Obecnie w zespole gra wychowanek tomaszowskiej Lechii Krzysztof Baran wypożyczony z białostockiej Jagiellonii.
Historia zespołu TS Podbeskidzie sięga korzeniami roku 1907 - wtedy to powstał Bielitzer Fussball Klub, przemianowany później na Bielitz-Bialaer Sport Verein (BBSV).Jednym z założycieli był dr Stonawski, który "zarażony" futbolem po powrocie z Wiednia postanowił założyć, wzorem Cracovii i Wisły, drużynę piłkarską. W pierwszych latach działalności klub opanowali Niemcy, decydując o jego kontaktach i aktywności. Mała garstka Polaków dążyła jednak do tego, aby klub stał się środowiskiem polskiego ducha narodowego. Trzeba bowiem nadmienić, że Bielsko zamieszkiwała duża liczba Niemców, w przeciwieństwie do sąsiedniego wówczas miasta Białej, gdzie "dominacja" Polaków nie podlegała dyskusji.
Przeciwnikami bielszczan już w pierwszym okresie były takie drużyny jak Wisła, Cracovia, Diana Katowice czy Admira Wiedeń. W okresie międzywojennym zespół należał do najlepszych na Podbeskidziu, a nawet Śląsku, gdyż grał przez parę lat w I Lidze Śląskiej, a przez pewien czas jego trenerem był eks-reprezentant Polski Jan Kryszkiewicz.
Do 1935 roku utrzymywała się niemiecka nazwa klubu, mimo iż jego członkami byli przede wszystkim Polacy. W końcu senator Rudolf Wiesner i jego partyjni podwładni z "Jungdeutsche Partei" nic nie mogli poradzić przeciwko ambitnym poczynaniom polskiego środowiska.
W wyborach klubowych zwyciężyli Polacy, a nazwę zmieniono na Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe. BBTS zaczął odnosić sukcesy bijąc ówczesnego Mistrza Polski – Ruch Chorzów 2:1, Cracovię 4:1 i AKS Chorzów 3:2.
W Bielsku gościły też wiedeńskie Vienna i Admira, które tylko zremisowały, nawet słynne „Czerwone Diabły” z Liege musiały uznać wyższość reprezentacji Bielska, opartej głównie na piłkarzach BBTS, przegrywając ostatecznie 1:2.
Niestety, nadeszła wojna, która sparaliżowała polskie życie sportowe. W pierwszych szeregach obrońców kraju znaleźli się także sportowcy i działacze BBTS, z których część zginęła w kampanii wrześniowej, inni co ofiarniejsi znaleźli się w więzieniach i obozach koncentracyjnych.
Więcej o historii TS Podbeskidzia na:
http://tspodbeskidzie.pl/a1666/historia--okres-po-ii-wojnie-swiatowej
http://tspodbeskidzie.pl/a1667/historia--sezony-9798-9899-9900
http://tspodbeskidzie.pl/a1668/historia--sezony-20002002
http://tspodbeskidzie.pl/a1669/historia--sezony-20022005
http://tspodbeskidzie.pl/a1670/historia--sezony-20052009
Aby zdobyć klubowe pamiątki TS Podbeskidzia Bielsko Biała należy podać wynik ostatniego meczu Podbeskidzia z łódzkim Widzewem, oraz napisać z jakiego klubu do Podbeskidzia został wypożyczony popularny „Bary”.
Uwaga!!!
Jak zwykle, konkurs wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu NaszTomaszow.pl, którzy biorą aktywny udział w dyskusjach na portalu. Nagrody otrzymają osoby najaktywniejsze. W przypadku równej liczby komentarzy pod uwagę weźmiemy sumę i liczbę ich ocen.
Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych oznacza wyrażenie przez uczestnika zgody na ich gromadzenie i przetwarzanie przez wydawcę serwisu Agencję Trend PRess w celach statystycznych i konkursowych, z zastrzeżeniem prawa.
Napisz komentarz
Komentarze