[reklama2]
W ramach projektu udostępnionych zostanie łącznie 8 elektronicznych usług. Mają być one adekwatne do realnych potrzeb, a także pożądane i zgłaszane przez pacjentów, inne podmioty medyczne. Nowa platforma pozwoli na znaczącą oszczędność czasu i podniesienie efektywności zarówno pracy personelu jak i jakości obsługi pacjentów. Jak podkreśla Prezes TCZ, Krzysztof Zarychta wdrożenie e-usług realnie uprości i maksymalnie zautomatyzuje procesy załatwiania spraw, ograniczy biurokratyczne procedury związane z tradycyjną formą świadczenia usług. Cyfryzacja pozwoli na oszczędności finansowe związane z obsługą pacjentów, jak i po stronie pacjentów związane z kosztami dojazdu w celu uzyskania informacji czy dokumentu.
W ramach inwestycji udostępnione zostaną takie usługi jak: e-zwolnienie; e-powiadomienia opiekuna; e-dokumentacja; e-zgoda; e-wywiad lekarski; e-Deklaracja POZ. Z efektów realizacji projektu będą korzystać inne podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia, posiadające kontrakt z NFZ, świadczące usługi medyczne. W ramach projektu zostaną wprowadzone usługi: e-Kontrahent i telekonsultacje lekarz-lekarz.
- e-zwolnienie – usługa umożliwi wystawienie przez lekarza pacjentowi elektronicznego zwolnienie e-ZLA
- e-powiadomienia opiekuna - powiadomienie osoby upoważnionej o końcu hospitalizacji osoby podopiecznej, zmianie oddziału, potwierdzenie otrzymania wiadomości.
- e-dokumentacja - informacje o udzielonych świadczeniach medycznych. Przegląd i pobranie wyników badań udostępnionych w HIS. Uzyskiwanie dokumentacji medycznej przez pacjenta.
- e-zgoda - wyrażenie zgody w formie elektronicznej na dostęp do dokumentacji medycznej.
- e-wywiad lekarski - system umożliwia rejestrację przez pacjentów odpowiedzi na pytania stanowiące wywiad lekarski. Wywiad jest rejestrowany w kontekście planowanej realizacji świadczenia medycznego.
- e-Deklaracja POZ - możliwość rejestracji danych deklaracji Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) składanych przez pacjentów obsługiwanych (zarówno użytkowników portalu jak i ich podopiecznych) oraz jej wydrukowanie w obowiązujących formatach.
Realizacja inwestycji umożliwi wdrożenie efektywniejszej nieograniczonej komunikacji pomiędzy szpitalem a pacjentami oraz pomiędzy szpitalem a innymi placówkami medycznymi (AOS, POS), w tym z użyciem wielu udostępnionych kanałów: Internet, aplikacje mobilne oraz na różnych urządzeniach: komputer, tablet, telefon. W ramach projektu przewidziano m.in. uruchomienie szeregu usług dla pacjentów.
- e-Kontrahent –- usługa pozwala na obsługę badań zleconych przez jednostkę kontrahentowi, rejestrację pacjentów i usług dostępnych dla kontrahenta, rezerwację terminów usług, obsługę rezerwacji czy monitorowanie stanu realizacji usługi.
- telekonsultacje lekarz-lekarz - telekonsultacje lekarz-lekarz z udostępnieniem dokumentacji medycznej.
Ponadto, projekt będzie przeciwdziałać wykluczeniu osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (ruchowymi, niedowidzenia), zapewniając im nowe możliwości w dostępie do e-usług bez konieczności wychodzenia z domu czy miejsca pracy. Wdrożony system teleinformatyczny będzie zgodny ze standardami i wymogami WCAG 2.0. na poziomie AA.
- Partnerzy (AOS i POZ) będą mogli korzystać z funkcjonalności tworzenia i udostępniania elektronicznych kartotek pacjentów, pobieranie e-dokumentacji w zakresie badań laboratoryjnych i diagnostycznych, czy prowadzenia e-konsultacji medycznych ze specjalistami z placówki Wnioskodawcy. Wprowadzenie takiej usługi zapewni kompleksowość i ciągłość procesu leczenia, z wglądem w elektroniczny rekord pacjenta. Wprowadzenie usługi zintegrowanego leczenia usprawni proces wymiany informacji oraz wiedzy pomiędzy lekarzami prowadzącymi po stronie Wnioskodawcy i Partnera, co wpłynie na jakość i szybkość diagnozowania i leczenia pacjenta - wyjaśnia Krzysztof Zarychta,
Projekt będzie miał wpływ na poprawę i zwiększenie efektywności pracy, lepsze wykorzystanie czasu pracy oraz poprawę jakości zarządzania palcówką. W jego ramach przewidziano wdrożenie repozytorium Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, która będzie wspomagać cały system medyczny (jest jego rozszerzeniem). EDM zapewni przede wszystkim możliwość automatycznej rejestracji dokumentów i archiwizacji dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, także tworzonych poza systemem HIS, pozwoli na cyfryzację dokumentacji papierowej i dołączenie do dokumentacji elektronicznej, udostępnianie dokumentacji w celu realizacji procesów diagnostyczno-terapeutycznych w jednostce, pacjentom i ich opiekunom, podmiotom upoważnionym.
Dla zapewnienia możliwości uruchomienia wszystkich planowanych do wdrożenia aplikacji i usług oraz zapewnienia ich bezpieczeństwa, w tym w szczególności ze względu na planowane przetwarzanie/przesyłanie danych wrażliwych jakimi są dane pacjentów planuje się w ramach projektu zakup dotyczący modernizacji sieci teleinformatycznej, w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i ochrony danych: UPS 15 kVA, modernizacja sieci LAN – PD, modernizacja LAN - sieć FO, zabezpieczenie styku z Internetem, przełącznik, AP sieci WiFi, kontroler WiFI oraz wdrożenie serwerowego systemu operacyjnego, systemu operacyjnego komputerów, licencji dostępowych serwera, silnik bazy danych i rozbudowa systemu wirtualizacyjnego, system zarządzania backupem, monitoring środowiska IT, system autentykacji
Napisz komentarz
Komentarze