Krzysztof Barański podczas sesji Rady Miasta w imieniu wnioskodawców szczegółowo przedstawiał projekt oraz odpowiadał na pytania uczestników dyskusji. -Zadaniem Komisji będzie opracowanie koncepcji wdrożenia na terenie miasta Tomaszowa nieodpłatnego dostępu do Internetu dla mieszkańców miasta oraz późniejszy monitoring początkowego okresu jego wdrażania i działania -uzasadnia pomysł radny,który skupia się na aspekcie wdrożenia pomysłu pod względem formalno - prawnym. - W tym celu niezbędne jest odbycie szeregu konsultacji i analiz, w tym z służbami informatycznymi Prezydenta miasta, lokalnymi usługodawcami dostarczającymi Internet oraz analiza doświadczeń innych samorządów w przedmiotowym zakresie.
Ponadto Komisja ma zająć się szacowaniem kosztów realizacji przedsięwzięcia w kilku wariantach różniących się zasięgiem sieci, możliwościami finansowymi budżetu miasta oraz kosztami późniejszego administrowania systemem. Trzeba przyznać, że jest to pierwsza tak kompleksowy i sensowny przykład inicjatywy grupy radnych Rady Miejskiej, która nie dotyczy tylko i wyłącznie ogólników, ale obejmuje swoim zasięgiem pracę nad koncepcją, zarys rozwiązań technicznych i szacowanie źródeł finansowania. Aż trudno uwierzyć, że radni z różnych klubów chcą pracować zespołowo i od podstaw. W dodatku inicjatywa cieszy się popracie zdecydowanej większości radnych w łonie Rady Miasta.
- Chciałbym sprostować, że nie chodzi nam o utworzenie kilku 2-3 publicznych, miejskich, ogólnie dostępnych hot-spotów - wyjaśnia Arkadiusz Gajewski. – Nasza ambicja sięga wdrożenia bezpłatnego „socjalnego” dostępu do Internetu dla wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów, dopasowana do lokalnych realiów i możliwości finansowych. Co istotne, to fakt, że parametry techniczne nie będą zagrażały funkcjonowaniu lokalnych przedsiębiorców, którzy dostarczają Internet do domów za pomocą przyłączy kablowych lub radiowych. Muszą być one kompromisem między funkcjonalnością, kosztami wykonania i utrzymania oraz rzeczywistymi potrzebami. Mogę jednak powstać poważne problemy z uzyskaniem zgody na taką działność od UKE dlatego projekt musi być dobrze przemyślany i dopracowany w wielu szczegółach. Przewodniczącym komsji ds internetu socjalnego radny wybrali Arkadiusza Gajewskiego, który bedzie kierował pracami i zapowiada energiczne podjeście do sprawy. Pierwsze posedzenie komisji odbędzie się już 3 października o godz 15.00 w sali radnego UM.
Pomysł, natychmiast spotkał się z krytyką. Zarzucano między innymi, że ta forma dostępu do sieci się nie przyjmie, i że w pewnym sensie socjalny Internet jest już w Tomaszowie dostępny między innymi w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej a zainteresowanie nim jest znikome. Ponadto część przeciwników takiego rozwiązania sugeruje, że osobom niezamożnym Internet jest niepotrzebny, bo przecież nie mają one komputerów.
- Nic bardziej mylnego w takim sposobie myślenia - mówi radny Tomasz Trzonek. - Komputer w domu, to żaden luksus. Nie zawsze są to „super wypasione” jednostki za kilka tysięcy złotych. Często się zdarza, że dzieci otrzymują sprzęt o niskiej wartości, tylko dlatego, że ktoś kupuje nowe komputery do swojej firmy a ze starymi praktycznie nie miał co zrobić. Tego rodzaju argumentacja to absurd. Ponadto mówienie o planowanej instalacji hot spotów w centrum miasta, czy dostępie do Internetu w Bibliotece, nie ma sensu, bo nam chodzi przede wszystkim o to, by dzieci z uboższych rodzin miały możliwość korzystania z sieci w domach. W dzisiejszych czasach nie da się odrobić lekcji nie korzystając z informacji zawartych na licznych stronach www. Pamietajmy, że problem wykluczenia cyfrowego najuboższych rodzin to między sfera dostępu do e-dzinników w szkołąch czy załatwiania spraw elektronicznie w administracji publicznej.
- Każdy turysta odwiedzający nasze miasto będzie mógł skorzystać z darmowegoInternetu- dodaje Łukasz Rzęczykowski - Internet socjalny może też posłużyć do promocji Tomaszowa. Informację na ten temat można umieszczać w materiałach promocyjnych, budując wizerunek miasta przyjaznego, nowoczesnego i atrakcyjnego inwestycyjnie. Jest dla mnie oczywiste, że dzięki temu każdy człowiek w Tomaszowie dostęp do internetu będzie mógł zrealizować, w tym szczególnie chodzi mi o ludzi młodych.
Równie entuzjastycznie do pomysłu podeszli radni PiS - Marek Kubiaki Tomasz Wawro, czyli pozostali członkowie doraźnej komisji.
Zdaniem Marka Kubiaka zadania, jakie postawili sobie radni członkowie komisji, są bardzo ambitne, ale możliwe do zrealizowania. Ostatecznie problemem zapewne będą koszty, jakie na internet socjalny będziemy musieli ponieść. Jego zdaniem konieczne będzie wyjazd i poznanie na miejscu doświadczeń innych gmin, w których takie rozwiązanie jest już praktykowane. Od wielu lat w Urzędzie Miasta toczyły się przymiarki i rozmowy o jakiejś formie darmowego dostępu do intenretu w Tomaszowie, ale nie przeszły nigdy do fazy realizacji. Dzięki komisji doraźnej może wreszcie we wpółpracy z Prezydentem Miasta uda projekt się uruchomić i zrealizować - dla dobra naszych mieszkańców.
Tomasz Wawro mówi nam, że jako członek podkomisji mieszkaniowej Rady Miasta oraz pracownik MOPS zna z autopsji wiele rodzin i środowisk, gdzie wykluczenie z cyfrowej rzeczywistości jest faktem. Chce poprzez udział w pracach komisji przeciwdziałać temu zjawisku. Zarazem podkreśla, że cały projekt to zespłowa praca i inicjatywa grupy radnych – entuzjastów internetu. Radny dodaje, że parametry techniczne, które są realne w przyszłości do uzyskania będą wystarczać jedynie do podstawowych potrzeb, a więc przeglądania www, używanie komunikatorów czy korzystanie z emaili. Każdy kto będzie chciał mieć internet bardzo szybki i bez ograniczeń będzie musiał wykupić usługę u komercyjnych operatorów.
Co ostatecznie wyniknie z ich działań, czas dopiero pokaże. Zespół chce zabiegać o kolejne poparcie większości radnych oraz ściśle współpracować ze służbami Prezydenta Miasta. Czy i kiedy konkretne rozwiązania znajdą swoje odzwierciedlenie w zapisach uchwały budżetowej a my mieszkańcy zobaczymy na swoich komputerach darmową tomaszowską sieć z dostępem do internetu – czas pokaże. Póki co należy odnotować, że grupa radnych wzięła się do konkretnej i cięzkiej pracy ponad politycznymi podziałami i za sam ten fakt należy inicjatywe oceniać pozytywnie.
Odwiedź Facebook projektu
Napisz komentarz
Komentarze