- Oszczędzać trzeba zawsze - mówił Grzegorz Haraśny. - Ja mam taką propozycję, by Zarząd Powiatu wystąpił do innych samorządów, nawet tych niekoniecznie związanych z naszym powiatem, z propozycją wspólnego zakupu różnego rodzaju usług. Dosyć popularna jest ostatnio forma zakupów grupowych. My także moglibyśmy łącząc siły z innymi uzyskać spore oszczędności.
Radny argumentuje, że możliwości są praktycznie nieograniczone. Można ogłaszać wspólne przetargi na zakup energii elektrycznej, materiałów biurowych i eksploatacyjnych, budowlanych, paliwa do samochodów, węgla i innego opału, a także robót budowlanych i wszelkiego rodzaju usług, jak chociażby głośnego ostatnio odbioru śmieci .
Pomysł Haraśnego nie jest oczywiście niczym nowym. Samorządowe grupy zakupowe tworzy już ponad 100 gmin w Polsce. Gminy i Powiaty z województw dolnośląskiego i lubuskiego połączyły swoje siły i dzięki temu wspólnie zaoszczędzą tylko w przyszłym roku 11 milionów złotych. Jest więc jak widać o co walczyć.
Rozwiązanie chwalą ekonomiści i specjaliści od prawa zamówień publicznych. Wspólne przetargi dają możliwość nie tylko dużych oszczędności ale również ograniczają możliwość nadużyć, ze względu na dużą liczbę podmiotów, biorących w nich udział po stronie zamawiającego.
My ze swojej strony proponujemy też radnym powiatowym poszukania innych oszczędności we własnym budżecie. Tutaj znajdziecie ponad 200 tysięcy złotych
Napisz komentarz
Komentarze