Blues w filharmonii to kolejny przejaw muzycznych poszukiwań Sławka Wierzcholskiego a zarazem jego najbardziej eklektyczna (w dobrym tego słowa znaczeniu) płyta. Obok muzyków Nocnej Zmiany Bluesa, w aranżacjach swoich 15 nowych utworów, Sławek wykorzystał potencjał muzyków z bydgoskiej orkiestry symfonicznej. Aranżacje orkiestrowe autorstwa Bogdana Ciesielskiego sprawiają, że całość przypomina brzmienie polskich orkiestr radiowych z lat 50-tych, zwłaszcza, że płyta zawiera utwory w konwencji latynoskiej, swingowej, jazzującej, rockabilly i oczywiście bluesa. Właśnie z uwagi na odmienność brzmienia "Bluesa w filharmonii" od tego, do którego przyzwyczaiła nas Nocna Zmiana Bluesa, płytę firmuję tylko Sławek. Emocjonalność bluesa i profesjonalna powściągliwość symfoników: czy można pogodzić te krańcowo różne konwencje? Sławek robi to znakomicie! Sypie perłami harmonijkowej wirtuozerii bądź skłania do refleksji, śpiewając swym charakterystycznym głosem ze wsparciem nieco nostalgicznie brzmiącej orkiestry.
Dodatkową atrakcją CD są goście ze ścisłej czołówki europejskich mistrzów harmonijki: Steve Baker i Zygmunt Zgraja! A także przyjaciele Sławka: Jacek Spruch grający techniką fingerpicking na gitarze czy młody student Akademii Muzycznej we Wrocławiu, grający na gitarze klasycznej Jan Gregrowicz. Nieco nostalgiczny charakter CD podkreśla udział dwóch wokalistek: Anny Heron i Hanny Woźniak. Przynajmniej kilka utworów z CD "Blues w filharmonii" to potencjalne przeboje. Ale wszystkie utwory stanowią zwartą, artystycznie atrakcyjną propozycję dla nieco bardziej wymagających słuchaczy!
Sławek Wierzcholski - Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa oraz stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Dwadzieścia wydanych płyt (3 LP, 2 DVD i 15 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówka polskich muzyków jazzowych i rockowych. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 30 lat nieustannej działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjacie i magisterskie! W dorobku mają CD prestiżowej serii kolekcja” wydawnictwa EMI Poland oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” . Wnikliwą analizę historii zespołu stanowi książka „Chory na bluesa” autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym Radia dla Ciebiei prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!
Napisz komentarz
Komentarze