Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 13:59
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Park Bulwary pełen blasku

W tym roku rozpocznie się przebudowa Parku Bulwary w ramach projektu „Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizacja miejsc rekreacji i terenów zielonych – MIASTO NAD RZEKĄ”. Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Dokumenty złożyły firmy KTU ZIELEŃ Sp. z o.o. z Łodzi oraz Zakład Urządzania i Konserwacji Zieleni z Tomaszowa Mazowieckiego.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama

 

Park Bulwary zmieni się nie do poznania


Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosi 11 584 901,17 zł.


Inwestycja przewiduje koncepcję budowy „Miasta nad rzeką”. Tomaszów Mazowiecki ma wykorzystać potencjał środowiskowy swojego położenia i powiązać funkcje społeczne, gospodarcze z rzeką i parkiem. W ramach projektu przewiduje się adaptację obiektu na funkcje usługowe głównie w zakresie usług publicznych i powiązanie go z parkiem „Bulwary”. Stworzona zostanie przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i odwiedzających.


Planowana powierzchnia przebudowy Parku Bulwary to obszar ok. 9 ha. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. aranżację krajobrazu poprzez wykonanie plaż piaszczystych wydzielonych palisadą drewnianą. W strefie plaż zaplanowano nasadzenia traw wysokich. Wykreowana zostanie przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Na terenie Parku Bulwary powstaną m.in.


• oświetlone kładki pieszo – rowerowe nad rzeką Wolbórką;
• podesty widokowe na skarpie wzdłuż rzeki;
• zespół fontann;
• siłownia zewnętrzna;
• „Dirt Park”, czyli plac do jazdy ekstremalnej na rowerze;
• oświetlony plac zabaw z podziałem dla dzieci małych i większych oraz z wydzieloną strefą rekreacji dla dorosłych;
• urządzenia do gry w koszykówkę;
• stoły do gry w ping-ponga;
• drabinki do ćwiczeń plenerowych.
Nie zabraknie również urządzeń małej architektury tj.: ławki , stojaki rowerowe, kosze na śmieci, toalety dla psów. Przygotowany zostanie też teren pod park linowy. Będzie on udostępniony pod prowadzenie działalności o tym profilu przez prywatnego inwestora.

 

 Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Teraz zostaną ocenione i wkrótce zostaną ogłoszone wyniki przetargu. Prace w Parku Bulwary rozpoczną się najprawdopodobniej w marcu, a zakończą w grudniu 2018 roku.

 

 

Warto przypomnieć

 

 W 2006 roku, kiedy w tomaszowskim magistracie pojawiły się nowe władze z prezydentem Rafałem Zagozdonem o rewitalizacji naszego miasta jedynie się mówiło. Przygotowany wcześniej program nie został przez radnych przyjęty. Może to i dobrze, bo trudno go było nazwać programem przywracania do życia. Stanowił jedynie zbiór propozycji remontowanych przygotowanych głównie przez TTBS. Trudno było znaleźć w nim jakiekolwiek odniesienia społeczne. Będąc wówczas radnym miałem do tego dokumentu setki uwag, ponieważ nie był przemyślany także w sensie ekonomicznym.

 

Po wspomnianych wyżej wyborach, niemal natychmiast obiegła miasto sensacyjna informacja, że Tomaszów Mazowiecki ma szanse pozyskać ponad 100 milionów złotych na inwestycje w centrum miasta. Pieniądze zostały dla nas "zaklepane", dzięki zaangażowaniu Grzegorza Haraśnego. Ruszyły przygotowania do realizacji programu, tworzenie koncepcji, szkiców i projektów.

 

Polecamy: Nowy wizerunek miasta

 

Przygotowywano dokumentację. Całość podzielono na kilka poddziałań. Największym była odbudowa Placu Kościuszki. Były też inne /również takie, które ostatecznie do programu nie trafiły, jak chociażby adaptacja dawnej łaźni przy ulicy Tkackiej/. Wśród nich była m.in. rewitalizacja Parku Bulwary.

 

Ten pomysł był również autorską koncepcją Haraśnego. Zmierzał w kierunku zagospodarowania zdegradowanych terenów nad rzeką Wolbórką po prawej stronie mostu na ul. Warszawskiej, a następnie połączenie jej z Parkiem Miejskim im. Solidarności.

 

o programie także tutaj: Reanimacja miasta

 

Przygotowania trwały blisko 4 lata i tuż przed kolejnymi wyborami ówczesny prezydent zdecydował się na złożenie wniosku, który potrzebował jeszcze dopracowania. Efekt był taki, że miasto 100 milionów straciło. Straciło też sporo czasu, bo na kolejne konkursy trzeba było poczekać. Wciąż część programu, jak np. przebudowa Włókniarza jest niezrealizowana. Do realizacji trafią natomiast Bulwary. 

 

warto przeczytać:  Prezentacja koncepcji

 

Przeczytaj także dlaczego upadł wniosek: Wniosek formalnie niepoprawny

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Silv 27.02.2018 11:04
Zapraszam cię do sprawozdań i wtedy zauważysz, jak to wygląda z naszym węglem... Smog był również w małych miastach i nie było to nagłaśniane... Jeśli nie wiesz, że coś jest tak szkodliwe ci to nie przeszkadza i traktujesz to jako coś normalnego. "Energia elektryczna uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta pochodząca z elektrowni atomowych czy węglowych " - przez to, że OZE jest droższe odchodzą od Węgla - fuck logic ... "Natomiast stosunek zarobków do cen powoduje że mało kto bawi się tam w palenie węglem w domowych piecach ogrzewa się elektrycznie, gazem czy korzystając z odnawialnyc. h źródeł ciepła" - wygląda jakby ci jedno zdanie uciekło.. Ale zgadzam się słabej jakości węgiel jest właśnie głównym źródłem "naszego smogu"

Reklama
Silv 27.02.2018 10:51
Widać czytanie ze zrozumieniem to jednak chyba jakaś wymarła umiejętność... Ale rozpiszę to jak krowie na granicy to może zrozumiesz : W Koluszkach więcej osób mieszka w blokach czyli jakby nie patrzeć idąc waszym genialnym tokiem rozumowanie to nie powinno być tak wysokich wskaźników... ale jakoś są... Rusz głową, poczytaj trochę źródeł naukowych na ten temat to może zrozumiesz o co tu chodzi...

Pan Samochodzik 27.02.2018 07:31
" Zauważ, że nasz kraj jest wiodącym exporterem węgla .. Więcej sprzedaje niż produkuje...." że jak ??? - fuck logic - . Jak smog był i będzie chyba w Twojej głowie - jeszcze kilka lat temu problem ten dotyczył wyłącznie dużych aglomeracji a nie takich miast jak Tomaszów. I mylisz trochę pojęcia czym innym jest produkcja energii elektrycznej a czym innym tej potrzebnej do ogrzewania domów. Energia elektryczna uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta pochodząca z elektrowni atomowych czy węglowych stąd tak powolne odchodzenie do węgla. Natomiast stosunek zarobków do cen powoduje że mało kto bawi się tam w palenie węglem w domowych piecach ogrzewa się elektrycznie, gazem czy korzystając z odnawialnyc. h źródeł ciepła. Przyczyną smogu w naszym mieście jest własnie palenie w starych piecach węglem marnej jakości

Przyrodnik 23.02.2018 13:17
Miejmy tylko nadzieję, że aby powstał ,,Park Bulwarowy'' nie zostaną wycięte piękne, stare drzewa rosnące nad rzeką. Przecież rewitalizację Placu Kościuszki zaczęto od wycinki drzew, a przecież mogły sobie tam rosnąć. Nie wszystkie przecież były starymi topolami.

ETM 19.03.2018 20:33
Złudne to nadzieje. Kilka pieknych zdrowych topoli sasiadujacych z galeria poszlo pod topór, a w głębi tego parku robi sie regularna wycinke czesto bez wiekszego uzasadnienia.

tomaszowiak 19.03.2018 21:34
Na naszych oczach trwa Rzeż Bulwarów, nawet i te stuletnie zacne drzewa idą pod topór. I kto o tym zdecydował?

Janko z Lubochni 22.02.2018 17:41
Pasaż z browarem by się tez przydał aby ugasić pragnienie w upalne dni. A wogóle to bedzie gites

<> 22.02.2018 15:17
W Koluszkach jest więcej bloków niż w Tomaszowie? Weź i nie rozśmieszaj mnie. Czy uważasz, że te 50 000 mieszkańców więcej w Tomaszowie niż w Koluszkach to mieszka w ziemiankach? A może pod namiotami?

22.02.2018 11:47
Dawniej uczono, że za smog odpowiadają m.in. spaliny aut i ukształtowanie terenu. Dziś są to tylko piece, piece, piece... Kasa się kręci. I na wszelakiego rodzaju czujnikach i ekologicznych piecach. Panie Witko czekamy na dofinansowanie wymiany samochodów na ekologiczne!;-)

22.02.2018 11:31
Skąd masz te dane? Lawinowy napływ Ukraińców przeczy im.

Silv 22.02.2018 09:37
Hm czyli według ciebie to, że w mniejszym mieście gdzie jakby nie patrzeć jest więcej bloków wskaźniki są większe niż w Tomaszowie nie ma nic do rzeczy ? T

Reklama
<> 21.02.2018 16:01
Krasnoludki pieców nie kupują i nie używają, tylko ludzie.

łysy 21.02.2018 14:14
Na koniec 2017 roku w Tomaszowie mieszkało nas już tylko 60549, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku w Tomaszowie ubyło kolejnych 700 mieszkańców. Jeśli ta tendencja się utrzyma, pod koniec tego roku może być nas już mniej niż 60 tys.

Silv 21.02.2018 12:18
A co ma do tego rynek zbytu ?? Zerknij na mapę w Tomaszowie obecnie jest średnio 60, czy już rozumiesz o co mnie chodzi ?

<> 21.02.2018 11:42
Koluszki to miasteczko liczące 13 246 osób (nie licząc mieszkańców gmin. Tomaszów natomiast, to czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim liczący 63 771 mieszkańców. Gdzie będzie większy rynek zbytu ? Chyba tam gdzie więcej mieszkańców.

Silv 21.02.2018 09:59
Smog był jest i będzie... Zauważ, że nasz kraj jest wiodącym exporterem węgla .. Więcej sprzedaje niż produkuje.... O dziwo kraje zachodnie, które do tej pory chwaliły energię odnawialną same kładą duży nacisk na produkcję i sprzedaż tego surowca... Nie wydaje ci się to dziwne ? Ponadto czy myślisz, że smog powstaje jedynie ze śmieci, które są palone w piecach ? To jest dużo większa skala... Możesz spojrzeć np na sąsiednie miasto np Koluszki ostatnio w tygodniku naszekoluszki była informacja, że wskaźniki tam sięgają ponad 200 a nie jest to zauważalne dlaczego ? Zastanów się i przemyśl....

obserwator 21.02.2018 06:53
Kiedyś w brudnej Wolbórce były ryby to prawda. A dziś rybki wybierają z wody te wszędobylskie kaczki i kaczory. Dlatego nie ma tu wędkarzy.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Cztery WOPR-y dostaną nowy sprzęt ratowniczy. W tym Tomaszów Mazowiecki

Sprzęt ratowniczy za prawie 600 tys. zł trafi w nowym sezonie do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Skierniewicach i w Piotrkowie Trybunalskim. O jego zakupie z budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego zadecydowali mieszkańcy.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama