Każdy będzie mógł sprawdzić swoją znajomość języka ojczystego, a dla najlepszych użytkowników języka polskiego przewidziano słodkie upominki. Zapraszamy również najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dla których przygotowane zostały ciekawe zadania.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Obchodzone co roku 21 lutego święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Obchody tego święta mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.
W Polsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony od 2005 roku. W 2012 r. w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Miała ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę
21 lutego 2013 ruszyła kolejna kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem była obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierał m.in. prof. Jerzy Bralczyk, a patronowała jej Rada Języka Polskiego. Kampanie miały przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Według polonistów duża część Polaków nie dba o poprawność języka polskiego. Wielu wypowiada zdania składające się w znacznej częśc i z wulgaryzmów. Wymowa jest niedbała, niewyraźna. Końcówki wyrazów są niewyraźnie wypowiadane lub w ogóle pomijane. Zauważalna jest też hiperpoprawność - podkreślamy "ę" i "ą" z nadmiernym natężeniem. Wielu Polaków nie odmienia nazwisk, błędy pojawiają się także w odmianie miesięcy, np. mówimy 21 luty, zamiast poprawnej formy 21 lutego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w na celu przyczynić się do ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Napisz komentarz
Komentarze