Rutyna najczęstszą przyczyną pomyłek
Wielu osobom wydaje się, że od lat wypełniają ten sam formularz. Zdaje się on być oczywisty, prosty i taki sam jak zawsze. Jest to niestety dość złudne, bowiem ustawodawca stara się dopracowywać system prawny w celu dostosowania go do aktualnych realiów oraz eliminować wcześniejsze błędy i luki w przepisach. Przekłada się to na druki podatkowe, które muszą odwzorowywać aktualny stan prawny.
Tak samo wyglądający formularz może w zasadniczy sposób różnić się od swojego poprzednika. Przystępując więc do pracy nad deklaracją PIT-37 należy o tym pamiętać.
Znajomość podstaw bez szczegółów
Kolejnym błędem popełnianym przez podatników jest zbytnia pewność swoich umiejętności i wiedzy prawno-podatkowej. Wiele elementów co prawda powtarza się z roku na rok, jednak nasze wyobrażenie na temat konieczności zawarcia odpowiednich informacji nigdy nie powinno zastępować skrupulatnego czytania poleceń. E-pity z założenia zostały skonstruowane tak, aby każda, nawet nieznająca się na podatkach osoba była w stanie je wypełnić. Dlatego bardzo uważnie czytajmy, czego wymaga od nas ustawodawca i jakie dane należy wprowadzić do dokumentu. Najczęściej popełniane błędy polegają na myleniu pojęć:
- „roku podatkowy” i „data roku podatkowego”,
- „miejsce zamieszkania” i „miejsce zameldowania”
- „przychód” i „dochód”.
Pośpiech i brak skrupulatności
Nawet jeżeli korzystamy z deklaracji w wersji online, wstępnie wypełnionego formularza, czy wsparcia profesjonalnego oprogramowania finansowo-księgowego nie możemy czuć się zwolnieni z zachowania należytej staranności przy wypełnianiu PIT-37. Jest to przecież dokument urzędowy, w którym podajemy informacje do organu podatkowego, a ewentualne błędy mogą rodzić dotkliwe konsekwencje. Ustalone w przepisach terminy należy traktować bardzo poważnie, ich przekroczenie może skutkować nawet odpowiedzialnością karno- skarbową. W przypadku pomyłek nie można wprowadzać do formularza skreśleń, przekreśleń czy zamazań – należy go wypełnić od początku. Jeżeli dojdzie natomiast do wysłania nieprawidłowego PITa-X, niezwłocznie błąd powinien zostać naprawiony wraz z odpowiednimi uzupełnieniami i ewentualnymi wnioskami prawnymi wykorzystującymi np. instytucję czynnego żalu.
Konkludując, PIT-37 jest bardzo ważnym dokumentem. Warto więc od razu wypełnić go prawidłowo od początku do końca. W każdym wypadku rekomendowane jest zarezerwowanie sobie na pracę odpowiedniej ilości czasu, tak aby móc wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
Wysyłając PIT-37 online pamiętajmy też, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Mogą się bowiem pojawić problemy z prądem lub połączeniem internetowym. I nawet jeśli wypełnimy PIT poprawnie, zapłacimy karę za niedotrzymanie terminu.
Napisz komentarz
Komentarze