Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 10:52
Reklama
Reklama

Tomaszów będzie mieć darmowy internet

Internet bezpłatny dla każdego meszkańca Tomaszowa? To nie żart ale cel, jaki stawiają przed sobą radni, członkowie pwołanej na wczorajszej sesji Rady Miasta doraźnej komisji ds. Internetu socjalnego. Projekt uchwały o powłaniu komisji powstał jako wspólna inicjatywa grupy 6 radnych: Krzysztof Barański i Tomasz Trzonek z SLD, Marek Kubiak i Tomasz Wawro PIS oraz Łukasz Rzęczykowski z FSL i Arkadiusz Gajewski z PO. Pierwotnie inicjatorem był radny Arkadiusz Gajewski, który rozpoczął na ten temat dyskusję. Trzeba podkreślić, że wokół idei zebrali się samorządowcy ze wszystkich klubów Rady Miejskiej. Inicjatywa jest więc zespołowa, apolityczna – ponad podziałami, co zdarza się w naszym mieście bardzo rzadko i ma to wartość samą w sobie. Podpisało się pod inicjatywą ogółem 15-16 radnych, w tym na czele z szóstką radnych członków speckomisji, którzy podjęli się mozolnej i niewdzięcznej pracy nad uruchomieniem projektu.

 

Reklama

Krzysztof Barański podczas sesji Rady Miasta w imieniu wnioskodawców szczegółowo przedstawiał projekt oraz odpowiadał na pytania uczestników dyskusji. -Zadaniem Komisji będzie opracowanie koncepcji wdrożenia na terenie miasta Tomaszowa nieodpłatnego dostępu do Internetu dla mieszkańców miasta oraz późniejszy monitoring początkowego okresu jego wdrażania i działania -uzasadnia pomysł radny,który skupia się na aspekcie wdrożenia pomysłu pod względem formalno - prawnym. - W tym celu niezbędne jest odbycie szeregu konsultacji i analiz, w tym z służbami informatycznymi Prezydenta miasta, lokalnymi usługodawcami dostarczającymi Internet oraz analiza doświadczeń innych samorządów w przedmiotowym zakresie.

 

Ponadto Komisja ma zająć się szacowaniem kosztów realizacji przedsięwzięcia w kilku wariantach różniących się zasięgiem sieci, możliwościami finansowymi budżetu miasta oraz kosztami późniejszego administrowania systemem. Trzeba przyznać, że jest to pierwsza tak kompleksowy i sensowny przykład inicjatywy grupy radnych Rady Miejskiej, która nie dotyczy tylko i wyłącznie ogólników, ale obejmuje swoim zasięgiem pracę nad koncepcją, zarys rozwiązań technicznych i szacowanie źródeł finansowania. Aż trudno uwierzyć, że radni z różnych klubów chcą pracować zespołowo i od podstaw. W dodatku inicjatywa cieszy się popracie zdecydowanej większości radnych w łonie Rady Miasta.

 

- Chciałbym sprostować, że nie chodzi nam o utworzenie kilku 2-3 publicznych, miejskich, ogólnie dostępnych hot-spotów - wyjaśnia Arkadiusz Gajewski. –  Nasza ambicja sięga wdrożenia bezpłatnego „socjalnego” dostępu do Internetu dla wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów, dopasowana do lokalnych realiów i możliwości finansowych. Co istotne, to fakt, że parametry techniczne nie będą zagrażały funkcjonowaniu lokalnych przedsiębiorców, którzy dostarczają Internet do domów za pomocą przyłączy kablowych lub radiowych. Muszą być one kompromisem między funkcjonalnością, kosztami wykonania i utrzymania oraz rzeczywistymi potrzebami. Mogę jednak powstać poważne problemy z uzyskaniem zgody na taką działność od UKE dlatego projekt musi być dobrze przemyślany i dopracowany w wielu szczegółach. Przewodniczącym komsji ds internetu socjalnego radny wybrali Arkadiusza Gajewskiego, który bedzie kierował pracami i zapowiada energiczne podjeście do sprawy. Pierwsze posedzenie komisji odbędzie się już 3 października o godz 15.00 w sali radnego UM.

 

Pomysł, natychmiast spotkał się z krytyką. Zarzucano między innymi, że ta forma dostępu do sieci się nie przyjmie, i że w pewnym sensie socjalny Internet jest już w Tomaszowie dostępny między innymi w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej a zainteresowanie nim jest znikome. Ponadto część przeciwników takiego rozwiązania sugeruje, że osobom niezamożnym Internet jest niepotrzebny, bo przecież nie mają one komputerów.

 

- Nic bardziej mylnego w takim sposobie myślenia - mówi radny Tomasz Trzonek. - Komputer w domu, to żaden luksus. Nie zawsze są to „super wypasione” jednostki za kilka tysięcy złotych. Często się zdarza, że dzieci otrzymują sprzęt o niskiej wartości, tylko dlatego, że ktoś kupuje nowe komputery do swojej firmy a ze starymi praktycznie nie miał co zrobić. Tego rodzaju argumentacja to absurd. Ponadto mówienie o planowanej instalacji hot spotów w centrum miasta, czy dostępie do Internetu w Bibliotece, nie ma sensu, bo nam chodzi przede wszystkim o to, by dzieci z uboższych rodzin miały możliwość korzystania z sieci w domach. W dzisiejszych czasach nie da się odrobić lekcji nie korzystając z informacji zawartych na licznych stronach www. Pamietajmy, że problem wykluczenia cyfrowego najuboższych rodzin to między sfera dostępu do e-dzinników w szkołąch czy załatwiania spraw  elektronicznie w administracji publicznej.

- Każdy turysta odwiedzający nasze miasto będzie mógł skorzystać z darmowegoInternetu- dodaje Łukasz Rzęczykowski - Internet socjalny może też posłużyć do promocji Tomaszowa. Informację na ten temat można umieszczać w materiałach promocyjnych, budując wizerunek miasta przyjaznego, nowoczesnego i atrakcyjnego inwestycyjnie. Jest dla mnie oczywiste, że dzięki temu każdy człowiek w Tomaszowie dostęp do internetu będzie mógł zrealizować, w tym  szczególnie chodzi mi o ludzi młodych.

 

Równie entuzjastycznie do pomysłu podeszli radni PiS - Marek Kubiaki Tomasz Wawro, czyli pozostali członkowie doraźnej komisji.

 

Zdaniem Marka Kubiaka zadania, jakie postawili sobie radni członkowie komisji, są bardzo ambitne, ale możliwe do zrealizowania. Ostatecznie problemem zapewne będą koszty, jakie na internet socjalny będziemy musieli ponieść. Jego zdaniem konieczne będzie wyjazd i poznanie na miejscu doświadczeń innych gmin, w których takie rozwiązanie jest już praktykowane. Od wielu lat w Urzędzie Miasta toczyły się przymiarki i rozmowy o jakiejś formie darmowego dostępu do intenretu w Tomaszowie, ale nie przeszły nigdy do fazy realizacji. Dzięki komisji doraźnej może wreszcie we wpółpracy z Prezydentem Miasta uda projekt się uruchomić i zrealizować - dla dobra naszych mieszkańców.

 

Tomasz Wawro mówi nam, że jako członek podkomisji mieszkaniowej Rady Miasta oraz pracownik MOPS zna z autopsji wiele rodzin i środowisk, gdzie wykluczenie z cyfrowej rzeczywistości jest faktem. Chce poprzez udział w pracach komisji przeciwdziałać temu zjawisku. Zarazem podkreśla, że cały projekt to zespłowa praca i inicjatywa grupy radnych – entuzjastów internetu. Radny dodaje, że parametry techniczne, które są realne w przyszłości do uzyskania będą wystarczać jedynie do podstawowych potrzeb, a więc przeglądania www, używanie komunikatorów czy korzystanie z emaili. Każdy kto będzie chciał mieć internet bardzo szybki i bez ograniczeń będzie musiał wykupić usługę u komercyjnych operatorów.

 

Co ostatecznie wyniknie z ich działań, czas dopiero pokaże. Zespół chce zabiegać o kolejne poparcie większości radnych oraz ściśle współpracować ze służbami Prezydenta Miasta. Czy i kiedy konkretne rozwiązania znajdą swoje odzwierciedlenie w zapisach uchwały budżetowej a my mieszkańcy zobaczymy na swoich komputerach darmową tomaszowską sieć z dostępem do internetu – czas pokaże. Póki co należy odnotować, że grupa radnych wzięła się do konkretnej i cięzkiej pracy ponad politycznymi podziałami i za sam ten fakt należy inicjatywe oceniać pozytywnie.

 

Odwiedź Facebook projektu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bez przesady 08.10.2012 21:07
hehe aero 2, to jest substytut, działa to jak z dupy, modemy i rutery niedostępne i drogie - sprzęt dla specjalistów i powyżej 100zł modem czy ruter powyżej 500zł, w dodatku już niedługo i tak koniec tej usługi, której żeby się do niej dostać trzeba z kilka miesięcy czekać na kartę za opłatą 50zł, kupa schodów i przeszkód, a działanie bez sensu

Reklama
xyz 07.10.2012 19:12
Brawo Lord! Wreszcie jakiś głos rozsądku w morzu demagogii. Widać jeszcze nie wszyscy dali się otumanić! A może zamiast darmowego internetu obniżyć opłaty za śmieci, które mają w przyszłym roku tak drastycznie wzrosnąć.

Lord 07.10.2012 18:42
A ja jestem przeciw. Dlaczego? 1. Darmocha psuje rynek - jakość usług spadnie, Internet będzie powolny i oparty na starej technologii. Nikomu nie będzie zależało na tym, żeby poprawiać jakość łącza, bo to przecież projekt socjalny. Czy będą do wyboru jakieś pakiety? Nie? Każdy będzie miał łącze 256kbps? Paradoksalnie, darmowy internet może nas kosztować więcej niż podłączenie do prywatnego dostawcy. 2. A co z firmami, które już istnieją? W tym kraju nie można już rozkręcić firmy, troszcząc się o jakość, przez lata walcząc o klientów, zatrudniając ludzi i przyczyniać się do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej - tylko po to, żeby radni wprowadzili darmowy Internet? 3. Dlaczego akurat Internet ma być darmowy? Czemu nie na przykład prąd, ogrzewanie albo żywność? Skoro każdy ma prawo do darmowego Internetu, to czemu nie ma prawa do 3 posiłków dziennie lub powiedzmy mieszkania dla rodziny? Dla mnie to jest idiotyzm. 4. A co z tymi, którzy nie mają nawet komputera? Może pójdziemy za innymi miastami i damy jeszcze komputery? Nie chcemy przecież wykluczenia cyfrowego, czy jakoś tak.... 5. Obawiam się, że jeśli UM będzie dostawcą Internetu, to łatwiej będzie monitorować naszą aktywność w sieci. Dopiero co walczyliśmy z ACTA, a teraz może oddajmy jeszcze trochę swojej wolności w zamian za darmowy Internet. Polecam myśleć.

ditto 05.10.2012 10:14
Cały projekt Aero2 ma działać tak jak teraz jedynie do kwietnia przyszłego roku. Wtedy darmowa usługa zamieni się w komercyjną lub interes zostanie zamknięty a pasmo przeznaczone dla kogoś innego.

xyz 04.10.2012 19:51
Areo2 ma jadną wielką wadę. Nie nadaje się do promowania lokalnych polityków w lokalnych mediach. A poza tym działa bez problemu

04.10.2012 10:17
witam. Internet socjalny to już istnieje i obejmuje cały kraj w dodatku mobilny. Zainteresowani niech sobie poczytają a AREO2. Darmowy mobilny może niezbyt szybki ale działa. Posiadam osobiście zamawiałem osobiście to nie ściema wystarczy zaopatrzeć się w odpowiedni modem i działa bez żadnych ograniczeń poboru danych.Wystarczy wypełnić odpowiednie formularze podać dane zapłacić koszty wysyłki i czekać ok 40 dni aż dojdzie pozdrawiam i nie czekajcie aż ktoś coś zdobi za was zamawiajcie i się cieszcie. Jakby ktoś nie mógł dać sobie rady cyberkarolix@gmail.com pozdrawiam.

Titus 04.10.2012 00:50
Dobrze, że w radzie jest jeszcze ktoś kto reprezentuje swoich wyborców a przedwyborcze zobowiązania nie są tylko gołosłowiem.

Jacek Kowalewski 02.10.2012 21:12
Inicjatywa dobra! Jeżeli na komisjach Rady Miejskiej dowiadujemy się, że służby Pana Prezydenta pracują nad tym od wielu lat, to może ta komisja w której w miarę młody A. Gajewski jest "seniorem" zmobilizuje służby miejskie do szybszego działania. Jeżeli w ościennych miastach pracę nad darmowym interenetem są już bardzo zaawansowane lub już na ukończeniu, to znowu wstyd dla naszego miasta. Mam nadzieję, żę "młodociana" komisja rdnych da sobie radę w miarę szybko. Na pewno będę ją wspierać. Pozdrawiam internautów

.... 02.10.2012 14:17
ciekawy nie badz taki ciekawy

ewa 02.10.2012 12:03
miła inicjatywa, oby wypaiła

ciekawy 02.10.2012 09:45
zróbcie ten internet darmowy, żeby prezydent nie nabijał takich rachunków telefonicznych przez GPRS jak dwa lata temu gdzies na wakacjach, co chyba 20.000zł było, a przy okazji to oddał tą kase do miasta czy nie?

Reklama
Tom 01.10.2012 21:23
@30 Generalnie można wszystko tylko zależy jakie fundusze będą na to przeznaczone, są rozwiązania tańsze i droższe, elastyczne i mniej elastyczne w późniejszej rozbudowie, bezpieczne i mniej bezpieczne. Można za jednym zamachem zrobić hot-spoty z bezpłatnym dostępem do sieci Wi-Fi, bezpłatną telefonię VoIP i darmowy internet w okolicznych instytucjach samorządowych, „inteligentne światła” na skrzyżowaniach i system monitoringu w całym mieście, a nie tylko w niektórych miejscach jak jest teraz ale to są sumy szokujące napewno powyżej 1,5 mln zł, które podał były informatyk z UM i do tego późniejsza konserwacja i opieka administratorów (np w Gliwicach koszt to 27 milionów zł). Znając nasze realia nie będzie na to zbyt dużo funduszy jeśli nie pozyskamy funduszy zewnętrznych, a o to coraz trudniej bo kryzys puka coraz bardziej także do Polski, a pieniądze unijne także coraz trudniej pozyskać na takie cele.

Tom skoro siedzisz w branzy 01.10.2012 20:06
To powinienes wiedzieć ze dobra infrastruktura sieci bezprzewodowej moze moze być nośnikiem rożnych technologii i zastosowań Zezwolenia obowiązkowo ale pokrywajac miasto zasięgiem takiej sieci warto ja szeroko wykorzystać I jeszcze co do twojego wpisu odnośnie bezrobocia Socjalny internet jest w opocznie ale nigdzie nie znaleźli sposobu na inwestorów czy inwestycje wiec to najłatwiej zrobic - taki lansik

mi sie podoba 01.10.2012 11:33
no fajna inicjatywa, byle nie było za wolne to socjalne lno i zeby nie pracowali nastepne 5-10 lat

mi sie to podoba 01.10.2012 10:40
Ja dobrze mówi Pan Kubiak od 2005 roku trwały przymiarkiUrzedu Miasta i 7-8 lat nic się w ogóle nie działo więc może nareszcie dzięki tym radnym wreszcie temat rusz.i Trochę się zmieni wizerunkowo ten smutny grajdół bezrobocia i emerytów, dajcie im pracować, tamci od Prezydenta już 7 lat się naczaili i napracowali, może faktycznie sie uda teraz i byłoby fajnie dla każdego mieszkańca

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianiTreść komentarza: Bardzo dużo jezdzi bez uprawnień, nikt tego nie sprawdza.Źródło komentarza: Jechał pijany. Został zatrzymanyAutor komentarza: KlaviszTreść komentarza: Przed Wyborami obiecywali, że "przekręty" będą siedzieć. No i co ...Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: romanTreść komentarza: Proszę zwrócić uwagę na pewien szczegół, flaga Polski na ramionach żołnierzy posiada 3 kolory :biały, czerwony i obwód jest czarny. Flaga niemiec nazistowskich jak i opaska ze swastyką miały trzy kolory: biały, czerwony i czarny, o co w tym chodzi? co to za zbieg faktów?Źródło komentarza: Ćwiczenie sztabowe 9 Łódzkiej Brygady Obrony TerytorialnejAutor komentarza: M!Treść komentarza: Nie dla południowego wariantu!!! Jak można to popierać?! Wystarczy objechać miasto z północy i południa...To strzał w plecy dla miasta i mieszkańców.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: A czego się Pan spodziewał po większości wyborców i po większości twz. "polityków" w Polsce?! Jakiegoś mózgu, jakiegoś myślenia?! Owszem, w każdej, tej tzw. "partii politycznej" kiedyś i dziś byli i są do dziś porządni ludzie, którzy mieli swoje zdecydowane, różne poglądy i tych ludzi można nazwać politykami. Tacy ludzie, jak: Macierewicz. Miller, Kwaśniewski, Kaczyńscy, to byli (śp. Lech Kaczyński) i są politykami , którzy skutecznie potrafią przekonywać do tego, co wyznają. I dlatego teraz ta wielka, bezmózga część elektoratu tych "polytyków" tak nienawidzi: np. Millera, który ostatnio określił obecną lewicę jako bezideową grupę ludzi, Macierewicza, który jest solą w oku tych tzw. "europejskich demokratów" za swój Smoleńsk, za "listę Macierewicza" z wykazem komunistycznych agentów. I o takich ludziach nie można mówić, że są jedynie cynikami. A w ogóle: czy Pan naprawdę wierzy, że polityka, na poziomie lokalnym i krajowym, samorządowa i parlamentarna, to czysta gra ?!?! Pozdrawiam.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: dżonyTreść komentarza: chyba nie znasz definicji obwodnicy. Jak sama nazwa wskazuje obwodnica powinna obwodem omijać miastoŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama