Obronny zamek gotycki w Inowłodzu to jedna z kilkudziesięciu warowni, zbudowanych w czasach Kazimierza Wielkiego. Jego powstanie datuje się na lata 1356-1370. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i ulegał licznym przebudowom. Podczas potopu szwedzkiego został zdobyty i nieodwracalnie zniszczony. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fundamenty z pozostałościami piwnic i baszt oraz ślady fosy.
W latach 2008-2012 Gmina Inowłódz przy współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowała zadanie pn: „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu”.
W wyniku inwestycji z niszczejących murów przykrytych ziemią i porośniętych roślinnością powstał zachowany w formie „trwałej ruiny” zamek.
Zrealizowana rekonstrukcja ma wyjątkowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego. Obiekt bowiem został ukształtowany i zaaranżowany w sposób pozwalający odczytać charakter i formy dawnego założenia obronnego, natomiast teren wokół zamku odtworzono w sposób przybliżający charakter dawnych urządzeń obronnych, takich jak fosa, most nad nią i elementy systemu obrony w strefie bramy zamkowej.
Utrwalone ruiny zamku stanowić będą element przestrzennej tożsamości Gminy oraz atrakcję turystyczną o charakterze ponadregionalnym.
Napisz komentarz
Komentarze