Park Bulwary zmieni się nie do poznania
Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosi 11 584 901,17 zł.
Inwestycja przewiduje koncepcję budowy „Miasta nad rzeką”. Tomaszów Mazowiecki ma wykorzystać potencjał środowiskowy swojego położenia i powiązać funkcje społeczne, gospodarcze z rzeką i parkiem. W ramach projektu przewiduje się adaptację obiektu na funkcje usługowe głównie w zakresie usług publicznych i powiązanie go z parkiem „Bulwary”. Stworzona zostanie przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i odwiedzających.
Planowana powierzchnia przebudowy Parku Bulwary to obszar ok. 9 ha. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. aranżację krajobrazu poprzez wykonanie plaż piaszczystych wydzielonych palisadą drewnianą. W strefie plaż zaplanowano nasadzenia traw wysokich. Wykreowana zostanie przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na terenie Parku Bulwary powstaną m.in.
• oświetlone kładki pieszo – rowerowe nad rzeką Wolbórką;
• podesty widokowe na skarpie wzdłuż rzeki;
• zespół fontann;
• siłownia zewnętrzna;
• „Dirt Park”, czyli plac do jazdy ekstremalnej na rowerze;
• oświetlony plac zabaw z podziałem dla dzieci małych i większych oraz z wydzieloną strefą rekreacji dla dorosłych;
• urządzenia do gry w koszykówkę;
• stoły do gry w ping-ponga;
• drabinki do ćwiczeń plenerowych.
Nie zabraknie również urządzeń małej architektury tj.: ławki , stojaki rowerowe, kosze na śmieci, toalety dla psów. Przygotowany zostanie też teren pod park linowy. Będzie on udostępniony pod prowadzenie działalności o tym profilu przez prywatnego inwestora.
Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Teraz zostaną ocenione i wkrótce zostaną ogłoszone wyniki przetargu. Prace w Parku Bulwary rozpoczną się najprawdopodobniej w marcu, a zakończą w grudniu 2018 roku.
Warto przypomnieć
W 2006 roku, kiedy w tomaszowskim magistracie pojawiły się nowe władze z prezydentem Rafałem Zagozdonem o rewitalizacji naszego miasta jedynie się mówiło. Przygotowany wcześniej program nie został przez radnych przyjęty. Może to i dobrze, bo trudno go było nazwać programem przywracania do życia. Stanowił jedynie zbiór propozycji remontowanych przygotowanych głównie przez TTBS. Trudno było znaleźć w nim jakiekolwiek odniesienia społeczne. Będąc wówczas radnym miałem do tego dokumentu setki uwag, ponieważ nie był przemyślany także w sensie ekonomicznym.
Po wspomnianych wyżej wyborach, niemal natychmiast obiegła miasto sensacyjna informacja, że Tomaszów Mazowiecki ma szanse pozyskać ponad 100 milionów złotych na inwestycje w centrum miasta. Pieniądze zostały dla nas "zaklepane", dzięki zaangażowaniu Grzegorza Haraśnego. Ruszyły przygotowania do realizacji programu, tworzenie koncepcji, szkiców i projektów.
Polecamy: Nowy wizerunek miasta
Przygotowywano dokumentację. Całość podzielono na kilka poddziałań. Największym była odbudowa Placu Kościuszki. Były też inne /również takie, które ostatecznie do programu nie trafiły, jak chociażby adaptacja dawnej łaźni przy ulicy Tkackiej/. Wśród nich była m.in. rewitalizacja Parku Bulwary.
Ten pomysł był również autorską koncepcją Haraśnego. Zmierzał w kierunku zagospodarowania zdegradowanych terenów nad rzeką Wolbórką po prawej stronie mostu na ul. Warszawskiej, a następnie połączenie jej z Parkiem Miejskim im. Solidarności.
o programie także tutaj: Reanimacja miasta
Przygotowania trwały blisko 4 lata i tuż przed kolejnymi wyborami ówczesny prezydent zdecydował się na złożenie wniosku, który potrzebował jeszcze dopracowania. Efekt był taki, że miasto 100 milionów straciło. Straciło też sporo czasu, bo na kolejne konkursy trzeba było poczekać. Wciąż część programu, jak np. przebudowa Włókniarza jest niezrealizowana. Do realizacji trafią natomiast Bulwary.
warto przeczytać: Prezentacja koncepcji
Przeczytaj także dlaczego upadł wniosek: Wniosek formalnie niepoprawny
Napisz komentarz
Komentarze