- Musieliśmy wyeliminować wiele sformułowań i określeń nie funkcjonujących już w obrocie prawnym - mówił Krzysztof Barański, przewodniczący doraźnej komisji statutowo - regulaminowej. - Jednym z nich jest taki podmiot, jak Zarząd Miasta, a więc organ, który nie istnieje już od trzech kadencji.
Rozszerzono natomiast liczbę podmiotów, które mogą złożyć wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa Tomaszowa Mazowieckiego. Wśród uprawnionych znaleźli się: Prezydent Miasta, Przewodniczący lub wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Komisje Rady Miejskiej, zarządy organizacji społecznych i zawodowych oraz mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, w liczbie co najmniej dwustu pięćdziesięciu. Sam tytuł nadawać będzie jak dotychczas Rada Miejska, w drodze uchwały.
Zrezygnowano natomiast z możliwości odebrania raz przyznanego tytułu. Ma to zdaniem naszych samorządowców spowodować większą dbałość przy doborze kandydatów.
Jak dotąd na liście honorowych obywateli Tomaszowa Mazowieckiego figurują 4 osoby: Juliusz Ostrowski, Tomasz Ostrowski, Wincenty Romanowski oraz Jan Paweł II. Trzeba również pamięć, że równolegle przyznawane są również tytuły Zasłużonego dla Tomaszowa Mazowieckiego. Dotychczas uhonorowani w ten sposób zostali: Andrzej Kobalczyk oraz Teresa Zając.
Na zakończenie, nie bylibyśmy sobą, gdbyśmy do szklanki słodkiego soku nie wlali kieliszka kwaśnego octu, bowiem na oficjalnej stronie tomaszowskiego Urzędu Miasta trudno znaleźć jakąkolwiek wzmiankę, czy notki biograficzne osób, którym honorowe wyróżnienia przyznano. Jest to tym bardziej istotne, że w poslkiej historii Wincentów Romanowskich występowało dwóch. Jeden z nich, zdegradowany żołnierz Ludowego Wojska Polskiego, wsławił się represjami wobec obywateli polskich, w tym znęcaniem się nad żołnierzami podziemia niepodległościowego w okresie stalinizmu, za co zresztą został sądownie skazany i zdegradowany ze stopnia pułkownika
Napisz komentarz
Komentarze