiem został ukształtowany i zaaranżowany w sposób pozwalający odczytać charakter i formy dawnego założenia obronnego, natomiast teren wokół zamku odtworzono w sposób przybliżający charakter dawnych urządzeń obronnych, takich jak fosa, most nad nią i elementy systemu obrony w strefie bramy zamkowej. 

 

 

Nic dziwnego, że władze gminy Inowłódz postanowiły z dużą "pompą" uczcić fakt oficjalnego oddania do użytku obiektu. Dlatego wczorajsze uroczystości zorganizowano pod patronatem marszałka województwa łódzkiego oraz wicemarszałka sejmu, Cezarego Grabarczyka. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, kancelarii Prezydenta RP oraz kilku parlamentarzystów m.in. Elżbieta Radziszewska i Artur Ostrowski.

 

Zamek w Inowłodzu

 

Obchody rozpoczęła Msza Święta kościele św. Michała Archanioła odprawiona po łacinie. W jej trakcie wystąpił Chór Gregoriański.

 

Zamek w Inowłodzu

 

Na odwiedzających wczoraj zamek czekały szeroko otwarte bramy prowadzące na dziedziniec oraz drzwi do wszystkich pomieszczeń. Można było podziwiać widok z wieży, na wzgórze na którym dumnie wznosi się kościółek pod wezwaniem św. Idziego. 

 

Zamek w Inowłodzu

 

W zamkowych salach urządzono wystawy przedstawiające dorobek miejscowych artystów plastyków (m.in. Jarosława Luterackiego) a także dokumentujące proces rekonstrukcji zamku. Znalazła się też prezentacja poświęcona Julianowi Tuwimowi. 

 

Zamek w Inowłodzu

 

Co jest o tyle istotne, że jedną z imprez towarzyszących uroczystościom był "I Festiwal poezji śpiewanej im. Juliana Tuwima". W jednej sal można było posłuchać koncertu młodego wirtuoza gitary klasycznej z Tomaszowa, Piotra Przedbory. Na dziedzińcu czekali na gości mimowie i szczudlarze. Można było też wpaść w ręce przechadzającego się z toporem na ramieniu kata.


 

Sporo działo się też u podnóża Zamku. Dużym zainteresowaniem, poza koncertem laureatów festiwalu cieszyły się pokazy jeździectwa oraz szermierki. Obejrzeliśmy widowiskowe sceny pojedynków na szable, miecze i szpady. Wśród publiczności spacerowały osoby przebrane w stroje wzorowane na średniowiecznych.

 

Zamek w Inowłodzu

 

Na zaimprowizowanym Jarmarku można było obejrzeć i nabyć akcesoria niezbędne dla każdej modnej, średniowiecznej damy, jak i walecznego rycerza. Na stoiskach pojawiły się kunsztownie wykonane ciżmy i elementy skórzanej odzieży oraz hełmy, topory i miecze, różnych wzorów oraz kształtów.

 

Zamek w Inowłodzu

 

Kolejną atrakcją było rycerskie obozowisko rozłożone nad rzeką Pilicą. To tutaj rozłożono namioty a ciężkozbrojni odpoczywali i przygotowywali się do turnieju. 

 

 

Szczęk, krzyżujących się mieczy zgromadził liczne grono widzów. Na szczęście pojedynki były bezkrwawe a zwycięzców wyłaniano na podstawie liczby celnych i technicznych trafień. 

 

Zamek w Inowłodzu

 

 

Przy okazji okazało się, że nie jest to zabawa całkowicie bezpieczna dla jej uczestników i widzów. Wytrącony z okutej w stal rękawicy miecz może poszybować w najmniej oczekiwanym kierunku. 

 


Zamek w Inowłodzu

 

Imprezę urozmaiciły spektakle teatralne w wykonaniu uczniów z Gimnazjum Publicznego w Inowłodzu, występ chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim, koncert gwiazdy wieczoru Janusza Radka, widowisko ducha na zamkowej baszcie oraz pokazy ognia oraz występy zespołu pieśni i tańca średniowiecznego.

 

Zamek w Inowłodzu

 

więcej zdjęć w naszej fotogalerii

 
 
 

Zrealizowana rekonstrukcja ma wyjątkowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego. Obiekt bowiem został ukształtowany i zaaranżowany w sposób pozwalający odczytać charakter i formy dawnego założenia obronnego, natomiast teren wokół zamku odtworzono w sposób przybliżający charakter dawnych urządzeń obronnych, takich jak fosa, most nad nią i elementy systemu obrony w strefie bramy zamkowej. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zainteresowana 18.06.2013 18:53
brak zaplecza gastronomicznego daje o sobie znać, człowiek głodny zjadł by frytki czy gofra czy loda a tu nie ma w pobliżu zamku. Czy w najbliższym czasie coś się zmieni?

Reklama
Reńka 19.06.2013 10:18
lody, frytki i gofry masz nieopodal w Spale a i cygankę co ci powróży w carskiej wieży

tomaszowianka 1 18.06.2013 11:32
do wpisu @28 - czy widziałaś aby w Luwrze czy innych zabytkowych obiektach nawet w Polsce zwiedzający wchodzili ze zwierzakami na rękach lub smyczy?

tomaszowianka 18.06.2013 10:05
czy na Zamek jest zakaz wprowadzania psów?; to istotna dla mnie informacja bo bez mojego milusińskiego nigdzie nie wyruszam a Zamek chciałabym spenetrować od środka a nie tylko na zewnątrz.

18.06.2013 10:58
a do sklepów marketów też wchodzisz z psem czy do kościoła lub kina ???

gość 18.06.2013 11:14
w zamkach średniowiecznych nie było psów, pilnowały one zagród chłopskich czy domostw plebsu w miastach. Dzisiaj pieski są wszędobylskie, ja przynajmniej zwiedzając zamek nie chciałbym wdepnąć w coś, co często zdarza mi się omijać w naszym Tomaszowie.

Justynka 18.06.2013 13:48
pieska możesz uwiązać do belki pomostu prowadzącego do bramy i już sama do woli możesz sobie,, penetrować" jak to dziwnie ujęłaś, ów zamek

18.06.2013 19:32
uważaj lepiej aby ktoś ciebie nie spenetrował od środka droga tomaszowianko w tym zamku ??

Celina 19.06.2013 21:19
ja ze swoim pudelkiem weszłam aż na czubek wieży i nikt nic mi nie powiedział, myślę że i ty z milusińskim śmiało możesz też tam być

abc 18.06.2013 07:24
niech tylko poprawia ta tablice informacyjną bo jest na niej kilka błędów stylistycznych i ortograficznych

Jan 17.06.2013 17:23
jakby nie patrzeć zamek stał się wyjątkową atrakcją turystyczną w naszym regionie, należą się ukłony wdzięczności w stronę gospodarzy i pomysłodawców tej inicjatywy, wcześniej mieliśmy stertę kamieni porośniętą pokrzywami z niejasno zarysowanymi śladami murów w przyziemiu, to co jest dzisiaj wygląda już imponująco, bramę wjazdową też z czasem zrekonstruują w całości, cieszmy się z tego na razie co jest. Do zamku powinny trafić liczne eksponaty wykopane w trakcie wieloletnich prac archeologicznych a jest ich naprawdę dużo i to byłoby pięknym wypełnieniem już nastrojowego zamczyska.

Reklama
Ajdejano 17.06.2013 16:58
Też uważam, że "niby duże " pieniądze, wydane na odrestaurowanie tych zamkowych ruin, to chyba rzeczywiście jedne z najlepiej wydanych pieniędzy w naszym powiatowym grajdole. Zrobiono najpierw projekt wpasowany w te ruiny a potem te ruiny nabrały blasku. I na pewno niewielu wie, że te "ruiny" są ogrzewane .....najnowszą metodą z zastosowaniem pompy ciepła, zasilanej pionowymi sondami, pobierającymi ciepło Ziemi. I ten system ogrzewania (sześć pionowych sond po 100 m każda + pompa ciepła o mocy 36 kW) kosztował mniej niż wywołany przez Admina (wpis nr 8) kibel przy skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz.

17.06.2013 18:05
drogi kolego jak to ująłeś cytuje: kibel przy skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. hmm mnie zastanawia jedno co to za kibel za 250 tysięcy złotych ???? z czego został wykończony marmury ?. może złota armatura ? , czy może złoty sedes ? Albo bardziej prawdopodobne ktoś zrobił interes życia na tym kiblu !!!!! To naprawdę bardzo powazny temat jeden kibel koszt 250 tys ???

dzion romani 17.06.2013 12:52
Kustosz zamku...?hehe dobre....przeciez i tak zamek wkrótce będzie prywatny....jak już teraz nie jest?

PaKO 17.06.2013 11:35
miejmy nadzieje, że to nie ostatnia tak wielka i ciekawa impreza w Ino. wkrótce dni Inowłodza(ale wiadomo jak te dni-z roku na rok co raz gorsze i to nie tylko dni Inowłodza,ale Tomaszowa też), później Rock Fest, i festiwal kolory polski, który polecam.

slashsnakepit 17.06.2013 17:58
PakO Rock Festu w tym roku niestety nie bedzie :/

Sceptyk 17.06.2013 10:19
Owszem fajna zabawka. Ale..? Czy taką gminę stać na taką właśnie zabawkę? Czy ktoś się zastanowił co tam się będzie działo w poniedziałek i w następne dni po hucznym otwarciu? A ile rocznie będzie kosztować gminę utrzymanie tej zabawki? Też tam byłem w sobotę i takich pytań było wiele, szczególnie, nomen omen... na podzamczu. W tej gminie nie ma podstawowych mediów: kanalizacji, gazyfikacji, itp. Przyjechali ważniacy, wyprężyli się do fotografii i pojechali a wystraszony wójt został z ręką w nocniku. Przez 5 lat nie można zarabiać na tej inwestycji. Nawet gdyby, co wątpliwe w obecnej sytuacji w Inowłodzu, ktoś wpadł na taki pomysł. Słyszałam jeszcze podczas kampanii, 3 lata temu, że ktoś miał pomysł, aby na zamku swoją siedzibę znalazła gminna administracja. Podobno Urząd Gminy w Inowłodzu jest do zamknięcia. Taki pomysł, to byłoby coś. Niestety, chyba już za późno. Z tym zamkiem to trochę tak, jakby ktoś w podartych portkach kupił sobie laskę i melonik.

;) 17.06.2013 11:54
zazdrośniku jeden pilnuj lepiej swego niezagospodarowanego bałaganiku,takiego zamku i tak nigdy nie będziesz miał u siebie

heniek 17.06.2013 09:01
a który to był ten kasztelan czy ten przebrany za bernardyna? a w ogóle to było super, szkoda tylko że komary kobitę mi pochlały i musieliśmy wcześniej wracać a tak chciałem zobaczyć te duchy na wieży o północy

tomaszowianka 16.06.2013 21:09
teraz nasze władze powinny puścić busy czy MZK-i do Inowłodza w letnie weekendy, w częstotliwości przynajmniej co 2 godziny, tomaszowianie to raczej biedni ludzie i nie każdy ma swój samochód

olo 17.06.2013 07:50
Anie łaska dorożką? tak jak Tuwim niegdyś do Inowłodza zaglądał

Reklama
zainteresowana 17.06.2013 20:54
oto jest pytanie czy władzenaszego miasta uruchomią w okresie letnim linie MZK do Inowłodza z pętlą i przystankiem na parkingu przed zamkiem

16.06.2013 19:15
A tak poza tematem to jest to chyba pierwszy artykuł na tej stronie napisany w nowej formule tzn. fajnie poprzekładany tekst zdjęciami. Dotychczas też było w porządku i zdążyłem się już przyzwyczaić, a tu miłe zaskoczenie. Podoba mi się

kiki 16.06.2013 18:28
Szwedzi zniszczyli i ograbili, powinni teraz sfinansować resztę kosztów pełnej rekonstrukcji zabytkowej budowli, tym bardziej,że napływ turystów ze Szwecji w świetle historii jest zapewniony i uzasadniony. Polacy powinni o to zadbać i nakłonić dumnych Szwedów by zobaczyli co zniszczyli i podziwiali Polaków za mozolny trud sanacji kultury i dobra materialnego z ich przyczyny.

16.06.2013 19:11
Kiki miejmy nadzieję, że zamek będzie teraz długo stał i "żył", a kolejnego najazdu szwedzkiego nie będzie, no chyba że tak jak piszesz przyjadą z odszkodowaniem za "Potop" hehe

16.06.2013 17:15
super że coś takiego odbudowano ale jest jedno ale ..... kwota 7,5 mln złotych ... potężne pieniądze .. nasuwa sie pytanie czy nie można było taniej ??? bo to wychodzi że budowa pochłaniała 1 mln zlotych rocznie ... naprawdę straszna kasa ... Ale temat wspaniały A przyszły weekend 22.i 23 czerwca 2013 zapraszam do WARSZAWY na IGRZYSKA OGNIA I STALI odbędą sie w Fortach Bema, ul. Waldorffa... Igrzyska Ognia i Stali czyli Mistrzostwa Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich to największa tego typu impreza sportowa w Europie. Średniowieczni rycerze powrócą z przeszłości i wskrzeszą pradawny klimat rycerskich walk. Oprócz polaków swój udział w Igrzyskach Ognia i Stali potwierdzili rycerze z Danii, Niemiec, Austrii, Czech i Litwy. WSPANIAŁA ZABAWA dla dzieci i dorosłych oczywiście wstęp wolny ...

;) 16.06.2013 17:46
a my będziemy mieli monotonny szary granitowy i bez wyrazu plac Kościuszki za sumę czterokrotnie wyższą

16.06.2013 19:04
Ja wiem czy monotonny? Pierwszy odcinek z położonymi płytami wygląda bardzo dobrze. Szkoda tylko, że tak długo to wszystko będzie trwało. Bo miasto już dawno na tą rewitalizację zasługiwało i jej potrzebowało.

16.06.2013 18:26
Bez przesady. Trzeba mieć na uwadze zakres zadania. To jak budowa całości od nowa. Nawet chyba gorzej, bo mieliśmy do czynienia z odtworzeniem obiektu zabytkowego pod okiem konserwatora. To tworzy koszty. Porównaj te 7,5 miliona z 2,5 milionami wydanymi na parking przy Skansenie Rzeki Pilicy. Już sama celowość takiego wydatku budzi zastrzeżenia nie mówiąc o jego wielkości. 250 tysięcy złotych kosztowało zrobienie toalety na tym samym parkingu a ty marudzisz i wydatku przywracającym do życia fragment polskiej historii. Nie wiem czy nie są to najsensowniej wydane pieniądze unijne w całym powiecie tomaszowskich wydane kiedykolwiek. Zamek w Inowłodzu to jednak zupełnie inny format inwestycyjny.

16.06.2013 19:40
masz rację dzięki za wyajśnienie , ale budowa Toalety za 250 tys to chyba przesada ???? z czego ta toaleta powstała z marmurów i złotej armatury ?

łodzianin 16.06.2013 16:42
jedyne co mi się nie podoba to niedokończona ,,w zamiarze" brama wjazdowa, powinna być zrekonstruowana w całości, ze sklepieniem krzyżowym w bramie, póżniej obronnym piętrem ze wszystkimi wtedy obowiązującymi parametrami jak stanowiska dla łuczników, poza tym ,,gdanisko" inaczej wychodek zamkowy też powinien być odrestaurowany tym bardziej że zachowała się jego podstawa w kierunku fosy, życzmywszyscy gospodarzom dalszej rekonstrukcji tej perełki architektonicznej.

Reklama
turystka 17.06.2013 11:19
ma Pan rację, brama wjazdowa powinna być odbudowana w calości, to nie za duże koszta a efekt wizualny byłby niepowtarzalny, kustosz zamku powinien mieć to na uwadze aby w najbliższej przyszłości odbudować tę bramę w całej okazałości -pozdrawiam

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Boli? Boli - co?! No i dobrze, że boli (he, he, he) !!!Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: racjonalnyTreść komentarza: Wszystko dobrze, ale jak można było stracić radę miasta na rzecz marionetek pana posła z wyprasowaną koszulą? Przecież ci ludzie nie mają pojęcia o lokalnym podwórku, a co dopiero mówić o zarządzaniu. Mam nadzieję, że w tym kształcie do nie dotrzyma do kolejnej kadencji, a radny J.B w końcu zostanie przewodniczącym RM, bo to osoba jedna z niewielu, która ma przygotowanie pod takie stanowisko.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Dobra, dobra. Prosty jesteś, jak budowa cepa. A może byś odniósł się do tekstu powyżej Prezydenta Miasta - co?! Potrafisz tylko komuś ubliżyć, a nie potrafisz sensownie myśleć i sensownie pisać?! Jak ten zafajdany proletariusz - co?! Pozdrowienia od starego pisiora.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No, wreszcie, nareszcie. Szkoła na tak żenującym poziomie (ogłupianie dzieci) i dająca "fuchy" określonym działaczom, a nie dobrym nauczycielom i nie wywiązująca się ze swoich zobowiązań, nie zasługuje na taki obiekt.Źródło komentarza: Urząd Miasta wypowiedział umowę dzierżawyAutor komentarza: WildertTreść komentarza: A nielegalny starosta wraz z swoją bandą dalej mają się dobrze !Źródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: Ciotka KlotkaTreść komentarza: Tak mnie zastanawia ta wczesna godzina 🤔 czyżby nie wszystko poszło jak trzeba z rewitalizacją i władze nie chcą słyszeć cierpkich komentarzy 😜 tak tylko głośno myślęŹródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku Miejskiego
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama